Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dřevostavba v Praze. Rodina elektřinou i topí a zaplatí 10 tisíc ročně

  1:00
Manželé Kosíkovi žili v podkrovním bytě v činžovním domě v centru Prahy. Když se narodilo první dítě, začali hledat větší bydlení. Chtěli zahradu a více klidu. Navíc si přáli komfortní, příjemný a ekologický domov s nízkými náklady na provoz. To vše se jim splnilo v Kolovratech.
Energeticky úsporný dům v pasivním standardu je citlivě zasazený do stávající...

Energeticky úsporný dům v pasivním standardu je citlivě zasazený do stávající zástavby. | foto: DOMY ATREA (David Jakoubě, Petr Dusil)

„Od začátku jsme uvažovali o pasivním domu. S manželem jsme se shodli, že s ohledem na budoucnost má určitě smysl pořídit si energeticky úsporné bydlení, které nás nebude finančně zatěžovat svým provozem. Chtěli jsme také být ohleduplní k životnímu prostředí,“ vysvětluje Šárka Kosíková.

Vhodný pozemek našli v historické obci Kolovraty, což je dnes okrajová městská část hlavního města Prahy. Pozemek v centru obce je obklopen původní zástavbou jednoduchých domů obdélníkového tvaru se sedlovou střechou.

Pasivní dům v Kolovratech

„Dřevostavbu chtěl hlavně manžel, já jsem v tomhle směru nebyla vyhraněná. Vůči dřevostavbám jsem měla i trochu předsudky, způsobené zprostředkovanými negativními zkušenostmi ze starších a nekvalitních dřevostaveb. Ty se však po osobní zkušenosti úplně vytratily, a pokud bychom dnes znovu stavěli, tak opět dřevostavbu,“ říká majitelka. Pozemek byl původně součástí větší zahrady a pro účely výstavby jej původní vlastníci rozdělili na dvě části. Druhou parcelu ke stavbě domu využili přátelé.

Domy jsou nakonec dva

Rozhodnutí majitelů o pasivním standardu nic nezviklalo, spíš naopak. „Využili jsme možnost prohlídky vzorového domu v „pasivní vesničce“ v obci Koberovy v Českém ráji, do detailů probrali naše dotazy se specialisty na pasivní domy z firmy Atrea, a protože se nám líbily návrhy domů, celkový přístup i myšlení, zvolili jsme je,“ popisuje začátky Šárka.

Z nového domu jsou nakonec dva. Hlavní obytnou budovu doplňuje hospodářský objekt, který majitelé překřtili na „seník“. V něm jsou umístěny sklady, dílna a dvě parkovací stání. „Měli jsme svou vlastní představu o domě, chtěli jsme jednoduchý tvar, obdélník se šikmou střechou. Nejen z praktických důvodů, ale aby dům lépe zapadl do okolní zástavby, a to se nám, myslím, povedlo,“ pochvaluje si majitelka.

Stavby stojí kolmo k sobě, a vytvářejí tak polodvůr po vzoru původního tradičního uspořádání. Aby se mezi domy dalo pohybovat „suchou nohou“, jsou obě budovy propojeny ozeleněnou stříškou.

Výrazným prvkem obou stavení je fasáda z obkladů ze sibiřského modřínu. „Podélné horizontální plochy jsou obložené palubkami kladenými v horizontálním směru, zatímco vertikální štíty jsou obloženy palubkami kladenými ve svislém směru. Tuto nevšední kombinaci kladení palubek ještě umocňuje hmota kolmo umístěného ‚seníku‘, který má fasádu řešenou stejným stylem. Dřevo kompozičně doplňují malé části fasády s omítkou v tmavě šedé barvě,“ vysvětluje architektka domu Jana Jasinek.

Vhodný pozemek našli manželé v obci Kolovraty.

Dalším bezesporu zajímavým architektonickým prvkem jsou dřevěné sloupy podpírající terasu a zastřešení vstupu do domu, navržené v různých úhlech, jež domu dodávají dynamiku a eleganci.

Kde se nejlépe suší prádlo?

