Díky chytrému triku architektů má tříčlenná rodina v bytě 2+kk ložnici i dětský pokoj

  1:00aktualizováno  1:00
Když v bytě 2+kk uděláte ložnici, obývák se změní v hernu. Dáte-li jeden pokoj dítěti, přijdete o spaní v soukromí. Řešením pak často bývá uzavíratelný spací kout. Přinášíme sedm návrhů, jak kultivovaně vměstnat tříčlennou rodinu do bytu o 50 metrech čtverečních.

Spací kout nemusí být moc prosklený, ale měl by mít dostatečný přísun vzduchu | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Zájem o malé byty neopadá ani v době krize. Mladým lidem slouží jako startovní, jiní je kupují hlavně na pronájem. Jak tvrdí Jiří Fajkus, ředitel realitní kanceláře Real Spektrum, zájem o menší byty nyní dokonce roste.

V posledních letech se podle něj lidé stěhovali do většího, ale teď se situace změnila. "Směřování poptávky se vrátilo o pět let zpátky - platí, že čím menší, a tedy levnější, tím lepší.

Důvodem je krize, nejistota a horší dostupnost úvěrů," vysvětluje Fajkus. Mladé rodiny nedosáhnou na velkou hypotéku, proto se na řadu let usídlí třeba ve dvoupokojovém bytě o 50 metrech čtverečních.

Pak ale nastává problém: jak si v omezeném prostoru vytvořit dostatek pohodlí, i když tu budou žít s dítětem? Vymodelovali jsme právě takový byt 2+kk a odpověď hledali v radách dvou architektů a interiérové návrhářky. Vyplynulo z nich několik tipů a pravidel, jež pomohou co nejlépe využít prostor a opticky jej zvětšit.

Plánek bytu 2+kk po proměně s vytvořením spacího koutu

Nový plánek bytu 2+kk po proměně

Plánek bytu 2+kk před proměnou

Plánek bytu 2+kk před proměnou

1. Místo ložnice spací kout

Řešení, při kterém budou mít rodiče soukromí na spaní a dítěti zůstane vlastní pokoj. Většinou ho však nelze provést bez zásahu do dispozic. Spací kout nemusí být moc prosklený, ale měl by mít dostatečný přísun vzduchu. V případě vyšších stropů je další možností vestavěné spací patro. To však nemusí vyhovovat, pokud některý z rodičů chodí později spát či dříve vstává.

2. Splynutí kuchyně a obývacího pokoje

Hlavní obytný prostor bude vypadat větší, když barevně a materiálově sjednotíte obývací část s kuchyňskou linkou. Kuchyňské skříňky mohou přecházet v nábytek obývacího pokoje, oba prostory neoddělujte nábytkem ani polopříčkou.

3. Pracovní kout schovaný do skříně

Pokud se zrovna neživíte prací na počítači z domova, není nutné vyčleňovat velký prostor pracovnímu koutu. Notebook je mezi domácími počítači už téměř standardem. Spolu s malým stolem se vejde do skříně se sklopnou deskou.

4. Stejná podlaha v celém bytě

Když otevřete dveře mezi místnostmi se stejnou podlahou, oba prostory se opticky spojí do jednoho. Ideální je položit stejnou podlahu v celém bytě, případně s výjimkou koupelny, kam se nehodí dřevo ani laminát. U prken či jejich imitace lze navíc využít triku, kdy dlouhé linie opticky prodlužují místnost.

5. Skříně od podlahy ke stropu

Díky skříni, která zakryje celou stěnu, nejlépe využijete místo a vyhnete se i zbytečnému optickému členění prostoru. I horní skříňky v kuchyni by měly být až pod strop. Úzkou místnost, jako je zde dětský pokoj, není dobré zmenšit tím, že zdi obložíte skříněmi, proto je umístěte jen na jednu stranu místnosti.

6. Světlé barvy a velká zrcadla

Čím světlejší barvy zvolíte, tím více projasníte a na pohled zvětšíte byt. Aby pak nepůsobil chladně, je dobré jej oživit barevnými doplňky. Zrcadla bez rámu, která zasahují od podlahy či od nižších skříní ke stropu, vyvolají dojem, že za nimi prostor pokračuje. Efektní je třeba umístění proti dveřím, dojem umocní dvě zrcadla naproti sobě.

7. Různé barvy a materiály na stěnách

K osvědčeným optickým trikům patří i využití různých barev na stěnách. Dvě tmavší stěny naproti sobě místnost prodlouží, strop světlejší než stěny ji protáhne do výšky, prostor otevřou i dvě různé barvy na stěnách vedle sebe.

