Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Senior není kaskadér. Kolem padesáti je čas na změnu v bytě

aktualizováno 
Úrazy seniorů v domácnostech bývají hodně nebezpečné. A to hned z několika důvodů. K těm nejzávažnějším patří i fakt, že ve vlastní domácnosti žije 75 % lidí nad 65 let, z toho 46 % osaměle. Pokud upadnou, sami často už nevstanou a nejsou schopni si ani přivolat pomoc.

V padesáti je nejvyšší čas myslet na úpravy svého bydlení. | foto: Profimedia.cz

Řada odborníků doporučuje, aby se lidé už kolem padesátky snažili upravit své bydlení tak, aby bylo pokud možné bezbariérové a mohli se v něm pohybovat bez nebezpečí. „Padesátka“ je navíc obdobím, kdy mají rodiny dostatek financí na případné změny a úpravy.

Ty by se neměly odkládat do důchodu. Dnes se sice dožíváme poměrně slušného věku (střední délka života je u žen 82 let, u mužů 76 let). Jenže v jakém zdravotním stavu?

Lavice do vany. Nastavitelná výška 53 až 63 cm, opěradlo lze připevnit vlevo i...

Lavice do vany. Nastavitelná výška 53 až 63 cm, opěradlo lze připevnit vlevo i vpravo. Materiál hliník/plast, nosnost 150 kg.

„V otázce dobré kvality života ve stáří bohužel stále zaostáváme za mnoha zeměmi Evropské unie, jsme mírně pod průměrem, kterým jsou 64,2 roku zdravého dožití u žen a 63,5 roku zdravého dožití u mužů,“ varuje Iva Holmerová z Centra pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče FHS UK Praha.

Prostě žijeme, ale máme spoustu zdravotních problémů. Samozřejmě existují naprosto zdraví senioři, kteří sportují nebo si (v případě mužů) pořizují i děti, jenže takových je menšina.

V důsledku horší motoriky a kvůli slábnoucími zraku přibývá pádů, horší se i čich a sluch, takže není nouze o požáry či otravy kysličníkem uhelnatým.

Na co je tedy třeba pamatovat?

1.Schody

Pokud bydlíte třeba dvacet let v bytě ve čtvrtém či pátém patře bez výtahu, jste docela trénovaní, ale s každým rokem se schody „stávají vyššími“, nemluvě o vynášení nákupů. Prodat či vyměnit byt, v němž však často lidé bydlí celý život, bývá s ohledem na citový vztah k bytu i lokalitě mnohdy neprůchodné.

Možná bude snadnější „zalobbovat“ na schůzi družstva či SVJ, aby jejich vedení požádalo o dotace ministerstvo pro místní rozvoj. To v posledních letech podpořilo řadu projektů, při nichž se do domů pořizovaly výtahy. Někdy situaci vyřeší prodej půdy, při němž se kupující zaváže uhradit náklady na pořízení výtahu.

I ten, kdo si staví nový dvoupodlažní dům, by měl zvážit, zda je do budoucna vhodné mít ložnici a koupelnu v patře.

2.Protiskluzné povrchy

Do sprch je vhodná dlažba s označením R10B nebo R10C. A proč se na podlahu sprchového koutu doporučuje volit spíše menší formáty keramických dlaždic?

„Dlažbu větších formátů může lidský mozek opticky vnímat jako pocitově více kluzkou, než je tomu u formátů malých, i když při měření vykazují stejnou třídu protiskluznosti. I z toho důvodu se ve sprchách uplatňují často dlaždice mozaikových formátů. Ty mají i objektivní výhody. Malé formáty totiž vykazují větší procento spárované plochy na metr čtvereční, než je tomu u formátů větších. Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší,“ vysvětluje Tomáš Heřman ze společnosti RAKO.

Sklopný úchyt ve tvaru U z nerezové oceli poslouží především v koupelně a na...

Sklopný úchyt ve tvaru U z nerezové oceli poslouží především v koupelně a na toaletě.

V koupelně je vhodné podlahové topení, protože voda rychle vysychá, a mizí tak mokrý, tedy kluzký povrch.

Architekti doporučují vyvarovat se i příliš lesklých povrchů. Dnes velmi módní lesklé velkoformátové dlaždice (ať již keramické s dekorem přírodního kamene nebo z přírodního kamene) evokují pocit kluzké plochy. Pocit nestability pak může vést právě ke zbytečnému pádu.

