Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Jihočeský statek, kde hlavní roli při rekonstrukci sehrály city

Často jsme svědky, jak se historické hospodářské budovy a statky mění na hypermoderní loftové bydlení nebo dovolenkové chalupy, které s minulostí nemají moc společného. To o jihočeském statku rozhodně neplatí.

Každý detail v interiéru je pečlivě promyšlený i vyrobený. | foto: Václav Kahoun

Když máte k nějakému místu silné citové pouto, nechcete, aby se úplně změnilo, i když je už na spadnutí. Majitel statku na jihu Čech nepatří mezi ty, kteří si vyberou starou hospodářskou stavbu a chtějí z ní mít moderní bydlení. Naopak, k místu i stavení má velmi intenzivní citový vztah.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Proto bylo prvořadým cílem projektu zachránit objekt po stavební stránce, zachovat jeho atmosféru a génia loci. Zároveň však měl zabezpečit pohodlí, které v domě postaveném ve stylu venkovského baroka z 19. století nebylo (teplá voda, koupelna, WC).

Majitel zadal projekt architektce Petře Kocourkové ze studia Mooza Architecture, která na něm pracovala několik let. Teď je hotová první fáze, obytné prostory. Celý komplex hospodářských budov má tvar U. Zrekonstruovaný obytný prostor je jen částí z celé stavby.

Poznámka: Na přání majitelů nejsou použité fotografie exteriéru.

Pestré a veselé, ale nenásilné

Styl proměny vás zaujme: žádná násilné moderní prvky v interiéru nenajdete, naopak, architektka naplno vyzdvihla charisma místa a podpořila jej hravým stylem.

Fotogalerie

Osvěžující barevnost interiéru není jen estetickou záležitostí. Použití bílých omítek zvýrazňujících modré a žluté prvky odkazuje na původní řešení obydlí sedláků, které se neslo ve stylu venkovského baroka.

Světle modrá byla i původně použitá na peci, žlutou barvu měla někdejší fasáda domu. Dnes ji vidíme na dveřích, její odstíny zvýrazňují historické prvky. Ostatní barvy interiéru jsou neutrální: šedá, béžová, hnědá.

Pro pecivály a zápecníky

Srdcem obytné části je velká místnost se zděnou kachlovou pecí. Spojuje v sobě všechny denní funkce: kuchyň, jídelnu, obývací pokoj, kousek vedle je hned knihovna plná knih. Původní pec se už nedala uvést do provozu, opakované pokusy skončily neúspěšně. Části, které bylo možné použít, najdete i v nové podobě, jejímž autorem je Jaroslav Prokop z Jihočeského kamnářství. 

Repasovaná, prakticky nově postavená pec s modrým obkladem má tvar jako původní, které se neslo ve stylu venkovského baroka a dokonce pár vylepšení navíc. Je plně funkční a skrývá jedno tajemství, které není zepředu vidět.

Nad pecí v zadní části je příjemně ukrytý a hlavně dobře vyhřívaný prostor na relaxaci s matracemi. Je to také skvělý koutek na čtení: po ruce máte poličku, na kterou si můžete odložit knihu či nápoje.

Minulost hraje důležitou roli v každé místnosti

Ze čtecího koutku na peci je krásný výhled na celou místnost..

Ze čtecího koutku na peci je krásný výhled na celou místnost..

Renovované vitríny, skříně, nový nábytek ve stylu venkovského baroka potěší nejen váš zrak, ale vyvolává i silné emoce. Všimněte si místa s komodami, trojdílným zrcadlem a gramofonem, nad kterým je sbírka černobílých rodinných fotografií.

Charismaticky působí i ložnice s masivními skříněmi s historickým kováním a postelí s dřevěným čelem: je to původní, odborně zrepasovaný nábytek. Samozřejmě, efekt dotvářejí i textil, například modrobílé povlečení připomínající modrotisk, do jakého povlékaly i naše babičky.

