Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Pohovku stačí čistit jen jednou za několik let

  21:19
- U čalouněného nábytku se v současné době "nosí" hlavně jednobarevný materiál. V mnohých rodinách s dětmi však tento trend proráží jen těžko. Vylité nápoje, jídlo nebo zamatlané dětské ruce snadno vyrobí na pohovkách skvrny.

Rodina má pak dvě možnosti - buď si pořídit potahovou látku se vzorem připomínající vojenskou »maskáčovinu«, nebo potah, který lze snadno a často čistit.

Klasická metoda, kdy hospodyně rozdělala čisticí prostředek ve vodě a kartáčem »drhla« sedačku, tu pak nechala uschnout a druhý den vyluxovala, už je dávno pryč. Dnes se nábytek většinou ošetří pěnou, která se nechá zhruba dvě hodiny působit a pak se vyluxuje výkonným vysavačem se speciální hlavou.

Kdo si myslí, že jeho sedačka bude potřebovat čistit častěji, měl by si ji nechat ošetřit takzvanou impregnací nebo zvolit snímatelné potahy. Impregnace chrání látku před špiněním. Snímatelné potahy zase můžete - podle použitého materiálu vyprat v pračce nebo odnést do čistírny. Specializované firmy čalouněný nábytek většinou čistí na místě, a to takzvanou suchou cestou.

Čištění se zárukou
I když si pořídíte snímatelné potahy, většinou svlékáte jen polštáře: konstrukce totiž bývá potažena napevno. Snímatelné potahy se pak vyplatí především u nábytku menších rozměrů. U pohovky pro tři osoby se manipulace s polštáři změní v nerovný zápas trvající i hodiny. Pokud nelze potah prát, je dobré se poohlédnout po čistírně, která se zaručí za jeho kvalitní vyčištění.

„Cena potahu často tvoří až čtyřicet procent z celkové ceny sedací soupravy, přijde tedy na tisíce až desetitisíce korun. Proto se mnozí, když jim v čistírně dávají podepsat prohlášení o čištění na vlastní nebezpečí, necítí právě nejlépe,“ vysvětluje Pavel Svoboda z firmy Ligne Roset. Některé firmy, jež čalouněný nábytek prodávají, pak zajistí i čištění potahů v tuzemsku či v zahraničí. Nebo alespoň doporučí, kde si tuto službu objednat. Čištění vás přijde i na jeden tisíc korun.

Jednodušší situaci mají ti, již si pořídí potahovou látku, kterou mohou prát v pračce na nízké teploty a přitom mají jistotu, že se nesrazí ani příliš nezmačká (je však třeba podotknout, že pot a další skvrny při nízkých teplotách nezmizí). Vhodným materiálem na snímatelné potahy je alcantara. Cena za běžný metr však začíná na dvou tisících korun.

Suchá cesta je šetrnější
Riziko, že se potahová látka při praní nebo čištění vodou srazí, zcela odpadá při takzvané suché cestě. „Horkou chemikálii nebo suchou pěnu aplikujeme do povrchu materiálu. Silný proud vzduchu obratem vysaje špínu i zbytek čisticí látky z materiálu,“ popisuje proces čištění Simona Prasková z firmy Guardsman Fireshield.

Slovo chemikálie může někomu nahánět hrůzu, většinou však jde o výrobky, které nejen neškodí zdraví, ale ani lidem alergickým. Přesto by při jejich aplikaci mělo být zajištěno v místnosti dobré větrání. Cena suchého čištění bývá různá, liší se podle použitého přípravku a způsobu práce. Kdo čistí ručně, účtuje si také za jeden metr čtvereční dvacet pět korun a více.

Pozvete-li si specializovanou firmu, která vlastní kvalitní technické vybavení a nabízí zároveň impregnaci, požaduje 500 korun za jedno sedací místo. T rojmístná sedačka se dvěma křesly tak přijde na 2500 korun. Tento způsob čištění - i když bez techniky ne tak kvalitně zvládne také majitel sám.

Například prodejny Ikea nabízejí sprej Absorb za 329 korun. Pěna z jedné láhve vydrží na ošetření kompletní sedací soupravy. Potřebujete-li se zbavit skvrny nebo vyčistit jen menší plochu, můžete si pořídit mýdlo za 95 korun. »Mýdlo se napění, pěna se nechá působit a i se špínou ji vysajete,« vysvětluje Hana Onisková z firmy Ikea.

Impregnace pomáhá, ale starostí nezbavuje
Čištění suchou cestou je nejen šetrné, ale také poměrně drahé. Proto si málokdo pozve do bytu firmu častěji než jednou za rok. Pokud se však rozhodnete pro současný trend - takzvanou impregnaci - stačí nechat nábytek vyčistit jednou za tři roky. Guardsman - tekutá látka ze směsi kopolymerových pryskyřic - se napustí nebo pod tlakem nastříká na vlákno. Takto upravený potah propouští pouze vzduch a zabraňuje pronikání prachu a špíny do látky. Stejně tak vytváří prostředí, ve kterém nemohou žít roztoči a moli.

Látku ošetřenou impregnačním nástřikem nepoznáte podle zápachu či na omak, ale pouze když na ni něco vylijete: nápoj či jídlo se nevsákne a zůstane na povrchu. Pak stačí houbou nebo bavlněným hadrem nejprve odsát nebo odstranit špínu od kraje ke středu skvrny (nikoli krouživým pohybem, protože to ji pouze rozmažete). Pokud na pohovce nezbudou žádné stopy, je vše v pořádku.

