Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V dětském pokoji se postel snadno promění i na domeček či obchod

Sylvie požádala o pomoc s návrhem prvního pokoje pro svou rok a půl starou dcerku designérky Jindřišku Sokolovou a Michaelu Jankovou. Obě mají malé děti, práce je tak nejen těšila, ale mohly také zužitkovat své zkušenosti ze života. Proměna byla fotografována pro časopis Domov.
Vizualizace: Vestavěná postel díky dalším doplňkům funguje i jako „hračka: v...

Vizualizace: Vestavěná postel díky dalším doplňkům funguje i jako „hračka: v oknech si lze hrát na obchod či vytvořit domeček posunutím panelu před postel. | foto: Jindřiška Sokolová a Michaela Janková

Rodina bydlí v domě v malebné krajině Kokořínska. Je přestavěný z chaty a ze všech stran obklopený lesy a skalami. A protože jeho obyvatelé žijí takto uprostřed přírody, chtěli přenést její motivy i do interiéru.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Dětský pokoj je slunný, situovaný v podkroví domu, s jedním střešním oknem a velkým oknem ve štítu. Podlaha má dekor světlého buku. Přáním Sylvie byla nadčasovost pokoje, aby dceři vydržel, byť s malou budoucí úpravou, až do školních let.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Zadání pro designérky

„Máme rádi přírodní materiály. Preferujeme dřevo a v barevnosti se spíše kloníme k tlumeným odstínům, například bílé a starorůžové. Nebráníme se však ani jasným barvám na doplňcích. Upřednostňujeme tapety s jemným vzorem,“ říká Sylvie.

A doplňuje: „Naše holčička miluje knížky a zvířátka, proto by se nám líbila knihovna, kde by si dětské knihy mohla pohodlně sama vybírat. V pokojíku by neměly chybět stolek se židličkou, úložné prostory a hlavně velké místo na hraní a jednoduché uložení hraček.“

Řešení v šesti krocích podle designérek

1. Prostor

Specifické parametry pokoje nás při navrhování vedly cestou vestavěné postele pod šikmou střechou, která působí velmi útulně. Posuvnými panely s okénky jsme vyřešily zakrytí úložného prostoru okolo a dodaly celé věci variabilitu.

Podlaha ve světlé barvě dřeva již byla dána, k ní jsme ladily na přání maminky další materiály i barvy. Zalíbila se nám kombinace dvou vzorů tapet, jednu jsme použily na štítovou a protilehlou stěnu a druhou, tmavší a výraznější, do výklenku postele.

2. Vestavěná postel

Je navržená na míru a situována podle principu feng shui, kdy je ležícímu dopřán pohled na příchozího ve dveřích. To dodá nocležníkovi v podvědomé úrovni pocit klidu a bezpečí při usínání. Využily jsme efektu šikmé střechy a pojaly postel jako útulnou skrýš či domeček. Díky pojízdným panelům s okénky bohatě poslouží mnoha různým hrám.

Po obou stranách postele vznikl úložný prostor. Na jedné straně je umístěn peřiňák a vyjížděcí kuchyňka, z druhé strany je komoda a místo na hraní.

3. Lavice a kryt topení

Na knihovnu plynule navazují kryty topení a posezení ve formě lavice jak pod střešním oknem, tak u štítové stěny. K lavici u štítové stěny bychom rády v pokročilejším věku holčičky přisadily psací stůl s denním světlem z velkého okna. A plochu lavice využily na odkládání například školní tašky.

4. Knihovna na míru

Pro knihovnu jsme vybraly nízkou svislou část stěny pokojíku pod sešikmeným stropem. Výšku jsme navrhly vhodnou pro pohodlný přístup malé holčičky. V knihovně se nepravidelně střídají police s bílými zásuvkami.

Vizualizace: Na knihovnu plynule navazují kryty topení a posezení ve formě lavice jak pod střešním oknem, tak u štítové stěny.

