Recyklace nábytku je novým trendem. Zruční Češi v ní dokonce soutěží

  1:00aktualizováno  1:00
Vyhodit starou židli nebo skříňku do sběrného dvora sice lze, ale mnohem lepší je najít jim další uplatnění. Pravda, chce to dobrý nápad a čas. Nadšenců tohoto typu však přibývá a dokonce mezi sebou už sedmým rokem soutěží.

Vítězové loňského ročníku, Pavel a Marie Tilšarovi. Ze staré vany vytvořili posezení pro dva i se stolkem. | foto: Archiv soutěže Balakryl recy věci

Recyklace či upcyklace se stává celosvětovým trendem, protože řada lidí si uvědomuje, že pořizování věcí s krátkou životností je tak trochu cesta do pekel. I profesionální designéři tak přicházejí s nápady, jak využít staré věci z kvalitních materiálů. Tak třeba pracuje i letošní vítězka soutěže Czech Grand Design Tereza Rosalie Kladošová, která využívá právě upcyklaci.

Stolek s hodinami, jedna ze soutěžních prací

Stolek s hodinami, jedna ze soutěžních prací

A další příklad? Třeba retro styl má příznivce hlavně mezi mladými, obnově starého nábytku či svítidel se dnes věnuje celá řada firem. A velmi úspěšně. Vyhazovat nábytek z masivního dřeva je totiž opravdu velká škoda.

Svou šanci ke zviditelnění však využívá i laická veřejnost. Nadšenci z řad veřejnosti se letos už posedmé zapojují se svými výrobky do soutěžního projektu Recy věci. Odborná porota jako každoročně vybere 20 nejlepších, kteří se pak budou moci zúčastnit soutěžního workshopu v Ostravě.

Budou mít víkend na vytvoření svého soutěžního díla, s nímž jim poradí zkušení profesionální designéři Antonín Wenzel a Marian Lacek, kteří se recyklaci a udržitelnému životnímu stylu věnují už několik let.

Fotogalerie

A s čím budou pracovat? Ve sběrném dvoře si najdou „materiál“, ten pak přetvoří podle své fantazie a nápadů. O vítězích rozhodne veřejné hlasování, trojice nejúspěšnějších si mezi sebou rozdělí výhru 20 000 korun.

„Úroveň soutěže stoupá a soutěžící jsou rok od roku zručnější a nápaditější. Rozhodli jsme se proto ucházet o možnost představit výběr toho nejlepšího z letošního ročníku veřejnosti na prestižní výstavě Designblok 2019,“ říká Martina Macková ze společnosti PPG, která soutěž organizuje.

Na konci roku budou všechny soutěžní předměty vydraženy. Výtěžek získá již tradičně vzdělávací centrum Tereza, které učí tisíce dětí zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí.

Loňští vítězové

První místo v loňském ročníku patřilo manželům Pavlovi a Marii Tilšarovým. Ti našli ve sběrném dvoře starou vanu, kterou na workshopu rozřezali, natřeli a vytvořili z ní posezení pro dva i se stolkem. Jak se na takovém posezení medituje? Prý nejlépe v tureckém sedu a s voňavým čajem na stolku.

Vítězové loňského ročníku, Pavel a Marie Tilšarovi. Ze staré vany vytvořili...

Vítězové loňského ročníku, Pavel a Marie Tilšarovi. TZe staré vany vytvořili posezení pro dva i se stolkem.

Na druhém místě skončil Pavel Remunda. Když prohledával kontejner se železem, našel hromadu hrnců a pekáčů. Přitom si vzpomněl na svého synka Tondu, jak kdysi rád břinkal na nádobí, a nápad na „Tondobřink“ byl na světě.

Bronzová příčka patřila originálnímu taburetu Lydie Matějové, které stačily dvě vyřazené pneumatiky, barvy Balakryl, vatelín a ozdobná látka.

Třetím rokem se loni udělovala také Čestná cena poroty. Zkušené porotce v zastoupení profesionálních designérů nejvíce zaujal „Krotitel světla“ od Mariky Mánkové, tajemná lampa, s níž si posvítíte do všech zákoutí.

Nemusíte ani soutěžit, ale ve svém interiéru můžete ledacos změnit. Tedy pokud...
Nemusíte ani soutěžit, ale ve svém interiéru můžete ledacos změnit. Tedy pokud...

Nemusíte ani soutěžit, ale ve svém interiéru můžete ledacos změnit. Tedy pokud vám přijde trochu smutný a „okoukaný“. Stačí změnit barvy a přidat pár textilních doplňků...

Do soutěže Balakryl recy věci se lze přihlásit online do konce dubna.

Autor:

Nejčtenější

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Katastrofa jí změnila život. Vrátila se domů a vytvořila nádherný ráj

Portorikánka Sylvia se po takřka dvou dekádách vrátila na rodnou půdu a...

Patnáct let jezdila Sylvia na karibský ostrov Vieques, kde odpočívala od hektického New Yorku, do kterého se...

Malý byt s tepelným čerpadlem majitel zrekonstruoval za čtyřicet dní

V obývacím pokoji se dá pohodlně odpočívat, je tu i malý jídelní kout....

Rekonstrukce malého pražského bytu pod střechou trvala pouhých čtyřicet dní. Majitel Tomáš Iľko si navrhl úpravy, které...

Další z rubriky

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Majitel si pořídil byt s terasami a výhledem, který bere dech

Takový výhled lze jen závidět...

Majitel si koupil nový byt v posledním patře bytového domu, v němž poslední podlaží oproti hlavnímu půdorysu dispozičně...

Najdete na iDNES.cz