Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Trnitá cesta za domovem stála peníze i nervy. Dům snů je dokonalý

Příběh, který začal u katalogového projektu na úplně jiném pozemku, končí stavbou od architektů na novém místě a spokojenými obyvateli v jejich vysněném bydlení. Cesta sem však měla do dokonalosti daleko. Prověřila majitele mnohými nepříjemnými lekcemi a nese celou řadu poučení.

V interiéru panuje bílá s akcenty dřeva a jasných barev. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

„Pozemek ve vedlejší vesnici a vybraný katalogový dům, o kterém jsme byli přesvědčeni, že bude fungovat – to byl náš start. Říkali jsme si však, že by nebylo špatné, kdyby se na náš projekt podíval někdo znalý věci, a tak jsme oslovili kamarády, kteří měli kontakty na své známé – architekty,“ popisuje začátky cesty za novým bydlením majitelka. 

Fotogalerie

Chvíli se na projekt dívali a pak celou věc zhodnotili slovy: „No, postavit se to dá, bydlet se v tom dá taky a možná byste v něm byli i šťastní, ale…“ Následovalo asi deset důvodů, proč to není nejlepší nápad. Během necelé minuty bylo jasno. Takhle ne. Potřebné změny by celou věc natolik prodražily, že pokračovat touto cestou by nebylo rozumné. Původní myšlenku manželé opustili a zvažovali, co dál.

Pokračování již probíhalo za přítomnosti architektů a vznikly dva úplně nové návrhy, kterým pracovně říkali stodola a kravín. Tedy jeden přízemní a jeden patrový dům, mezi kterými se rozhodovali. Jak vidíte, vyhrál patrový. 

„Každý jsme tíhli k jedné verzi, ale pro mě byl patrový pocitově bezpečnější variantou, a tak v tomhle Tomáš ustoupil. Označení stodola se uchytilo i tady ve vesnici, což nás nijak neuráží, protože je pro nás potvrzením toho, že lidé náš dům vnímají jako součást obce, venkova,“ přiznává majitelka. 

Nechali si připravit studii patrového domu a hledali firmu, která jim vytvoří projektovou dokumentaci. Později zjistili, že tento krok nebyl dobrý. „Měli jsme nechat architekty spolupracovat na dokumentaci, aby pohlídali, že vše bude vypadat tak, jak má. Naštěstí sami architekti měli velký zájem na výsledku, a tak do procesu tvorby dokumentace aktivně vstupovali a kontrolovali, že se jejich návrh nerozmělní v důsledku neodborného zásahu začínajícího projektanta.“

Na původním vybraném pozemku nakonec stavět nezačali, jelikož je zastavili archeologové. Ačkoliv se před nákupem pozemku ujišťovali u pana starosty, že zrovna toto místo není předmětem zájmu ze strany archeologů, opak byl pravdou. Nebyla to ani první ani poslední protichůdná informace ze strany úředníků, se kterou se v průběhu stavby setkali.

Dozor takzvaně odborný

Při samotné stavbě by dnes také dělali trochu jiná rozhodnutí. „Například bychom si lépe vybírali stavební dozor. Náš člověk evidentně nebyl ten pravý. Ukázalo se, že nemá zkušenost s dřevostavbami, a jeho připomínky byly spíše obecné. Naštěstí jsme dostali kontakt na pána, který naopak dřevostavbám rozuměl hodně, věděl, která místa jsou z pohledu kvality důležitá ke kontrole, a neomylně odhaloval detaily, které bylo třeba předělat. Znal úskalí tohoto konstrukčního systému a dokázal věci dobře vykomunikovat s realizátory,“ vysvětluje majitelka. 

Hrubou stavbu si nechali provést dodavatelem a zbylé dokončovací práce už byly v jejich režii. Sháněli a koordinovali řemeslníky sami. Neznali však návaznosti a fungování celého procesu stavby. 

Přezdívka „stodola“ se uchytila i ve vesnici a majitelům lichotí.

Přezdívka „stodola“ se uchytila i ve vesnici a majitelům lichotí.

„Bylo to pro nás náročné i časově. Bydleli jsme ještě stále v bytě v Praze. Řemeslníci nám často něco slíbili a pak to nedodrželi. Každý odborník nám radil něco jiného. Když jsme zvažovali, jestli nejdřív malovat a pak lít podlahu nebo naopak, v názorech se rozcházeli a my to nakonec stejně udělali špatně – čerstvě namalované stěny byly pak postříkané od lití podlah,“ vypočítává majitelka.  

Klasickou situací bylo, když přišel nový řemeslník po předchozím a prohlásil: „Kdo vám to tady dělal?!“ Naštěstí to neplatilo u všech a o poctivosti řemesla i člověka je naopak přesvědčil obkladač, truhlář a instalatéři. 

Šetříme peníze, ztrácíme nervy

Manželé si mysleli, že si řemeslníky sami seženou lokálně a že tím ušetří. Představovali si, že srovnají jejich nabídky. Ale to bylo naprosto nemožné. Například poptali sádrokartonáře a někdo to nacenil od metru, někdo po vrstvách, někdo po místnostech a nabídky tak byly prakticky neporovnatelné. 

