Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Senior není kaskadér. Kolem padesáti je čas na změnu v bytě

Úrazy seniorů v domácnostech bývají hodně nebezpečné. A to hned z několika důvodů. K těm nejzávažnějším patří i fakt, že ve vlastní domácnosti žije 75 % lidí nad 65 let, z toho 46 % osaměle. Pokud upadnou, sami často už nevstanou a nejsou schopni si ani přivolat pomoc.
V padesáti je nejvyšší čas myslet na úpravy svého bydlení.

V padesáti je nejvyšší čas myslet na úpravy svého bydlení. | foto: Profimedia.cz

Řada odborníků doporučuje, aby se lidé už kolem padesátky snažili upravit své bydlení tak, aby bylo pokud možné bezbariérové a mohli se v něm pohybovat bez nebezpečí. „Padesátka“ je navíc obdobím, kdy mají rodiny dostatek financí na případné změny a úpravy.

Ty by se neměly odkládat do důchodu. Dnes se sice dožíváme poměrně slušného věku (střední délka života je u žen 82 let, u mužů 76 let). Jenže v jakém zdravotním stavu?

Lavice do vany. Nastavitelná výška 53 až 63 cm, opěradlo lze připevnit vlevo i vpravo. Materiál hliník/plast, nosnost 150 kg.

„V otázce dobré kvality života ve stáří bohužel stále zaostáváme za mnoha zeměmi Evropské unie, jsme mírně pod průměrem, kterým jsou 64,2 roku zdravého dožití u žen a 63,5 roku zdravého dožití u mužů,“ varuje Iva Holmerová z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK Praha.

Prostě žijeme, ale máme spoustu zdravotních problémů. Samozřejmě existují naprosto zdraví senioři, kteří sportují nebo si (v případě mužů) pořizují i děti, jenže takových je menšina.

V důsledku horší motoriky a kvůli slábnoucími zraku přibývá pádů, horší se i čich a sluch, takže není nouze o požáry či otravy kysličníkem uhelnatým.

Na co je tedy třeba pamatovat?

1. Schody

Pokud bydlíte třeba dvacet let v bytě ve čtvrtém či pátém patře bez výtahu, jste docela trénovaní, ale s každým rokem se schody „stávají vyššími“, nemluvě o vynášení nákupů. Prodat či vyměnit byt, v němž však často lidé bydlí celý život, bývá s ohledem na citový vztah k bytu i lokalitě mnohdy neprůchodné.

Možná bude snadnější „zalobbovat“ na schůzi družstva či SVJ, aby jejich vedení požádalo o dotace ministerstvo pro místní rozvoj. To v posledních letech podpořilo řadu projektů, při nichž se do domů pořizovaly výtahy. Někdy situaci vyřeší prodej půdy, při němž se kupující zaváže uhradit náklady na pořízení výtahu.

I ten, kdo si staví nový dvoupodlažní dům, by měl zvážit, zda je do budoucna vhodné mít ložnici a koupelnu v patře.

2. Protiskluzné povrchy

Do sprch je vhodná dlažba s označením R10B nebo R10C. A proč se na podlahu sprchového koutu doporučuje volit spíše menší formáty keramických dlaždic?

„Dlažbu větších formátů může lidský mozek opticky vnímat jako pocitově více kluzkou, než je tomu u formátů malých, i když při měření vykazují stejnou třídu protiskluznosti. I z toho důvodu se ve sprchách uplatňují často dlaždice mozaikových formátů. Ty mají i objektivní výhody. Malé formáty totiž vykazují větší procento spárované plochy na metr čtvereční, než je tomu u formátů větších. Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší,“ vysvětluje Tomáš Heřman ze společnosti RAKO.

Sklopný úchyt ve tvaru U z nerezové oceli poslouží především v koupelně a na toaletě.

V koupelně je vhodné podlahové topení, protože voda rychle vysychá, a mizí tak mokrý, tedy kluzký povrch.

Architekti doporučují vyvarovat se i příliš lesklých povrchů. Dnes velmi módní lesklé velkoformátové dlaždice (ať již keramické s dekorem přírodního kamene nebo z přírodního kamene) evokují pocit kluzké plochy. Pocit nestability pak může vést právě ke zbytečnému pádu.

3. Sedátko a polička ve sprše

Sklopné sedátko nebo speciální židlička do sprchy pomáhají před uklouznutím či zavrávoráním, po němž často následuje hodně nepříjemný pád. Vhodná je i taková maličkost, jako třeba nika na hygienické potřeby. Postačí i polička na šampón a mýdlo, aby se uživatel pro ně nemusel někam ohýbat nebo natahovat.