3.Sedátko a polička ve sprše

Sklopné sedátko nebo speciální židlička do sprchy pomáhají před uklouznutím či zavrávoráním, po němž často následuje hodně nepříjemný pád. Vhodná je i taková maličkost, jako třeba nika na hygienické potřeby. Postačí i polička na šampón a mýdlo, aby se uživatel pro ně nemusel někam ohýbat nebo natahovat.

V obchodech najdete i takzvané samodržící poličky, takže odpadá vrtání do obkladů. Některé typy sprchových sestav nabízejí rovnou i odkladní plochu, vpředu je pak ovládání sprchy.

Baterie by měla být termostatická (brání opaření při neobratném pohybu), příjemná je i kombinace ruční a hlavové sprchy. Ve sprše i u vany by nemělo chybět madlo: pozor, pro snadnější použití musí být instalované šikmo nebo kolmo, nikdy ne vodorovně.

Vaně by se však měli starší lidé vyhnout. Nejen kvůli uklouznutí, třeba kardiakům horká vanová koupel opravdu nesvědčí. Provedení van s dvířky patří mezi luxusní výrobky, od toho se odvíjí i jejich cena. 

4.Světlo

Schody mohou zavinit velmi těžké úrazy.

Schody mohou zavinit velmi těžké úrazy.

S věkem se horší i zrak, a to výrazně. Přitom zejména starší lidé mají tendenci šetřit za elektrický proud tím, že používají slabší žárovky. To je úplně špatně! S LED zdroji lze ušetřit za elektrickou energii. Nové typy mají už i delší životnost, odpadá tak jejich častá výměna v lustrech, takže není třeba používat schůdky.

5.Překážky na podlaze

Prahy mezi pokoji, ale také volně položené koberečky, o něž se snadno zakopne, to vše by mělo z interiéru pro seniory zmizet.

6.Kvalitní postel

Vhodné lůžko by mělo mít nejen vyšší ložnou plochu (55 až 60 cm), aby se na něj snadněji usedalo i vstávalo, ale také vhodnou matraci se zpevněným okrajem, aby nedošlo k nebezpečném sklouznutí na podlahu. Kvůli němu i pozor právě na klouzající koberečky u lůžka! Příliš tvrdá matrace nesvědčí hlavně diabetikům, kterým hrozí proleženiny třeba na patách, ale i v oblasti pánve.

Na dosah ruky musí být i ovládání světla a také odkladní plocha na sklenku s vodou, brýle, knihu či mobil.

7.Klozetová mísa

Obecně se doporučuje vyšší provedení klozetu nebo závěsné provedení, kde je možné výšku upravit. V některých případech se používá i plastové sedátko s výškou deset i více centimetrů (jako rehabilitační pomůcku jej může předepsat i lékař a pojišťovna ho proplatí), které usnadní vstávání. Může být vybavené i madly po stranách, případně je možné madla pořídit samostatná nebo instalovat madlo na stěnu.

Nástavce na klozetové mísy mohou být vybavené i madly pro snadnější vstávání.

Nástavce na klozetové mísy mohou být vybavené i madly pro snadnější vstávání.

Někomu však nemusí výrazné zvýšení klozetové mísy vyhovovat. Koho hodně trápí hemoroidy, měl by tuto úpravu zvážit. Podle lékařů je ideální, když při vyměšování kolena s tělem tvoří úhel 35 stupňů (tedy podřep, jaký známe například z „tureckých“ záchodů či z přírody). Pokud sedíme na toaletě s koleny v pravém úhlu, sval zodpovědný za kontinenci se uvolňuje jen částečně a je nutné „tlačit“.

8.Schůdky

Pády se schůdků či různých vratkých židlí a štokrlat patří k černé můře každého, kdo něco podobného osobně zažil. Poučení je jasné: používat výhradně stabilní schůdky, u nichž mají stupně protiskluzný povrch a větší hloubku, aby měly nohy lepší oporu. Případně raději požádat o pomoc mladší členy rodiny.

Okna pak lze mýt s pomocí teleskopické stěrky, není nutné balancovat na schůdkách či dokonce na židlích.

9.Detektory a hlásiče

Požár nebo únik kysličníku uhelnatého dokážou i zabíjet. Instalace odpovídajících detektorů stojí pár set korun, většinou se vejdete do částky kolem tisícovky. Některé dokážou i vyslat varovnou zprávu na mobilní telefon, třeba dětem.

