Architekti původní starou stodolu pečlivě přeměřili a zakreslili její celkovou podobu, včetně nejmenších detailů. Od nejbližších sousedů se jim podařilo získat i dobové fotografie, které použili při návrhu, ve kterém se maximálně přiblížili originálu.
Nová horská třípodlažní chata má dvě ložnice a obytnou kuchyni. V domku o rozloze 90 metrů čtverečních se pohodlně vyspí najednou až šest hostů.
Dřevostavba s pevnými betonovými základy zcela odpovídá původnímu domu. Novinek je v návrhu exteriéru minimum: přibylo jen poctivější venkovní schodiště na západní fasádě a větší prosklení, které zajišťuje dostatek přirozeného světla.
Architektům se podařilo velmi citlivě zakomponovat nové kuchyňské okno přímo nad dřezem. Vzniklo na prosbu majitelky. Moderní prvek se povedlo skvěle umístit, z okna je výhled na alpské vrcholky.
Hlavními dveřmi se vejde přímo do obytné kuchyně s praktickým jídelním stolem s dvěma lavicemi a kuchyňskou linkou. Ta, ačkoliv je vybavená nejmodernější technikou, na sebe díky dřevu nepoutá zbytečnou pozornost. Dodala ji německá firma Plana Küche. Po schodech lze pokračovat do dalších dvou podlaží, ve kterých jsou ložnice a posezení u televize. V domě jsou dvě koupelny a toalety.
Může se hoditVilky Buštěhrad - nízké náklady na bydlení s atraktivní cenou. Více domů k prodeji na Reality.iDNES.cz. |
Kvůli pečlivému hlídání podoby domu s původní předlohou se realizace začala prodražovat. Aby mladí manželé ušetřili, vrhli se na některé práce svépomocí. Sami osadili okna a dveře, položili podlahy, obložili koupelny, zajistili výmalby a nátěry a nebáli se ani rozvést a zapojit elektřinu v celém domě.
Horská chata dýchá klidnou a hřejivou atmosférou. Se zařízením interiérů pomáhala architektonickému studiu bytová designérka Sarah Chevallazová. V pokojích jsou prosté bílé svíčky, plechová svítidla, velké borové šišky, na oknech visí těžké lněné závěsy se švýcarskými kříži. Prostor zahřívají i pravé kožešiny, na zemi v ložnici je koberec ušitý ze čtverců kravských kůží.
Architekti, kteří nesnášejí naleštěné vily
Studio Alp’Architecture Sárl založili architekti Laurent Berset, Sacha Martin a Romain Pellisier v roce 2010. Po vzoru starých mistrů si stanovili manifest, kterého se drží dosud. Trio mladých a nadšených lausannských architektů jde ve své koncepci často proti proudu soudobých požadavků klientů.
Staví jen v místech, kde prostředí dobře znají a dávají si záležet na tom, aby udrželi kontinuitu lokální architektury. Naleštěné vily plné přebytečných detailů jim jsou vzdálené, respektují sociální a kulturní kontext alpských vesnic.
Návrhem pro ně práce na domě rozhodně nekončí: kromě plánů provázejí klienta krok za krokem celým časem stavby.
Trojice začínajících architektů se během pár let stala ve Švýcarsku žádanými experty na rekonstrukce a přebudovávání starých objektů. Dovede domům, které jsou zdánlivě v posledním tažení, vdechnout nový život i funkci.