Nábytek je zhotovený z kombinace frézované, bíle lakované dubové dýhy a MDF...

Nábytek je zhotovený z kombinace frézované, bíle lakované dubové dýhy a MDF desky. Interiér osvětlují přisazené reflektory (Wever Ducré) a lampy (Hübsch, Menu a Pols Potten). | foto: Lukáš Hausenblas

Bytu na přespávání v Praze vládne bílá barva a nábytek na míru

  • 26
Karlínský byt v novostavbě je druhým domovem rodiny, která žije mimo Prahu. Není určen k pronájmu, ale pro ubytování členů rodiny, kteří často pobývají v Praze pracovně a míří sem i za kulturou. Na cestách si tak mohou dopřávat maximální pohodlí. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Pro novostavbu bytu se rodina rozhodla z důvodu méně komplikovaného získání kompletně vybaveného a do detailů zařízeného zázemí. Autorem praktického, útulného a na míru připraveného interiéru je architekt Martin Frank ze zlínského studia Deconcept.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Majitelé žádali účelně zařízený interiér k příjemnému užívání starších i mladších členů rodiny. Stylově očekávali charakteristický rukopis architekta Martina Franka, jehož práci už dobře znali. 

Jde to i bez bourání

Při své práci byl architekt limitovaný prostorem, který není nijak velký, a stoupačkami. Bylo jasné, kde bude koupelna, kuchyně a s ohledem na okna i dvě dané místnosti. Architekt zvětšoval předsíň, posunoval příčky, ale žádné velké úpravy dispozice se nekonaly. 

Vše je sjednocené dřevěným obkladem a upravené tak, aby nic nepůsobilo rušivě. Skříně jsou integrované v obkladu, aby nepodporovaly dojem roztříštěnosti a nezmenšovaly optický efekt. 

Velmi rafinovaně je zvládnutý úložný prostor v ložnici, kdy skříň nesahá až k podlaze a odlehčeným vzhledem připomíná spíš nábytkovou stěnu. Lehkost podporuje i převaha bílé barvy s béžovou a jen decentními akcenty černé barvy. 

Na míru je architektem Martinem Frankem navržena také knihovna, vyrobená z lakované ocelové konstrukce, kde je umístěn i televizor.

Majitelka si přála vyloučit příliš výrazné kontrasty. Preferuje bílou barvu a jemné barevné odstíny. Optického zvětšení je dosaženo také zrcadlovými efekty po obou podélných stranách kuchyně. Téměř veškeré vybavení bytu je vyrobeno na míru, včetně kuchyně, kde je použita lepená tenká keramická deska s dekorem mramoru. Interiér osvětlují převážně přisazené reflektory a lampy. 

Úložné prostory i pohodlné spaní

Při přechodném pobytu je kam uložit oděvy i kufry tak, aby nebyly na očích. Je zde k dispozici i pračka se sušičkou a nezbytné pohodlí skýtá také koupelna s prostorným sprchovým koutem. Kvalitní nocování zajistí nejen pohodlné lůžko v ložnici, ale i rozkládací pohovka se spodním výsuvným lůžkem, která je součástí obývacího prostoru. 

Ložnici s čalouněným lůžkem (Flexteam) doplňuje pod oknem úzký pracovní stůl s praktickými zásuvkami.

Nezbytností outfitu interiérů Martina Franka i známkou maximálního komfortu a pohodlí jsou lněné textilie, které dotvářejí i toto útulné prostředí. 

K posezení zde poslouží i velmi subtilní a prostorově úsporné kožené křesílko Butterfly na kovové podnoži. Ocelové prvky se tu podporují na více místech a prolínají celým interiérem. Všeobecně působí velmi étericky a nezatěžují celek. Výhledově může být byt využíván také dětmi při studiích, proto zde nemohl chybět ani malý pracovní stůl umístěný v ložnici. Každý tu prostě najde své pohodlí.

„Chtěli jsme, aby interiér působil hodně svěžím a letním dojmem, proto jsme ho doplnili kruhovými rákosovými rohožemi, nástěnnou dekorací z přírodnin či jutovým kobercem nebo bambusovými stolečky. Jemný akcent zlaté se objevuje také na lampách, v podobě zlatých hrníčků na poličce i v dalších drobných detailech,“ říká na závěr architekt Martin Frank.

Koupelna je z větší části obložená lakovaným dubovým obkladem, do něhož jsou téměř neznatelně zapuštěny bezfalcové dveře. Zbytek je obložen velkoformátovou dlažbou 60 × 60 cm (Porcelanosa).

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.