V obchodech najdete i takzvané samodržící poličky, takže odpadá vrtání do obkladů. Některé typy sprchových sestav nabízejí rovnou i odkladní plochu, vpředu je pak ovládání sprchy.

Baterie by měla být termostatická (brání opaření při neobratném pohybu), příjemná je i kombinace ruční a hlavové sprchy. Ve sprše i u vany by nemělo chybět madlo: pozor, pro snadnější použití musí být instalované šikmo nebo kolmo, nikdy ne vodorovně.

Vaně by se však měli starší lidé vyhnout. Nejen kvůli uklouznutí, třeba kardiakům horká vanová koupel opravdu nesvědčí. Provedení van s dvířky patří mezi luxusní výrobky, od toho se odvíjí i jejich cena. 

4. Světlo

Schody mohou zavinit velmi těžké úrazy.

S věkem se horší i zrak, a to výrazně. Přitom zejména starší lidé mají tendenci šetřit za elektrický proud tím, že používají slabší žárovky. To je úplně špatně! S LED zdroji lze ušetřit za elektrickou energii. Nové typy mají už i delší životnost, odpadá tak jejich častá výměna v lustrech, takže není třeba používat schůdky.

5. Překážky na podlaze

Prahy mezi pokoji, ale také volně položené koberečky, o něž se snadno zakopne, to vše by mělo z interiéru pro seniory zmizet.

6. Kvalitní postel

Vhodné lůžko by mělo mít nejen vyšší ložnou plochu (55 až 60 cm), aby se na něj snadněji usedalo i vstávalo, ale také vhodnou matraci se zpevněným okrajem, aby nedošlo k nebezpečném sklouznutí na podlahu. Kvůli němu i pozor právě na klouzající koberečky u lůžka! Příliš tvrdá matrace nesvědčí hlavně diabetikům, kterým hrozí proleženiny třeba na patách, ale i v oblasti pánve.

Na dosah ruky musí být i ovládání světla a také odkladní plocha na sklenku s vodou, brýle, knihu či mobil.

7. Klozetová mísa

Obecně se doporučuje vyšší provedení klozetu nebo závěsné provedení, kde je možné výšku upravit. V některých případech se používá i plastové sedátko s výškou deset i více centimetrů (jako rehabilitační pomůcku jej může předepsat i lékař a pojišťovna ho proplatí), které usnadní vstávání. Může být vybavené i madly po stranách, případně je možné madla pořídit samostatná nebo instalovat madlo na stěnu.

Nástavce na klozetové mísy mohou být vybavené i madly pro snadnější vstávání.

Někomu však nemusí výrazné zvýšení klozetové mísy vyhovovat. Koho hodně trápí hemoroidy, měl by tuto úpravu zvážit. Podle lékařů je ideální, když při vyměšování kolena s tělem tvoří úhel 35 stupňů (tedy podřep, jaký známe například z „tureckých“ záchodů či z přírody). Pokud sedíme na toaletě s koleny v pravém úhlu, sval zodpovědný za kontinenci se uvolňuje jen částečně a je nutné „tlačit“.

8. Schůdky

Pády se schůdků či různých vratkých židlí a štokrlat patří k černé můře každého, kdo něco podobného osobně zažil. Poučení je jasné: používat výhradně stabilní schůdky, u nichž mají stupně protiskluzný povrch a větší hloubku, aby měly nohy lepší oporu. Případně raději požádat o pomoc mladší členy rodiny.

Okna pak lze mýt s pomocí teleskopické stěrky, není nutné balancovat na schůdkách či dokonce na židlích.

9. Detektory a hlásiče

Požár nebo únik kysličníku uhelnatého dokážou i zabíjet. Instalace odpovídajících detektorů stojí pár set korun, většinou se vejdete do částky kolem tisícovky. Některé dokážou i vyslat varovnou zprávu na mobilní telefon, třeba dětem.

10. Varovná tlačítka

Zejména u starších seniorů, kteří žijí sami, se vyplatí použití různých SOS tlačítek a náramků (některé můžete vzít i do sprchy, voda jim nevadí) nebo mobilů, které jsou jimi také vybavené. Je možné si zaplatit například i službu „Tísňové péče“, kterou poskytuje organizace ŽIVOT 90.

Náramek s SOS tlačítkem

„Stiskem tlačítka, které u sebe uživatel stále nosí, se v případě nouze spojí s nonstop dispečinkem. Následně operátoři dispečinku Tísňové péče komunikují s uživatelem a případně ihned zprostředkují adekvátní pomoc. Podle situace kontaktují rodinu, blízké, smluvní dopravní službu, záchrannou službu, hasiče nebo policii,“ vysvětluje Marek Kuřina z organizace ŽIVOT 90.

