Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Jak na malý dětský pokoj, kde museli sourozenci spát na jedné posteli

Jedno dítě se obvykle s malým pokojem smíří celkem snadno, obzvlášť pokud pro něj znamená záruku soukromí oddělením od sourozenců. Obtížnější situace nastává, když je třeba do malého pokoje vměstnat dva školáky.
Umístění zvýšené postele se stalo v malém pokoji nezbytností.

Umístění zvýšené postele se stalo v malém pokoji nezbytností. | foto: Vojta Herout

Obzvlášť v malém pokoji je třeba dodržovat takzvané zónování neboli rozdělení interiéru na různé části vyhrazené různým účelům. V dětském pokoji jsou to obvykle aktivní zóny určené pro učení a tvoření u stolu nebo hraní na zemi a odpočinkové zóny pro různé formy relaxace, které bývají vybavené postelí, hamakou, křeslem nebo sedacím vakem a podobně.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Postel školáka by měla být na klidném místě, co nejdále od pracovního stolu nebo od něj alespoň opticky oddělená. Stůl je ideální umístit k oknu, zatímco v centru pokoje, na dobře osvětleném a teplém místě je ideální místo pro dětské hry.

Zvýšená postel

Zvýšená postel byla v malém pokojíčku nezbytností. Kromě toho, že dvě postele by se sem nevešly, zvýšená ušetřila cenné místo. Extrémně stísněné poměry si mohou někdy vynutit klasickou vysokou palandu, ale částečně zvýšená postel má oproti ní několik výhod.

Kromě toho, že lépe vypadá, je horní lůžko snáze dostupné a část prostoru pod ním zůstává volná pro ukládání nebo hraní. Navíc horní lůžko není natolik vysoko, aby uživatele obtěžoval teplý vzduch pod stropem a současně je spodní lůžko zakryté horním jen zčásti, což je pro „dolního“ spáče komfortnější.

Kompaktní stůl

Pro dvě děti je v malém pokoji výhodné spojit pracovní stoly do jediné desky, jejíž kompaktní tvar šetří místo. Kromě toho jedna deska brání neustálému zapadávání drobností mezi dva samostatné stoly. Nejlépe poslouží deska z masivního dřeva uříznutá na míru danému prostoru tak, aby obě pracovní místa měla dostatek denního světla.

Pokud deska u okna navazuje na parapet a kryje radiátor, je nezbytné osadit do ní mřížku. Důležité je také zachovat pohodlný přístup k oknu, který lze zajistit promyšleným umístěním stolu, případně atypickým tvarování jeho přední hrany.

Umístění zvýšené postele se stalo v malém pokoji nezbytností.

Využité výklenky

Nepravidelnosti a výklenky v místnosti se přímo nabízely pro nábytkovou vestavbu. Důležité je, aby v interiéru vestavěný nábytek působil pokud možno nenápadně, což mu nejlépe zajistí dveře v barvě okolních stěn. V největším výklenku pokoje byla zánovní vestavěná skříň, která zde jako jediná zůstala i po proměně.

K její modernizaci posloužily samolepící fólie a designové samolepky. Díky nim původně ostře modrá vertikála skříně polepená barevnými pruhy získala klidnější horizontální charakter a opticky splynula se stěnou, na které pruhy pokračují pruhy v barvě výmalby.

Zavěšený nábytek

Kvůli ztíženému přístupu jsou obvykle prostory pod stropem využívané hlavně pro skladování sezónních věcí a sportovních potřeb.

Úložný nábytek podél stěn vždy zmenšuje podlahovou plochu a s ní opticky celou místnost. Pokud pokoj nelze vybavit zavěšeným nábytkem (například z důvodu rizika plísní na nezateplené obvodové stěně), je vhodné úložné solitéry alespoň odlehčit nožičkami.

V tomto pokoji slouží jako hlavní úložný prostor stávající vestavná skříň, která po polepu z místnosti opticky zmizela. Tu doplňují atypické úložné prostory, které jsou součástí postele vyrobené na míru spolu se skříňkami zavěšenými na stěně se vstupními dveřmi. Ačkoliv nabízejí dostatek místa, pokoj nezahlcují.

Prostor pod stropem

V malých dětských pokojíčcích je vhodné využívat i hůře dostupný prostor  pod stropem. Kvůli ztíženému přístupu jsou obvykle využívané pro skladování sezonních věcí a sportovních potřeb. Zde byly pod strop vestavěné skříňky z kuchyňské řady velkého obchodního domu, čímž se snížila jejich cena.