Do některých otevřených polic jsme umístily přenosné papírové boxy na hračky. Jsou užitečné, putují s dítětem, kam je třeba, umožňují tak pohodlný úklid a tvoří vizuální pořádek.

5. Šatní skříň

Třídveřová šatní skříň pro děti je navržena podle nejnovějších trendů. Jde o kolekci Montes, která nese principy Montessori výchovy, například navigační systém značek, kam patří které oblečení. Barevné provedení skříně kombinuje světlé dřevo, bílou barvu a úchytky v pastelových barvách. Nastavitelná výška úchytek podle růstu dětí je skvělým pomocníkem. Příjemné jsou i pneumatické brzdy pantů dveří pro bezhlučné a bezpečné zavírání.

6. Židlička a stolek

Okouzlil nás nápad židle s opěrkou ve tvaru králičích oušek. Rohy stolku jsme zaoblily pro bezpečnost malé obyvatelky. Preferovaly jsme stoleček volně stojící v prostoru, protože malé dítě těžko chvilku posedí, většinou u stolečku postává a potřebuje prostor okolo. Důležitá je také snadná možnost přemístění stolečku na místo, kde se to právě hodí.

Výběr doplňků

Závěsná lampa Trollbo, recyklovaný plast

Tapeta z kolekce Lazy Sunday má světlý starorůžový podklad s růžovými tmavšími puntíky. Povrch tapety je mírně strukturovaný, takže připomíná látku. Výrazná tapeta z kolekce Wonderland nese vzor Mardgömma od ilustrátorky Hanny Werning. Motiv vás už z dálky upoutá siluetami zvířat, schovávajícími se v zeleni, při bližším pohledu si však všimnete drobných detailů, které tapetu povyšují na malé umělecké dílo.

Svítidlo od návrhářky Stiny Lanneskog je jako zářící cirkusový stan. Obal lampy lze znovu použít jako omalovánky.

Skříň je značky Čilek, která byla založena v Turecku roku 1996 jako rodinná firma. Zaměřuje se na výrobu a prodej dětského a studentského nábytku.

Autorky o projektu

„Paní Sylvie nám do redakce poslala svou a manželovu představu o pokojíčku pro jejich rok a půl starou dcerku. Prozradila, co lahodí jejímu oku a jaké prostředí by ráda pro svou dceru vytvořila. Od toho jsme se odrazily. K návrhu jsme přistoupily v době, kdy byl pokoj, co se týče oken, dveří a podlahy, již hotov, takže případné stavební úpravy nepřipadaly v úvahu,“ říkají Jindřiška Sokolová a Michaela Janková o návrhu interiéru.

Náklady

Zakázková výroba: vestavěná postel s úložným prostorem 65 000 Kč, vestavěná knihovna 35 000 Kč, kryty topení + lavice 14 000 Kč, stoleček + židlička 16 000 Kč

Typové produkty: šatní skříň Montes, značka Čilek 15 490 Kč,  závěsná lampa Trollbo, IKEA 499 Kč, tapeta Mardgomma, BorasTapeter (role 0,53× 10,05 m) 2 150 Kč, tapeta Lazy Sunday, značka Rasch (role 0,53×10,05 m) 626 Kč

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

Mladá žena miluje opuštěné domy. Na zámku ji čekaly kočáry i oblečení

23. června 2024

Angličanka Becca Morganová má zajímavého koníčka – tzv. urbex. Fanynka opuštěných míst jezdí za...

Návrh podkrovního bytu začal od jednoho světla a dvou obrazů

22. června 2024

Na začátku návrhu interiéru bylo jedno světlo a dva obrazy. Že to není možné? Ale je. No kidding...

Do malého wellness domku se vešla sauna, fitko, kuchyňka i odpočinkový kout

21. června 2024

Na začátku stálo jednoduché zadání: zútulnit zavedenou zahradu, která přiléhala k rodinnému domu....

Betlémská kaple na pražském Žižkově je jediný kubistický kostel v Praze

21. června 2024

V neděli 28. června 1914 se stovky evangelíků helvétského vyznání sešly na Žižkově na první...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...