Výměna umakartového bytového jádra za zděnou koupelnu a WC bývá prvním krokem při rekonstrukci panelového bytu.
Kdo tuto zkušenost už má, jistě nelituje: získal příjemný, čistý, novotou vonící prostor, někdy i větší než dosud. Jsou tací, kteří propojili obě místnosti a mají koupelnu i toaletu pohromadě.
Získali sice více místa, avšak není to příliš praktické. Lze to doporučit pouze v případě velkého bytu, v němž je umístěna další samostatná toaleta.
"Rekonstruovat bytové jádro se dá vždy, bez výjimky," říká Petr Kouřim ze sdružení, které nabízí kompletní servis rekonstrukce jádra.
Uživatel bytu má na výběr dva způsoby. Tradiční technologie mokrých stavebních procesů spočívá v odstranění bytového jádra, starých zařizovacích předmětů a rozvodů. Posléze se vyzdí nové příčky za použití cihel či tvárnic. Při druhé variantě se příčky vytvářejí ze sádrokartonu.
"Rekonstruovat za použití sádrokartonu je jednodušší a levnější, protože se provádí nasucho a trubky se jednoduše skryjí v příčce," říká architekt Karel Polách. "Cihly a tvárnice jsou dražší, musí se omítat, přestavba trvá déle, ale je zaručena lepší zvuková izolace."
Raději zvolte firmu
Pokud nejste z oboru, doporučuje se, abyste se obrátili na specializovanou firmu. Postupovat na vlastní pěst může přinést zbytečné komplikace a vše potrvá mnohem déle.
A to je v případě takových choulostivých míst, jakými jsou koupelna nebo WC, velmi nepříjemné. Navíc jsou odborné firmy nuceny poskytnout záruku na provedenou práci.
"Každý panelový dům je nějak dimenzován," tvrdí Petr Kouřim. " Lidé, kteří si načerno objednají řemeslníky, riskují problémy. V horším případě i ublížení na zdraví, když se úkon nevykoná tak, jak je potřeba."
Protože jde o výrazný zásah do bytu, je třeba zažádat o stavební povolení, jehož součástí je také vypracování projektu autorizovaným projektantem. Čekací doba na povolení je obvykle čtyři až šest týdnů.
Pokud provedete rekonstrukci bez povolení, hrozí vám pokuta od 10 000 do 25 000 korun. Kolaudace je také časově náročná. "Všeobecná lhůta k vyřízení kolaudace je třicet až šedesát dnů od podání požadavku," říká Hana Sajdová ze Stavebního úřadu Prahy 9.
Dva druhy projektů
Projektanta vyhledáte nejlépe podle doporučení od známých, kteří již byt rekonstruovali. Ve Zlatých stránkách se objevuje velké množství projekčních kanceláří, některé firmy inzerují ve specializovaných časopisech.
V každém případě je dobré získat nějaké reference. Existují dva druhy projektů. Ten pro stavební povolení je levnější, jednodušší, nezahrnuje všechny detaily potřebné k realizaci.
Projekt pro uskutečnění přestavby je dražší, obsahuje všechny informace o provedení práce, použité materiály a ceny. Vtakovém případě nemá stavební firma možnost bez souhlasu projektanta a vašeho nic měnit.
Místo vany sprcha
Než se rozhodnete pro výběr firmy, je dobré si promyslet, co by se do koupelny mělo vejít. Standardní rozměr je 1,6 x 2,6 metru. Přesto se sem vměstná menší rohová vana i s umyvadlem a pračkou. Existuje samozřejmě i varianta se sprchovým koutem, případně bidetem.
"Přibývá klientů, kteří se obejdou bez vany a volí sprchu," potvrzuje Kouřim.
Každá firma, která rekonstrukce provádí, by měla předložit několik návrhů. Výjimkou není ani trojrozměrné počítačové provedení, a to včetně barevného vyobrazení. Nabídka je pestrá. Záleží na vašich finančních možnostech a na vkusu.
Ceny za rekonstrukci panelákové koupelny se pohybují od 80 000 do 300 000 korun; záleží především na materiálu. Například cena koupelnové baterie se může pohybovat od 2200 až do 15 000 korun.
Jeden metr čtvereční českých obkládaček nebo dlažby stojí od 200 do 500 korun, za zahraniční dáte až dvakrát více. Obyčejná vana se dá pořídit za 2000, rohová od 6000, masážní kolem 30 000 korun. Sprchový kout pořídíte od 2500 korun výše.
Velmi často se stává, že při výběru vany, obkládaček nebo baterií je materiál podobný, nebo dokonce stejný, ale díky vzhledu nebo světové značce je cena výrazně vyšší.
"Velký cenový rozdíl je mezi prvky sanity. Hlavní roli v ceně hraje design," říká Petr Kouřim.
Deset dní pro kvalitní přestavbu
Před zahájením rekonstrukce uzavřete podrobnou smlouvu s firmou, která ji bude provádět. Smlouva obsahuje soupis materiálu, popis práce za stanovenou dobu, záruční dobu na provedenou práci, cenu, sankce pro firmu v případě nedodržení termínu a podobně.
S jak dlouhou dobou na provedení rekonstrukce počítat? Názory se mírně různí. Podle Petra Kouřima lze celou akci zvládnout za sedm pracovních dnů. Jiří Zoubek, majitel jiné firmy, tvrdí: "Deset pracovních dní zaručí kvalitní provedení práce. Tolik řemeslníků, aby to stihli o moc rychleji, se do koupelny ani nevejde."
Jak na rekonstrukci bytového jádra |
1. Výběr firmy 2. Podrobný projekt 3. Raději kvalitní materiál 4. Smlouva je důležitá 5. Stavební povolení 6. Informujte sousedy 7. Náhradní toaleta |