Evropský unikát chátrá dál. Zámeček v Jablonci může spasit ministerstvo

  8:23aktualizováno  8:23
Jako by čas měl sehrát hlavní roli v osudu takzvaného Zámečku u autobusového nádraží v Jablonci nad Nisou. Poslední nadějí domu, který jako jediný v Evropě zbyl po tajemném pánském spolku Schlaraffia, je prohlášení kulturní památkou. Jenže návrh leží na ministerstvu kultury už přes rok. A budova dál chátrá.

Chátrající Zámeček v Jablonci nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podnět na uznání Zámečku jako nemovité kulturní památky podal na ministerstvu jako soukromá osoba nynější ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

"Návrh tam leží od jara loňského roku. Podle mých informací si ministerstvo již vyžádalo nějaké dodatečné doklady od památkového ústavu i magistrátu města Jablonec, ale bohužel dodnes žádné rozhodnutí, ani kladné, ani záporné, není," říká památkář. Dům chátrá již od devadesátých let.

Podle Krčmáře je zámeček cenný především tím, že jde o jedinou takto komplexně zachovanou stavbu spolku Schlaraffia. U nás ani v Evropě, kde spolek všude působil, není nic podobného. Většina staveb spolku je už zdemolována nebo jsou výrazně přestavěné.

Teď se tedy čeká na ministerstvo kultury, pokud ovšem ve věci Zámečku rozhodne negativně, stavba pravděpodobně padne k zemi. Zatímco ještě v roce 2011 se majitel domu, firma Malina Safety, dušovala, že zámeček projde rekonstrukcí a bude začleněn do komplexu nové tovární haly, která vyrostla v jeho sousedství, nic se neděje a zřejmě se s ním do budoucna nepočítá.

"Řešíme, zda má budova Zámečku vůbec nějakou kulturní hodnotu. Objekt jsme zakoupili již v dosti zdevastovaném stavu a město Jablonec nikdy neprojevilo zájem objekt odkoupit," uvedl loni za Malina Safety Vítězslav Puc.

Pánský spolek vyznával přátelství, umění a humor

Mluvčí ministerstva kultury Pavla Zdráhalová tvrdí, že podnět na zapsání Zámečku mezi kulturní památky leží u úředníků dlouho proto, že se ministerstvo snaží dohledat co nejvíce informací o spolku Schlaraffia.

"Vzhledem k tomu, že spolek u nás zanikl s druhou světovou válkou, jsou informace o něm jen velmi sporadické," uvádí mluvčí.

Zámeček byl vybudován kolem roku 1910 jako sídlo celosvětového spolku Schlaraffia. Základními hodnotami, jež tato pánská organizace vyznávala, byly přátelství, umění a humor. Sdružovaly se v ní osvícené a společensky vážené osoby, které se zasazovaly o všeobecně prospěšné projekty a finančně je podporovaly.

Ačkoliv Schlaraffia měla, a většinou dále má, svá sídla ve velkých městech po celém světě, jednotlivé místní organizace si zpravidla pronajímaly a upravovaly ke své činnosti prostory v běžných budovách. Jablonecký zámeček je tak celosvětový unikát.

Zajímavou historizující stavbu připomínající středověký hrad před rokem vybrali čtenáři IDNES.cz v anketě  jako tu, která má být v Libereckém kraji zachráněna. (více zde)

Autor:

Nejčtenější

Na předražený nájem neměli. Levný rodinný dům si postavili za dva měsíce

Novostavba stojí na okraji ekvádorského hlavního města Quito.

Ekvádorská tříčlenná rodina každý měsíc finančně krvácela. Manželé zaplatili přemrštěný nájem v hlavním městě Quito a...

Z nového domu je nadšený. Z terasy pozoruje srnky a má svatý klid

Když dům vypadá hezky, je to skvělé, ale nejpodstatnější je, jak se v něm cítí...

Elegantní a jednoduchou dřevostavbu se světlým a vzdušným interiérem si majitel pečlivě promyslel. „Bydlel jsem ve...

Všechno špatně. Proč je v Česku soužití několika generací takový horor?

Addamsova rodina. Opravdu praštěný spolek v jednom rozlehlém sídle.

Děsí to většinu lidí. Kdo se v takové situaci ocitl, zoufale naříká na sociálních sítích, pokouší se zachránit...

Rodinný dům se obejde bez klimatizace. Před vedrem jej chrání žaluzie

Hliníková pergola zastiňuje a chrání prostornou terasu, u oken byly využity...

Rodinný dům podle vlastních představ je splněním snu čtyřčlenné rodiny v malebné vesničce na Valašsku. Rodina dříve...

Přátelé ho před luxusní vilou varovali. Teď dře nonstop a hledá kupce

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los...

Plastický chirurg celebrit Raj Kanodia si nechal ve čtvrti Bel Air v Los Angeles postavit sídlo na investici. Zadlužil...

Další z rubriky

Velká nádhera u oceánu. Primitivní vila svou krásu šikovně skryla

V Chile stojí na útesu s výhledem na Tichý oceán vila Casa OchoQuebradas....

V Chile stojí na útesu s výhledem na Tichý oceán vila Casa OchoQuebradas. Autorem drsného víkendového domu ze surového...

Bílá vila má výhled do údolí, který bere dech. Okna jsou jako obrazy

Zvrásněnou pohovku Togo vytvořil pro značku Ligne Roset francouzský designér...

Villa Tranquille (Tichý dům) stojí mezi vinicemi ve městě Saint-André-de-Sangonis na jihu Francie. Na první pohled...

Děti na prázdninách, nastává ideální čas pro proměnu dětského pokoje

Tabulovou barvu lze použít i na dveře, nejen na stěnu.  Máte tak šanci...

Jen pár dní a začnou prázdniny. Mnohé děti odjedou na tábory nebo k babičkám a rodiče mohou konečně odpočívat. Nebo se...

Najdete na iDNES.cz