Vnitřní uspořádání domu respektuje životní styl a záliby majitelů s důrazem na praktičnost a vhodnou orientaci ke světovým stranám. Hlavní vstup do objektu je ze severní strany přes zádveří. V přízemí domu je vzdušná a z jihu prosluněná hlavní obytná místnost spojená s jídelním koutem a kuchyní, která je doplněna praktickou spíží.

Obývací pokoj se dá v budoucnu rozdělit. V další místnosti může být například pracovna nebo pokoj pro seniora. V přízemí se dále nachází menší koupelna s WC a technická místnost, ve které jsou vedle technologií zajišťující větrání, vytápění a teplou vodu umístěny i pračka, sušička, vysavač, úklidové prostředky a další věci. „Díky vyšší teplotě a větrání schne v technické místnosti výborně prádlo,“ směje se nad originálním využitím Šárka.

Do druhého patra se vstupuje přímým schodištěm z obývacího pokoje, zábradlí je zatím provizorně řešeno dřevěným roštem opláštěným sádrokartonem. Do budoucna jej nahradí stěna z tvrzeného skla, která v prostoru schodiště a chodby ve druhém patře umožní přístup přirozeného světla.

Zajímavým architektonickým prvkem jsou dřevěné sloupy podpírající terasu a zastřešení vstupu do domu.

Ve druhém patře jsou dva dětské pokoje, ložnice rodičů, pracovna, hlavní koupelna, samostatné WC a šatna. Koupelna je přístupná ze dvou směrů, přes šatnu z ložnice rodičů a z chodby od dětských pokojů. Na chodbě je umístěn i výlez na půdu.

„Naší chloubou je masivní dubová podlaha v jídelně a obývacím pokoji, která působí velmi příjemně, navíc je odolná a snadno se udržuje. To už jsme díky našim dvěma malým dětem měli několikrát možnost vyzkoušet,“ přiznává majitelka. Děti využívají i zahradu, která volně navazuje na tu sousední, kde staví kamarádi. Nízký živý plot děti z obou stran vesele ignorují.

Inteligentní ovládání jako bonus

Dům pohání několik zařízení. Klíčovým prvkem technického zařízení je vytápěcí a větrací jednotka se zpětným získáváním tepla. Rozvod tepla po objektu řeší teplovzdušná jednotka v kombinaci s větráním. Teplovodní žebříkové radiátory v obou koupelnách slouží jako doplňkové otopné plochy.

„Manžel je technický typ a úplně miluje všechny možnosti inteligentního ovládání větrání, vytápění, žaluzií a dalších. Sama jsem se toho bála, ale po chvilce jsem se naučila, který vypínač co ovládá,“ prozrazuje Šárka.

Vzduchotechnická jednotka je navíc napojená na internet a je možné ji ovládat třeba pomocí aplikace v mobilu, ale tuto možnost zatím majitelé příliš nevyužívají. Zajímavé je nicméně sledovat aktuální výkon fotovoltaických panelů na střeše.

Dům pohání několik zařízení. Klíčovým prvkem technického zařízení je vytápěcí a větrací jednotka se zpětným získáváním tepla.

Manžel je technický typ a úplně miluje všechny možnosti inteligentního ovládání větrání, vytápění, žaluzií a dalších, přiznává Šárka.

Hlavním zdrojem tepla, zapojeným do akumulačního zásobníku, je tepelné čerpadlo země-voda o výkonu pouhých 3,1 kW. Čerpadlo využívá teplo z malého plošného kolektoru umístěného na zahradě v hloubce cca 1,5 metru. Zemní kolektor tepelného čerpadla může být v případě potřeby v letním období využíván také k chlazení domu. V kombinaci s fotovoltaikou je jeho provoz téměř „zadarmo“.

Na střeše domu je totiž nainstalována fotovoltaická elektrárna (FVE) společnosti Juwi o výkonu 7,8 kWp s podružným rozvaděčem GreenBono. Systém pokrývá spotřebu elektřiny v domě (tepelné čerpadlo, lednička, pračka, vzduchotechnická jednotka a další spotřebiče). Případné přebytky vyrobené elektrické energie majitelé využívají k bezplatnému provozu domácích spotřebičů nebo k ohřevu vody v integrovaném zásobníku tepla o objemu 650 litrů.