V aktuálně zrekonstruované obytné části statku najdete mnoho originálních detailů, které vždy na něco odkazují, cosi vyjadřují. Ani jedna maličkost není prvoplánová nebo jen „na parádu“.

Z minulosti pocházejí i skleněné a porcelánové nádoby v kuchyňských skřínkách, jako noční stolky jsou použité nádoby na kysané zelí. Zachráněné obkladačky z původní pece architektka využila v rámci jídelního stolu. Kromě dekorativní funkce jsou i praktické, slouží na odkládání horkých nádob.

V ložnici je původní nábytek, ale po pečlivé repasi.

V ložnici je původní nábytek, ale po pečlivé repasi.

I nové dřevěné prvky mají svůj emocionální potenciál: mnohé jsou vyrobené z dubu, který zničila bouřka a roky se sušil ve stodole. Všimněte si například bílých stoliček, které vypadají, jako kdyby byly zapuštěné do stěny. Jejich opěradla vytvářejí zajímavou hru světla a stínu, navíc představují pozůstatky z minulosti domu a dají se i prakticky využít. Například jako věšák na oblečení nebo police na dekorace.

Autorka projektu

Ing. arch. Petra Kocourková, Mooza Architecture

Petra Kocourková a Klára Císařovská založily studio Mooza architecture na základě společného porozumění při navrhování v roce 2013. Obě vystudovaly fakultu architektury na ČVUT a sbíraly pracovní i studijní zkušenosti v zahraničí (Holandsko, Španělsko, Německo).

Rozdílnost jejich povah jim paradoxně pomáhá vytvářet návrhy, které jsou vzletné, ale zároveň stojí oběma nohama pevně na zemi. V současnosti do studia zavál čerstvý vítr, přidali se mladí architekti Markéta Knobová a Štěpán Svejkovský.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpěvačka a hokejista si zařídili skvělý domov v šumperáku. A nelitují

Zpěvačka Karolina Neuvirthová a bývalý dlouholetý brankář NHL Michal Neuvirth se nedávno vrátili domů. Ještě v zámoří...

Kapelník Moravanky prodal dům za čtyři dny. V novém si nemůže zvyknout

Zakladatel a kapelník legendární Moravanky, uznávaný trumpetista Jan Slabák (79), nedávno učinil zásadní životní...

Obešli úředníky. Když do obýváku prší, sedí před televizí s deštníky

Kdo chce mít v Tokiu dům, musí mít hodně peněz. Nebo mít štěstí a dobrý nápad jako mladí manželé, kteří si na rohové...

Architekti zachránili byt s nesmyslnou dispozicí a sloupem uprostřed

Byt ve tvaru lichoběžníku není až tak běžným jevem. Právě takový si koupili mladí manželé v novostavbě v Praze 10. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V chatě s neuvěřitelným výhledem máte pocit, že jste na lodi

Malý ostrov u norského pobřeží měl původně i obchod, ale v roce 1958 jej zrušili. Rodina, která stavbu postavenou ve...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Architekti zachránili byt s nesmyslnou dispozicí a sloupem uprostřed

Byt ve tvaru lichoběžníku není až tak běžným jevem. Právě takový si koupili mladí manželé v novostavbě v Praze 10. O...

Jaroslav Marvan nedal na Žižkov dopustit ani v dobách své největší slávy

Z chudého Žižkova vzešel nejen Jaroslav Marvan, ale i Vlasta Burian či básník Jaroslav Seifert. Tady byl život mnohem...

Soused týrá matku. Jako malého mě taky řezali a nikoho to nezajímalo, říká

Premium Soused pečuje o svou devadesátiletou matku. Každý den slyšíme, jak jí nadává, křičí na ni a vyhrožuje jí. Když jsem za...

Zpěvačka a hokejista si zařídili skvělý domov v šumperáku. A nelitují

Zpěvačka Karolina Neuvirthová a bývalý dlouholetý brankář NHL Michal Neuvirth se nedávno vrátili domů. Ještě v zámoří...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...