Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Pohovku stačí čistit jen jednou za několik let

  21:19
- U čalouněného nábytku se v současné době "nosí" hlavně jednobarevný materiál. V mnohých rodinách s dětmi však tento trend proráží jen těžko. Vylité nápoje, jídlo nebo zamatlané dětské ruce snadno vyrobí na pohovkách skvrny.
Rodina má pak dvě možnosti - buď si pořídit potahovou látku se vzorem připomínající vojenskou »maskáčovinu«, nebo potah, který lze snadno a často čistit.

Klasická metoda, kdy hospodyně rozdělala čisticí prostředek ve vodě a kartáčem »drhla« sedačku, tu pak nechala uschnout a druhý den vyluxovala, už je dávno pryč. Dnes se nábytek většinou ošetří pěnou, která se nechá zhruba dvě hodiny působit a pak se vyluxuje výkonným vysavačem se speciální hlavou.

Kdo si myslí, že jeho sedačka bude potřebovat čistit častěji, měl by si ji nechat ošetřit takzvanou impregnací nebo zvolit snímatelné potahy. Impregnace chrání látku před špiněním. Snímatelné potahy zase můžete - podle použitého materiálu vyprat v pračce nebo odnést do čistírny. Specializované firmy čalouněný nábytek většinou čistí na místě, a to takzvanou suchou cestou.

Čištění se zárukou
I když si pořídíte snímatelné potahy, většinou svlékáte jen polštáře: konstrukce totiž bývá potažena napevno. Snímatelné potahy se pak vyplatí především u nábytku menších rozměrů. U pohovky pro tři osoby se manipulace s polštáři změní v nerovný zápas trvající i hodiny. Pokud nelze potah prát, je dobré se poohlédnout po čistírně, která se zaručí za jeho kvalitní vyčištění.

"Cena potahu často tvoří až čtyřicet procent z celkové ceny sedací soupravy, přijde tedy na tisíce až desetitisíce korun. Proto se mnozí, když jim v čistírně dávají podepsat prohlášení o čištění na vlastní nebezpečí, necítí právě nejlépe," vysvětluje Pavel Svoboda z firmy Ligne Roset. Některé firmy, jež čalouněný nábytek prodávají, pak zajistí i čištění potahů v tuzemsku či v zahraničí. Nebo alespoň doporučí, kde si tuto službu objednat. Čištění vás přijde i na jeden tisíc korun.

Jednodušší situaci mají ti, již si pořídí potahovou látku, kterou mohou prát v pračce na nízké teploty a přitom mají jistotu, že se nesrazí ani příliš nezmačká (je však třeba podotknout, že pot a další skvrny při nízkých teplotách nezmizí). Vhodným materiálem na snímatelné potahy je alcantara. Cena za běžný metr však začíná na dvou tisících korun.

Suchá cesta je šetrnější
Riziko, že se potahová látka při praní nebo čištění vodou srazí, zcela odpadá při takzvané suché cestě. "Horkou chemikálii nebo suchou pěnu aplikujeme do povrchu materiálu. Silný proud vzduchu obratem vysaje špínu i zbytek čisticí látky z materiálu," popisuje proces čištění Simona Prasková z firmy Guardsman Fireshield.

Slovo chemikálie může někomu nahánět hrůzu, většinou však jde o výrobky, které nejen neškodí zdraví, ale ani lidem alergickým. Přesto by při jejich aplikaci mělo být zajištěno v místnosti dobré větrání. Cena suchého čištění bývá různá, liší se podle použitého přípravku a způsobu práce. Kdo čistí ručně, účtuje si také za jeden metr čtvereční dvacet pět korun a více.

Pozvete-li si specializovanou firmu, která vlastní kvalitní technické vybavení a nabízí zároveň impregnaci, požaduje 500 korun za jedno sedací místo. T rojmístná sedačka se dvěma křesly tak přijde na 2500 korun. Tento způsob čištění - i když bez techniky ne tak kvalitně zvládne také majitel sám.

Například prodejny Ikea nabízejí sprej Absorb za 329 korun. Pěna z jedné láhve vydrží na ošetření kompletní sedací soupravy. Potřebujete-li se zbavit skvrny nebo vyčistit jen menší plochu, můžete si pořídit mýdlo za 95 korun. »Mýdlo se napění, pěna se nechá působit a i se špínou ji vysajete,« vysvětluje Hana Onisková z firmy Ikea.

Impregnace pomáhá, ale starostí nezbavuje
Čištění suchou cestou je nejen šetrné, ale také poměrně drahé. Proto si málokdo pozve do bytu firmu častěji než jednou za rok. Pokud se však rozhodnete pro současný trend - takzvanou impregnaci - stačí nechat nábytek vyčistit jednou za tři roky. Guardsman - tekutá látka ze směsi kopolymerových pryskyřic - se napustí nebo pod tlakem nastříká na vlákno. Takto upravený potah propouští pouze vzduch a zabraňuje pronikání prachu a špíny do látky. Stejně tak vytváří prostředí, ve kterém nemohou žít roztoči a moli.

Látku ošetřenou impregnačním nástřikem nepoznáte podle zápachu či na omak, ale pouze když na ni něco vylijete: nápoj či jídlo se nevsákne a zůstane na povrchu. Pak stačí houbou nebo bavlněným hadrem nejprve odsát nebo odstranit špínu od kraje ke středu skvrny (nikoli krouživým pohybem, protože to ji pouze rozmažete). Pokud na pohovce nezbudou žádné stopy, je vše v pořádku.