Bude-li tam mastná skvrna, stačí použít teplou vodu. Nábytek je možné impregnovat přímo na místě. Zhruba tři hodiny ho pak nesmíte používat a do 24 hodin se na vláknech vytvoří ochranná nepropustná vrstva. Ta nejen chrání před špiněním, ale měla by prodlužovat životnost látky až o jednu třetinu. To, že si sedací soupravu necháte ošetřit nástřikem, ještě neznamená, že se o ni nemusíte celý rok starat. I takové křeslo totiž žádá, abyste z něho jednou za týden, nejvýš dva vysáli prach.

Kolik stojí impregnace
Čalouněný nábytek s impregnací lze koupit nebo si klient může tuto úpra vu vyžádat. Kdo si nechá ošetřit novou pohovku, má na ni tři roky záruku. A objedná-li si po uplynutí této doby impregnaci opět, „dostane“ vyčištění zdarma. To přináší úsporu i několik tisíc korun. Ošetření jednoho sedacího místa stojí zhruba 470 až 600 korun.

Třímístná pohovka a dvě křesla tak přijdou na 2350 až 3000 korun. Tři tisíce korun za vyčištění a impregnaci sedacího nábytku však není tolik, zvlášť když si uvědomíte, že kvalitnější sedací soupra vy se prodávají od 25 tisíc korun a výše. Pro ty, kteří si chtějí nejprve přípravek vyzkoušet, jsou k dostání spreje. Jejich cena se pohybuje podle velikosti od 300 do 350 korun. Na velkou pohovku ale spotřebujete nejméně dva.

CO A JAK ODSTRANIT? Skvrny rozpustné ve vodě Krev, vejce, bláto, moč Odstranit studenou vodou, případně otřít roztokem šamponu ve vodě. Nikdy nepoužívat horkou vodu, bílek se srazí! Káva s mlékem, kakao, zvratky, inkoustová tužka, Otírat roztokem šamponu ve vodě, eventuálně po zaschnutí přetřít lihem, propisovačka, rtěnka, majonéza, krém na boty, saze benzinem nebo odstraňovačem skvrnPivo, ovocné šťávy, káva, limonáda, čaj, lihoviny Nenechat zaschnout, odstranit vlažným roztokem šamponu ve vodě Skvrny nerozpustné ve vodě Máslo, tuk, olej, asfalt, vosk na parkety, Použít líh, benzin nebo odstraňovač skvrn lak, pryskyřice, uhel (výjimkou je materiál alcantara)Vosk ze svíčky Pokud možno rozdrobit a opatrně odstranit, eventuálně pak očistit benzinem. Nepoužívat žehličku! Žvýkačka Přiložit kostku ledu a přitlačit. Pak nehtem odloupnout žvýkačku a látku přetřít lihem, benzinem nebo odstraňovačem skvrnRez a zaschlá krev Bílý hadřík navlhčit roztokem citronové šťávy (1 čajová lžička na 100 ml studené vody) a nanášet směrem od okraje ke středu Skvrny neznámého původu Odstraňujte nejprve jako skvrny rozpustné ve vodě, pokud nebudete mít úspěch, postupujte jako u skvrn nerozpustných ve vodě.Horká chemikálie nebo suchá pěna se aplikují na povrch materiálu. Silný proud vzduchu vysaje špínu i zbytek čistící látky - to je proncip takzvaného suchého čištění.

Autoři:
  • Nejčtenější

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Parádní rekonstrukce obývací kuchyně a koupelny jim vyrazila dech

Pavel by nejraději žil s manželkou a dvěma dcerami v obytném voze a cestoval po světě. Nakonec však koupil starší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká chata snů se proměnila, téměř osmdesátiletou stavbu nepoznáte

Rodiče dědečka chatu postavili ještě za války, v roce 1944. Není proto divu, že zde není elektřina a pro vodu se musí...

Do malé koupelny dostali vanu, sprcháč, WC, umyvadlo, pračku i sušičku

Milena s manželem a dvěma dcerkami žijí v brněnském bytě, ve kterém potřebují zrekonstruovat koupelnu. Holky si přejí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci bytu a jeho vybavení vystačili s milionem. Dnes zázrak

Ceny bydlení i rekonstrukcí šly až zoufale nahoru. Když se architektům podařilo kompletně zrekonstruovat a zařídit celý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Umakart, retro kuchyň i lino. Byty z minulosti jsou skvělou příležitostí

Byty, ve kterých na vás dýchne historie, čekají na modernizaci. Je to příležitost, jak si navrhnout bydlení přesně...

Když si mladý muž užívá zlaté časy aneb byt podle přání majitele

Mladý ekonomický poradce svěřil návrh vybavení bytu v developerském projektu interiérové designérce. Kvalitu podpořily...

V domě se budou měnit stoupačky. Kdo nám zaplatí zničenou novou koupelnu?

Premium Bydlíme v panelovém domě v bytě v družstevním vlastnictví. V domě je 80 bytů. Družstvo nám oznámilo, že se budou v...

Dietolog a fitnessák Chaloupka žije v milovaném bytě na pražském Žižkově

Dietolog a fitness konzultant Vít Chaloupka nedá dopustit na svůj byt na pražském Žižkově. Interiér si zařídil pomocí...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...