Byt 2+kk po proměně se spacím koutem pro rodiče

Půdorys bytu 2+kk po proměně se spacím koutem pro rodiče

Byt 2+kk po proměně se spacím koutem pro rodiče

Pohled do bytu pro tříčlennou rodinu o 50 metrech čtverečních

Jak jsme dospěli k řešení

Modelovým příkladem je dvoupokojový byt s plochou 50 metrů čtverečních. Při sestavování původního návrhu jsme se inspirovali u běžně prodávaných malých bytů. Bude v něm bydlet mladá rodina s pětiletou dcerou. Nezůstanou tady nastálo, ale chtějí tu žít asi 10 let.

Architekt Kryštof Štulc navrhl menší pokoj věnovat dítěti, zvětšit ho na úkor předimenzované koupelny a někam do bytu vložit spací kout rodičů. Za zbytečně velkou považoval i předsíň. Rozhodli jsme se proto pro změnu dispozic.

Spací kout o velikosti 2 x 2 metry se vstupem z obývacího pokoje jsme vložili do středu bytu tak, že ubral část prostoru ze všech místností. Posunuli jsme příčku mezi dětským pokojem a koupelnou, kuchyňský kout jsme rozšířili na úkor předsíně.

Podle rad architektů Kryštofa Štulce a Patrika Tichého jsme zvolili světlé barvy s barevnými doplňky, jednolitou podlahu v celém bytě kromě koupelny, kuchyňskou linku sladěnou s nábytkem v obýváku, několik zrcadel a vestavěné skříně od podlahy ke stropu. Výsledek jsme zaslali návrhářce Kateřině Mlejnkové, aby s využitím vlastních nápadů vytvořila vizualizaci.

Další varianty řešení

1. Zůstane původní dispozice, v menším pokoji ložnice, v obýváku dětský kout - dočasné řešení, za pár let majitele neminou úpravy či stěhování.

2. Dispozice zůstanou, menší pokoj dětský, v obýváku rozkládací postel nebo gauč - dočasné a nepraktické řešení.

3. Dispozice se nezmění, menší pokoj dětský, do obýváku vestavěné spací patro pro rodiče - opticky se zmenší prostor, spaní není zvukově izolované, vhodnější u bytů s vyšším stropem.

4. Změna dispozic jako u vybrané varianty, spací kout místo pevných příček lemují oboustranné skříně - ty ovšem zvukově tolik neizolují, rodiče by nemuseli mít dost soukromí.

5. Podobná změna dispozic, ve spacím koutě místo svislé příčky stěna tvaru "S", nahoře ze strany obýváku spaní rodičů, dole v dětském pokoji spaní dítěte, dole ze strany obýváku pracovní kout - úsporné na prostor, ale spaní není zvukově izolované (viz následující skica architekta Kryštofa Štulce)

Skica návrhu proměny bytu 2+kk od architekta Kryštofa Štulce, pohled z boku

Skica návrhu proměny bytu 2+kk od architekta Kryštofa Štulce, pohled z boku

NÁZORY ARCHITEKTŮ


Zapomeňte na masivní nábytek


Patrik Tichý architekt, poradce MF DNES

Řešení malého bytu je vždy kompromis. Ložnici s dětským koutkem na spaní lze uplatnit v předškolním věku dítěte, soukromí rodičů je však narušené.

Varianta se spaním rodičů v obýváku je ještě horší. Rozkládací dvojlůžko je pro kvalitní odpočinek nevhodné, skládání zatěžuje podlahu a víří prach. Problém může být i rozdílný časový režim manželů.

Varianta s koutem na spaní může být dobrá, jen je nutné zajistit proudění vzduchu. Kuchyně se v malých bytech řeší v podobných barvách jako obývák, prostor se zdá ucelenější a větší. V kuchyni bych dal skříňky až ke stropu a integrované spotřebiče. Úložné prostory bych řešil jako uzavřené, aby byl prostor přehledný. Vše bych ladil do světlých barev, podlahu bych udělal všude stejnou.

K práci na počítači bych využil jídelní stůl, polohovatelný stolek u sedačky nebo pracovnu ve skříni. Do koupelny bych místo vany doporučil sprchový kout s hydromasáží. Vanu může nahradit sedátko a občasná návštěva lázní. Toaletu bych z koupelny nevyčleňoval, ušetří se místo i peníze.

Doporučuji kupovat mobilní vybavení jen v potřebné míře. Určitě zapomeňte na rozlehlou sedačku, židle s vysokými opěráky či masivní nábytek v chalupářském duchu.