Bude-li tam mastná skvrna, stačí použít teplou vodu. Nábytek je možné impregnovat přímo na místě. Zhruba tři hodiny ho pak nesmíte používat a do 24 hodin se na vláknech vytvoří ochranná nepropustná vrstva. Ta nejen chrání před špiněním, ale měla by prodlužovat životnost látky až o jednu třetinu. To, že si sedací soupravu necháte ošetřit nástřikem, ještě neznamená, že se o ni nemusíte celý rok starat. I takové křeslo totiž žádá, abyste z něho jednou za týden, nejvýš dva vysáli prach.

Kolik stojí impregnace
Čalouněný nábytek s impregnací lze koupit nebo si klient může tuto úpra vu vyžádat. Kdo si nechá ošetřit novou pohovku, má na ni tři roky záruku. A objedná-li si po uplynutí této doby impregnaci opět, "dostane" vyčištění zdarma. To přináší úsporu i několik tisíc korun. Ošetření jednoho sedacího místa stojí zhruba 470 až 600 korun.

Třímístná pohovka a dvě křesla tak přijdou na 2350 až 3000 korun. Tři tisíce korun za vyčištění a impregnaci sedacího nábytku však není tolik, zvlášť když si uvědomíte, že kvalitnější sedací soupra vy se prodávají od 25 tisíc korun a výše. Pro ty, kteří si chtějí nejprve přípravek vyzkoušet, jsou k dostání spreje. Jejich cena se pohybuje podle velikosti od 300 do 350 korun. Na velkou pohovku ale spotřebujete nejméně dva.

CO A JAK ODSTRANIT?

Skvrny rozpustné ve vodě

Krev, vejce, bláto, moč
Odstranit studenou vodou, případně otřít roztokem šamponu ve vodě. Nikdy nepoužívat horkou vodu, bílek se srazí!

Káva s mlékem, kakao, zvratky, inkoustová tužka,
Otírat roztokem šamponu ve vodě, eventuálně po zaschnutí přetřít lihem, propisovačka, rtěnka, majonéza, krém na boty, saze benzinem nebo odstraňovačem skvrn

Pivo, ovocné šťávy, káva, limonáda, čaj, lihoviny
Nenechat zaschnout, odstranit vlažným roztokem šamponu ve vodě

Skvrny nerozpustné ve vodě

Máslo, tuk, olej, asfalt, vosk na parkety,
Použít líh, benzin nebo odstraňovač skvrn lak, pryskyřice, uhel (výjimkou je materiál alcantara)

Vosk ze svíčky
Pokud možno rozdrobit a opatrně odstranit, eventuálně pak očistit benzinem. Nepoužívat žehličku!

Žvýkačka
Přiložit kostku ledu a přitlačit. Pak nehtem odloupnout žvýkačku a látku přetřít lihem, benzinem nebo odstraňovačem skvrn

Rez a zaschlá krev
Bílý hadřík navlhčit roztokem citronové šťávy (1 čajová lžička na 100 ml studené vody) a nanášet směrem od okraje ke středu

Skvrny neznámého původu

Odstraňujte nejprve jako skvrny rozpustné ve vodě, pokud nebudete mít úspěch, postupujte jako u skvrn nerozpustných ve vodě.

Horká chemikálie nebo suchá pěna se aplikují na povrch materiálu. Silný proud vzduchu vysaje špínu i zbytek čistící látky - to je proncip takzvaného suchého čištění.

Autoři:
  • Nejčtenější

Rodina si pro život vybrala stodolu v Českém ráji. Parádně ji přestavěla

Mladý pár z Branžeže v Českém ráji vsadil při budování vysněného bydlení na přírodu a moderní technologie. Proměna...

Moderátorka Eva Borská žije s přítelem a dětmi ve vysněné novostavbě

Dům na okraji Prahy si zpěvačka a televizní moderátorka Eva Borská (45) vysnila spolu se svým přítelem Jiřím. Nyní se...

Nejskvělejší dům postavil architekt pro svou rodinu. Dělá jim jen radost

Architekt Sam Klopper navrhl pro sebe, manželku a tři malé syny skvělý vzorový rodinný dům na jednom z nejlepších míst...

Romantické bydlení v podkroví milují, a to i přes nepraktické šikminy

Kateřina Urban Samková bydlí s rodinou v podkrovním nájemním bytě v historické části Prahy. Přestože se s manželem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou,...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Parádní chaty na skvělých místech ukojí vaši touhu po bydlení v přírodě

Kvůli koronavirové pandemii to vypadá, že už v Česku není snad jediná chata na prodej a svou útulnu v přírodě má každý...

Postavili si menší dům na klíč a i díky zahradě se jim bydlí skvěle

Třicet let trvala etapa v původním zděném domě, ovšem její čas se naplnil. Dost bylo investic, větších či menších úprav...

Aby vám nervy vydržely, potřebujete doma nábytek z odolných materiálů

Několik měsíců strávených s dětmi doma kvůli koronaviru pořádně „zahýbalo“ i s nervy rodičů. Teprve nyní si mnozí...

Drbna z Ulice Jana Galinová bydlí s manželem v historické vile v Mostě

Bezmála půl století již žije Jana Galinová v jednom bytě se svým manželem Jurijem. Herečka, která se proslavila rolí...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...