Sestava Tísňové péče obsahuje i pohybové čidlo, které v případě „nepohybu“ na základě nastavené smyčky časového dohledu vyvolá poplacha zajistí tak bezpečnost klienta. Zavedení služby vyžaduje poplatek (2 000 Kč, respektive 3 000 Kč mimo Prahu. Měsíční úhrada je pak 400 Kč nebo 550 Kč, pokud má uživatel zařízení vybavené SIM kartou.

Co dělat po pádu

Záleží na tom, jaký typ fyzického problému daný senior nebo seniorka má. Například zda ho netrápí problémy s kolenními klouby, případně jakou má sílu v rukách, zda ho neomezují nějaké další problémy (například totální endoprotéza kyčle) či zda není třeba po mrtvici, kdy je časté jednostranné postižení těla.

Obecně lze říci, že starší lidé musí vstávat ze země velmi pomalu, aby se jim nezamotala hlava. Nejlépe přes klek na kolenou, vytáhnout se za ruce o židli nebo například o umyvadlo. Následně si vsedě delší dobu odpočinout, případně se pomalou chůzí dostat k telefonu a zavolat si v případě potřeby pomoc.

Důležité je nedělat žádné rychlé pohyby, pomalu se přetočit na bok, poté na všechny čtyři a dostat se k nějaké opoře, nejlépe ke zmíněné židli.

K nejčastějším pádům na zem a k následným zraněním u starších lidí dochází podle záznamů na lince důvěry v koupelně a na toaletě. U seniorů a seniorek 85+ pak dochází nejvíce k pádům z postele či ze židle.

Zdroj: Život 90

  • Nejčtenější

Herečka z Ordinace bydlí u Budějovic. K manželovi přišla s hrnci a kočkou

Herečka Teresa Schel bydlí s manželem sochařem Petrem Schelem v malé obci nedaleko Českých Budějovic. Na klid na venkově si manželé rádi zvykli během pandemie koronaviru a dnes si svůj domov nemohou...

10. července 2024

V malebné obci u Příbrami si postavili roubenku. Srub z kulatiny zavrhli

Zuzana s Honzou žijí dlouhodobě v zahraničí, ale kdykoliv mají volno, jezdí si oddechnout do Honzovy rodné vesnice, ve které stále žije jeho tatínek. Nakonec si zde, mezi Příbramí a Pískem, postavili...

11. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Mezonet v Českém Krumlově je stejně skvělý jako jeho majitel

Malíř, ilustrátor a grafik Jindra Čapek se po návratu z dlouhé emigrace usadil před více než dvaceti lety v Českém Krumlově. Mezonetový byt v renesanční památce je pro něj zároveň uměleckým ateliérem...

8. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z bazénu v domě vznikl útulný byt. Stačilo přidat velká okna

Kde nic není, ani čert nebere. Tak zní jedno staré přísloví. Když není prostor, kde by bylo možné vytvořit prostor k bydlení, je nutné najít řešení. Kdekoliv. Přesně tak přistoupili k problému mladé...

12. července 2024

Proměna bytu po rodičích dopadla skvěle, majitel ocenil i perský koberec

Matouš chtěl v bytě po rodičích nejdřív vyměnit kuchyň. Protože výborně zafungovala chemie s designéry z interiérového studia, začalo se nakonec rovnou kompletní rekonstrukcí a zařízením interiéru na...

15. července 2024

Na Hradě je ukrytý kostel Všech svatých. Po opravách je opět krásný

Gotická, renesančně upravená stavba kostela Všech svatých v areálu Pražského hradu přiléhá k východní stěně starého paláce a navazuje na Vladislavský sál. Po obnově se opět stala důstojným a krásným...

15. července 2024

Nádherně opravené hrady v Česku, které ještě nedávno byly ostudou okolí

Hrady a tvrze za svou záchranu vděčí často brigádníkům, dobrovolníkům a nadšencům, kteří ve svém volnu obnovují historické památky. Do života se podařilo vrátit například hrady Vízmburk, Grabštejn či...

14. července 2024

Mezonet, kde se autoři nebáli muralové zdi ani neonových barev

Byt v novostavbě rezidenčního objektu v nově vznikající pražské čtvrti Emila Kolbena nabízí na ploše 131 metrů čtverečních dispozici 4+kk. Především se však díky architektům nebojí barev ani muralové...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...