Investice, která se vyplatí

„Zatím bydlíme v provizorním režimu, ale až se podaří dořešit správnou sazbu elektřiny, měli bychom mít celoroční náklady na veškerou elektrickou energii včetně vytápění a provozu spotřebičů kolem 10 tisíc ročně,“ tvrdí majitelka.

Do budoucna je dům připraven i na připojení elektromobilu, který může zároveň sloužit jako pojízdná baterie pro dům a dál snížit provozní náklady. „Mí rodiče protopí ročně 50 až 60 tisíc, nám se bude spotřeba snižovat,“ dodává Šárka.

Energeticky úsporný dům v pasivním standardu je citlivě zasazený do stávající zástavby a působí velmi příjemným a harmonickým dojmem. Klidnou atmosféru pomáhá dotvářet i vzrostlý ořešák na západní hranici pozemku. „Pozitivní ohlasy máme od sousedů, známých, ale i od kolemjdoucích. Občas máme strach o zdraví projíždějících řidičů, kteří si stavbu zpoza volantu se zájmem prohlížejí,“ s nadsázkou uzavírá majitelka.

Dům ATREA, Praha - Kolovraty

  • Architektka: Jana Jasinek
  • Energetický posudek NZÚ: EnergySim
  • Projektant: Stanislav Kroulík
  • Energetický posudek NZÚ: EnergySim
  • Technický dozor stavebníka: Petr Marx
  • Užitná plocha domu: cca 160 m²
  • Dům splňuje podmínky pro dotaci Nová zelená úsporám v nejvyšší hladině podpory 585 tisíc korun.
Autor:
  • Nejčtenější

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný tanečník Jiří Bubeníček žije s rodinou v Drážďanech. Chystá překvapení

Byt v bohémské čtvrti Neustadt německých Drážďan obývá se svou manželkou Nadinou a dětmi přední český choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Byt měl být původně staromládeneckým útočištěm, ale nakonec...

24. července 2024

Mramor z koupelny skončil v pizzerii, rodina má konečně nadčasový byt

I byty stárnou. Zejména pokud jde o materiály. To platí i o strašnickém bytě z 90. let minulého století, který získala mladá rodina. Rozhodli se pro kompletní renovaci, aby byt lépe vyhovoval jejich...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní nádraží v Praze se může opět pochlubit secesním skvostem

Secese u nás zanechala úžasné památky. Mezi nejznámější patří budova na pražském Hlavním nádraží, od roku 1976 i největší secesní nemovitá památka u nás. Stavba od architekta Josefa Fanty je...

24. července 2024

Ze dvou sklářských ateliérů vznikl hodně netradiční rodinný dům

Náhody nejsou, řekli si noví majitelé domu, kde dříve byly ateliéry akademického sochaře Jiřího Harcuby, skláře, výtvarníka a významného českého medailéra a také akademického sochaře Aleše Grima....

27. července 2024

Sousedův syn hází kameny na naše auto. Nemá z toho rozum, říkají rodiče

Premium

Sousedův pětiletý syn nám ničí auto. Jeho rodiče tvrdí, že je malý, nemá z toho rozum, že mu říkají, ať kameny nehází, ale on si „hraje“ dál. Omluvili se, donesli lahev a dárkový koš. Dárky jsme ale...

26. července 2024

Prosklenou novostavbu ve svahu si vyžádala babička. A vnuk ji poslechl

Babička žila léta ve vile s nádherným výhledem do údolí Karlštejnska. Aby o něj nepřišla, takticky koupila pozemek pod tím svým. Když se na něm vnuk chystal postavit bydlení pro rodinu, přála si...

26. července 2024

Dřevo na fasádě i uvnitř. Přírodní materiál je opět symbolem luxusu

Většina domů ve světové metropoli kinematografie je postavena ze dřeva, zejména kvůli historii, ale také s ohledem na stavební předpisy. Dřevěné konstrukce jsou navíc často preferovány pro svou...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....