Skříně dejte i nad dveře


Kryštof Štulc architekt, Atelier.., architecture.cz

Malý pokoj bych vyčlenil jako dětský a do bytu dostal uzavíratelný spací kout pro rodiče. Denní světlo není nutné, ale část prosklená je dobrý bonus. Uvnitř bych počítal jen s postelí a příručními věcmi. Lemující konstrukce může být nábytek, který slouží i pro místnosti okolo.

Nebo je tu úsporná varianta. Na spaní v dětském pokoji stačí nika výšky 160 centimetrů od podlahy. Prostor nad ní lze využít pro dospělý spací kout. Byl by přístupný z obývacího pokoje, do kterého by zasahoval šířkou jedné postele, ve výšce 180 centimetrů.

Koupelna byla v původním návrhu zbytečně veliká. I po zmenšení se do ní pohodlně vejde vana. Toaletu bych neodděloval příčkou, v tak malém bytě je to žrout místa.

V předsíni mohou být skříně na celých stěnách i nade dveřmi. Skříně, které nejdou až pod strop, mrhají místem. Totéž platí u horních skříněk v kuchyni. K umístění skříní se nabízí i pravá strana obývacího pokoje. V dětském pokoji se vejdou ke krátké stěně, dále bych je dával jen na levou či pravou stranu, aby se prostor nezúžil.

Aby byt vypadal větší, použil bych velké zrcadlo či dvě proti sobě. Pomohou i kombinace různých materiálů na stěnách - vždy na jedné stěně jeden. Malý prostor lze opticky rozdělit i členěním podlahy.


Žádné z řešení není úplně ideální


Kateřina Mlejnková, bytová návrhářka

Rodiče i dítě by měli spát v ložnici a později se přestěhovat do většího bytu. Je nelogické, aby mělo dítě pro sebe celý pokoj a dva dospělí jen malý spací kout.

Hlavním problémem je, že takový byt není vhodný pro tří až čtyřčlennou rodinu, nikdy se totiž nenajde ideální řešení. Například navrhované spací patro by šlo udělat pouze v případě, že by byl strop vysoký tři metry a více, ale nikoli 260 cm.

Ve spacím koutě by podle hygienických norem zase nikdo nemohl spát za zavřenými dveřmi. Posuvné dveře mohou zakrývat prostor během dne, v noci však musí být otevřené. Ve dveřích lze samozřejmě vytvořit větrací otvory nebo použít rovnou ratan či textil. Byt jsem na vizualizaci "zařídila" bílým nábytkem.

V předsíni vznikl prostor pro vestavěnou skříň, výklenek pro spaní jsem posunula dál a prohloubila výklenek v dětském pokoji. Na prostornou kuchyňskou linku navazuje jídelní stůl, v obýváku je rozkládací pohovka.

Na podlahu v koupelně nešlo použít "prkna", protože by musela být položena kolmo na okna, čímž bychom si opticky nepomohli. Navrhla jsem proto průmyslovou mozaiku.

Plovoucí podlahu jsem nakonec umístila i do předsíně, ale osobně bych tam raději dala dlažbu. Prostor šatny je sice přístupný jen z dětského pokoje, ale i tak je praktický.

Autor:

Nejčtenější

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními...

Prázdné domy lákají. Touha po levné senzaci může být pro urbex smrtelná

Pokud místo projde demolicí, fotky fanoušků urbexu obvykle zůstávají jedinou...

Znáte ten pocit, když začne pracovat adrenalin? Tepny přepravují okysličenou krev rychleji, oči i uši pracují na...

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou...

Nej rodinný hotel Evropy má 8 pokojů a stojí uprostřed Hostýnských vrchů

Hotel Villa Memories stojí uprostřed Hostýnkých vrchů.

Afrikou inspirované útočiště v srdci moravského venkova. Tak pořadatelé soutěže Boutique Hotel Awards charakterizují...

Další z rubriky

V jižních Čechách si postavili příjemný moderní dům, který dobře slouží

Na masivní trámové stupnice logicky navazují i další dřevěné designové prvky...

Nízké účty za provoz, vynikající kvalita vzduchu, příjemná akustika a tepelná pohoda, to jsou benefity domu, který...

V Kuřimi vyrostla sportovní a hravá kráska. Z haly je místní symbol

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru...

Studio Cuboid navrhlo sportovní halu pro město Kuřim. Budova stojí v centru postupně vznikajícího sportovního areálu....

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Najdete na iDNES.cz