Volba stavět dům subdodavatelsky namísto na klíč tedy zpětně hodnoceno nebyla nejšťastnější. „Z hlediska času jsme ztratili náskok získaný bleskurychlou realizací hrubé stavby, z hlediska vynaložené energie to bylo naprosto úmorné a co se týče peněz, neušetřili jsme a konkrétní částky jsme v jisté chvíli přestali počítat. Chtěli jsme mít hlavně hotovo. Nemít prováděcí dokumentaci, položkový rozpočet a stavět takhle bylo bláhové,“ přiznává majitelka. 

Propojení vnějšího i vnitřního prostoru skrze praktické posuvné dveře zní jako...

Propojení vnějšího i vnitřního prostoru skrze praktické posuvné dveře zní už jako klišé, ale zásadně mění vnímaní domova – sepjetí s venkovním prostředím je o mnoho větší a domov nekončí zdmi domu.

Manželé od začátku věděli, že chtějí dřevostavbu. Byla jim pocitově bližší a také předpokládali, že stavba půjde rychleji, což se v jejich případě nepotvrdilo, ale na vině nebyl konstrukční systém jako takový. Výhodou dřevostavby jsou nižší provozní náklady a také se do stavby dělají jednoduché zásahy, a to díky sádrovláknitým, výrazně nosnějším deskám. 

„Není problém zavrtat jeden vrut, který se správnou hmoždinkou udrží i 85 kg. Žádná speciální ztužující konstrukce není třeba. Slabinou je akustika, což není záležitost dřevostavby, ale zvolené podlahy. Je tu všechno slyšet. Ve zděných domech, kde jsme oba vyrůstali, se zvuk nese jinak. Ale aspoň o sobě stále víme – hlavně o dětech, které nám dupou nad hlavou,“ poznamená majitelka. 

Když jsou velká vedra přes 30 stupňů, interiér se ohřeje. Ale dá se to ovlivnit – ráno vyvětrat a pak zavřít a zatáhnout. Je výborné, když jsou v místnosti dvě okna a vzduch může proudit. V pokojích, kde je pouze jedno, vzduch víc stojí a není to ideální. Výhodou v létě je, že dům neudrží teplo moc dlouho. Když jsou vedra a pominou, už druhý den je v místnostech zase příjemně.

Největší radost mají majitelé z toho, že jejich dům opravdu vypadá tak, jak si jej vysnili a nakreslili. Chvíli se to zdálo nereálné. „Ano, jsou tu detaily, které se nepovedly, ale v porovnání s tím, co se povedlo, je to zanedbatelné. Podařilo se nám nakonec najít moc pěkný pozemek. Největší změnou je úplně jiný životní prostor v porovnání s činžovním bytem v Praze – více světla, více místa, jiný kontakt s přírodou a zahradou, jiné soukromí, jiné propojení s okolím a tedy jiná lepší kvalita života.“

Technické parametry

 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Zastavěná plocha: 146,2 m²
 • Užitná plocha: 197,2 m², bez garáže 167 m²
 • Konstrukční systém: two by four, fošinková dřevostavba
 • Teplo a větrání: tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – ukládá teplo do integrovaného zásobníku + krbová vložka v 1 NP (bez akumulace nebo ukládání tepla); rozvody teplovodní 1 NP – podlahové topení, 2 NP – otopná tělesa + podlahové topení v koupelně
 • Měrná roční potřeba tepla: 65 kWh/m²
 • Větrání: přirozeně okny
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,205 W/m²K
 • Projekt: Endemit (Blanka Johanisová, Viktor Johanis), 2011
 • Realizace: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o. – hrubá stavba + lokální dodavatelé, 2014

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz

Autor:
 • Nejčtenější

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Zepředu mají nenápadný dům, zezadu luxusní prosklenou stavbu

Mladý pár, který očekával narození svého prvního dítěte, oslovil s návrhem přestavby domu na břehu jezera Ontario...

Byt ve staré železniční výtopně má digestoř z uhláku a umyvadlo z lampy

Měditepec Tomáš Trubač má neobyčejnou profesi a stejně tak i bydlí. Nedávno zrekonstruoval přes sto let starou...

Ruině vrátili život. Zachráněný dům připomíná, jak náročné to kdysi bylo

V obci Tučín v okrese Přerov můžete díky společnému úsilí zastupitelstva, místních občanů a spolků zažít návrat v čase...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak bydlí olympijská vítězka. Neumannová má ráda bělené dřevo, připomíná jí hory

Premium Nejúspěšnější česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se nedávno doma pustila do moderní proměny. Spolehla se na...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

 • Další z rubriky

Replika bývalého cukrovaru díky dvěma sestrám slouží k bydlení

Dominika Vařeková se výzev nebojí. I proto přijala nabídku rodiny na vedení rekonstrukce bývalého cukrovaru. Momentálně...

Kamelie Hana Buštíková svůj byt v Praze za 30 let proměnila k dokonalosti

Hana Buštíková, polovička pěveckého dua Kamelie, žije ve svém pražském bytě už třicet let. Za tu dobu dokázala své...

Byt ve staré železniční výtopně má digestoř z uhláku a umyvadlo z lampy

Měditepec Tomáš Trubač má neobyčejnou profesi a stejně tak i bydlí. Nedávno zrekonstruoval přes sto let starou...

Home office může škodit vašim kloubům i očím, nepodceňujte hlavně židli

Home office byl dlouho pokládán za okrajovou záležitost. Příchod covidu situaci výrazně změnil, dnes tento režim nabízí...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...