Bílá dvířka propojila nábytek opticky se stropem, a skříňky tak stísněný interiér nijak nezatížily. Luxusní vzhled jim dodal truhlář, který je „zakapotoval“ dubovými deskami na míru. Skříňky nevytvářejí kompaktní sestavu a mezery na knihy nebo výtvory z lega je opticky odlehčují.

Nábytek na míru

Volba postele na míru umožnila zachovat pod zvýšeným lůžkem praktický průchod do rodičovské ložnice.

Nábytek na míru umožňuje maximální využití všech atypických prostor, kde se počítá každý centimetr. V podkroví, stísněných nebo jinak limitovaných prostorech je jeho využití zcela na místě, a to i navzdory vyšší pořizovací ceně. 

Tady volba postele na míru umožnila zachovat pod zvýšeným lůžkem praktický průchod do rodičovské ložnice, který navíc nabídl dětem skrýš s knihovnou a vlastním osvětlením.

Nosná konstrukce postele elegantně skryla i úložnou skříň na oblečení a směrem k posteli pak oranžový výklenek suplující roli nočního stolku.

Dobré osvětlení

Protože světlo ubývá se čtvercem vzdálenosti, nástropní svítidla s jedinou žárovkou (a dokonce ani se třemi) dítěti nemohou poskytnout dostatek světla pro hry, které se dlouhá léta odehrávají na podlaze. V malých pokojích význam umělého osvětlení stoupá, protože lehce přesvětlený prostor působí vždy větší.

Tento pokoj měl hendikep vysokého stropu, který by byl jinde bonusem, ale tady jen zvětšoval disproporci mezi rozměry pokoje. Lustry vyrobené na míru pokoj opticky snížily a tuto disproporci vyrovnaly. Současně se staly přirozeným vizuálním středobodem celého pokoje.

Původní pokoj, sourozenci spali na dvoulůžku.

Vizitka autorky

Veronika Haroldová vystudovala fakultu architektury ČVUT. Po praxi v několika projekčních kancelářích založila v roce 2003 vlastní architektonický ateliér se specializací na návrhy interiérů.

Během své dvacetileté praxe shromáždila ve svém portfoliu více než 260 realizací různého rozsahu ze soukromého i veřejného sektoru. Ve svém ateliéru se věnuje stavebním úpravám dispozic, návrhům interiéru a designu originálních svítidel a nábytku.

Další zajímavé návštěvy a články najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Autor:
  • Nejčtenější

Enčev z Agrometalu má křiklavě žlutý dům. Po návratu z dovolené to byl šok

Každý mu před sedmi lety, kdy se stěhoval z hlavního města, říkal, že se zbláznil. Milan Enčev však na názory svých...

Proměna kuchyně, která omládla o dvacet let, teď je chloubou rodiny

I funkční vybavení interiéru se někdy vyplatí „obětovat“ a nahradit je novým. Zejména kuchyňské spotřebiče udělaly za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

Ošklivá ložnice parádně prokoukla. Je úžasná, říkají dojatě majitelé

Adéla a Petr jsou zaměstnaní v IT a občas pracují doma. Nyní se rozhodli pro proměnu ložnice, kde mají také pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zdevastovaného domu vykouzlili romantický domov pro sebe a sedm dětí

Když v roce 2019 zemřela v 98 letech herečka Celeste Martinová, nikdo netušil, jaký bude osud jejího ikonického...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zanedbaný dům je okamžitě okouzlil. Majitel jim ho nakonec rád prodal

Když Holečkovi dům nedaleko Košic koupili, byl už pár let opuštěný a chátral. Museli dodělat vytápění a popasovat se s...

Proměna kuchyně, která omládla o dvacet let, teď je chloubou rodiny

I funkční vybavení interiéru se někdy vyplatí „obětovat“ a nahradit je novým. Zejména kuchyňské spotřebiče udělaly za...

Mladý pár si zařídil byt v retro stylu, přesto mu nechybí moderní komfort

Veronika Kacz miluje design a pracuje v Bonami, firmě zabývající se designem. Oblíbila si Prahu a byt, s jehož proměnou...

Dům slavné Marilyn Monroe má zelenou vanu i magnezitové schody

Jsou hvězdy, které zajímají svět i desítky let po své smrti: jak vypadaly i jak bydlely. Možná vás překvapí, že...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...