10.Varovná tlačítka

Zejména u starších seniorů, kteří žijí sami, se vyplatí použití různých SOS tlačítek a náramků (některé můžete vzít i do sprchy, voda jim nevadí) nebo mobilů, které jsou jimi také vybavené. Je možné si zaplatit například i službu „Tísňové péče“, kterou poskytuje organizace ŽIVOT 90.

Náramek s SOS tlačítkem

Náramek s SOS tlačítkem

„Stiskem tlačítka, které u sebe uživatel stále nosí, se v případě nouze spojí s nonstop dispečinkem. Následně operátoři dispečinku Tísňové péče komunikují s uživatelem a případně ihned zprostředkují adekvátní pomoc. Podle situace kontaktují rodinu, blízké, smluvní dopravní službu, záchrannou službu, hasiče nebo policii,“ vysvětluje Marek Kuřina z organizace ŽIVOT 90.

Sestava Tísňové péče obsahuje i pohybové čidlo, které v případě „nepohybu“ na základě nastavené smyčky časového dohledu vyvolá poplacha zajistí tak bezpečnost klienta. Zavedení služby vyžaduje poplatek (2 000 Kč, respektive 3 000 Kč mimo Prahu. Měsíční úhrada je pak 400 Kč nebo 550 Kč, pokud má uživatel zařízení vybavené SIM kartou.

Co dělat po pádu

Záleží na tom, jaký typ fyzického problému daný senior nebo seniorka má. Například zda ho netrápí problémy s kolenními klouby, případně jakou má sílu v rukách, zda ho neomezují nějaké další problémy (například totální endoprotéza kyčle) či zda není třeba po mrtvici, kdy je časté jednostranné postižení těla.

Obecně lze říci, že starší lidé musí vstávat ze země velmi pomalu, aby se jim nezamotala hlava. Nejlépe přes klek na kolenou, vytáhnout se za ruce o židli nebo například o umyvadlo. Následně si vsedě delší dobu odpočinout, případně se pomalou chůzí dostat k telefonu a zavolat si v případě potřeby pomoc.

Důležité je nedělat žádné rychlé pohyby, pomalu se přetočit na bok, poté na všechny čtyři a dostat se k nějaké opoře, nejlépe ke zmíněné židli.

K nejčastějším pádům na zem a k následným zraněním u starších lidí dochází podle záznamů na lince důvěry v koupelně a na toaletě. U seniorů a seniorek 85+ pak dochází nejvíce k pádům z postele či ze židle.

Zdroj: Život 90

  • Nejčtenější

Kamarádi z Prahy si na Šumavě postavili dvojdomek. Byla to skvělá volba

Od dětství milují Šumavu, kde si pořídili víkendový byt. Pracovní povinnosti držely ale celou rodinu v Praze. Roky...

Zpěvák Drahokoupil objevil pražský ideál. S Miss Earth žije svůj sen

Přesně na Silvestra převzal zpěvák Vojtěch Drahokoupil spolu s přítelkyní Kristýnou Kubíčkovou, Českou Miss Earth 2016,...

Vytvořila si byt, kde svítí slunce, i když je venku zataženo

Byt Moniky je v nenápadném činžovním libereckém domě z konce třicátých let. Při zařizování vsadila matka tří dětí nejen...

Koronavirus přinese kancelářskou revoluci. Půjde o hygienu i lidskost

Nikdo s něčím takovým nepočítal, nikdo nebyl připravený. Jenže teď se musí k situaci nějak postavit všichni. Systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proměna interiéru v retro stylu. Ke slovu přišly i poklady z půdy

Dvougenerační rodinný dům z roku 1940 v Říčanech u Prahy se nijak neotřásl v základech, přestože v jeho části nedávno...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Proměna interiéru v retro stylu. Ke slovu přišly i poklady z půdy

Dvougenerační rodinný dům z roku 1940 v Říčanech u Prahy se nijak neotřásl v základech, přestože v jeho části nedávno...

Růžový dům je hitem. Kýčovitý nápad majitelce začal skvěle vydělávat

Amy Griffithová je umělkyně z Kalifornie, která miluje růžovou barvu. Usadila se v anglickém Essexu, kde pracovala...

Bytu v Holešovicích vládne zkorodovaný plech a obnažené zdivo

Díky rekonstrukci se holešovický byt změnil k nepoznání. Architekti navázali na historii místa a začlenili do interiéru...

Troja je pražská perla. Vilu si zde postavili Zátopkovi i Věra Chytilová

Lebedí si mezi stezkou podél Vltavy a kopci porostlými vinnou révou, ze kterých lze přehlédnout půlku města. Je domovem...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...