Nápad Petra Tschakerta, ředitele Institutu bytového designu, ukázal potřebu podobné soutěže. Zatímco klání zaměřená na stavby a design existují už řadu let, interiéry byly téměř opomíjené.
„Vlastně mě k tomu přivedli sami architekti, kteří poukazovali na absenci podobné soutěže. Mile mě překvapil fakt, že se přihlásila celá řada nemocnic, škol i školek, prostor, o kterých jsem si myslel, že se do nich příliš neinvestuje,“ vysvětluje Petr Tschakert.
A dodává: „ Když někam jdeme třeba s chorobou, jsme oslabení a trošku ustrašení a vítá nás něco příjemného, laskavého, co ani jako nemocnice nevypadá, tak je to velmi dobrá zpráva pro interiér. Třeba obrovský ohlas měla na facebooku neonatologie v Hořovicích, která měla kolem šesti set sdílení, nikoli ́lajků ́!“ (Více o tomto projektu zde.)
Pro širokou veřejnost je inspirace kvalitními návrhy velmi potřebná. I proto soutěž podpořil jako hlavní mediální partner iDNES.cz, který prezentoval na svých webových stránkách Bydlení již celou řadu z téměř devadesáti přihlášených soutěžících (postupně zveřejníme další).
„Chtěli jsme, aby v porotě byli jak architekti, kteří hodnotí interiér z hlediska architektonické a designové správnosti, tak také lidé, kteří vidí interiér i z jiných úhlů pohledu, z hlediska barev, toho, jak působí na emoce, zdraví i psychiku, prostě aby se do popředí dostaly takové interiéry, které budou chtít následovat běžní lidé. I tak lze popularizovat práci interiérových architektů,“ vysvětluje Petr Tschakert.
Celkem patnáctičlenná porota v čele s předsedou, profesorem Jiřím Pelclem z VŠUP v Praze, rozhodně neměla jednoduchý výběr. Architekti, designéři, výtvarníci, novináři ze specializovaných médií i další odborníci nakonec rozhodli takto:
V kategorii Soukromý interiér - novostavba zvítězil „Byt v modrém - 3 + KK“.
Autor a přihlašovatel: MgA. Halka Freidingerová a Ing. Lucie Barešová, Studio IN2
Byt si můžete prohlédnout zde:
V kategorii Soukromý interiér – rekonstrukce získal první místo byt v Kafkově ulici.
Autor a přihlašovatel: MgA. Jerry Koza, MgA. Adam Jirkal, Atelier SAD
(Projekt bude na iDNES.cz prezentován v nejbližších dnech.)
V kategorii Veřejný interiér – restaurace a hotely (rekonstrukce) byla jako nejlepší zvolena rekonstrukce Café Záhorský v Praze 6. Zároveň získala i nejvyšší ocenění napříč všemi kategoriemi, tedy i titul Interiér roku.
Autor a přihlašovatel: Ing. arch. Magdalena Rochová, studio JRA Jaroušek Rochová architekti
„Navrhovat veřejný interiér je mnohem těžší než soukromý. Mám velkou radost z obou cen, ale hlavně z toho, že sem lidé chodí rádi. To je ta nejlepší odměna. Mladí, střední generace i babičky na kafíčko. A cítí se tu dobře, což jsme slyšeli mnohokrát. Ten prostor byl hodně náročný, docela nepřívětivý, takže jsme ráda, že se tady hostům líbí,“ prozradila Magdalena Rochová krátce po získání hned dvou ocenění.
Vítězný interiér si můžete prohlédnout zde:
V kategorii Veřejný interiér - obchody, služby, firemní interiéry zvítězil obchod Kratochvílovci v OC Černý most.
Autor a přihlašovatel: Štěpán Braťka a Radek Šíma, Atelier 6
Cena novinářů patří restauraci Entrée v Olomouci.
Autor: Pavel Kříž, Komplits, přihlašovatel: Lugi, výrobce nábytku z masivu
„Práce na projektu trvala přibližně rok a půl a bylo to hodně o přesvědčování. S kuchařem a personálem to bylo jednoduché, ale s investorem jsme vedli dlouhé debaty,“ prozrazuje Pavel Kříž. Oceňuje hodně spolupráci s firmou Lugi, která vyráběla náročný bar podle jeho návrhu.
„Práci Lugi znám už dlouho, obdivuji se jejich práci. A protože bar je stěžejním kouskem, byla volba spolupráce s libčickými truhláři jasná,“ dodává Pavel Kříž. Jediné, co ho mrzí, je názor některých lidí, kteří si myslí, že navrhl výjimečnou restauraci pro „vyvolené“. „Jenže investor se rozhodl, že má být dostupná pro každého, takže ceny jsou zde na úrovni běžné restaurace,“ tvrdí architekt Král.
Realizovaný interiér si můžete prohlédnout zde:
Ceny byly předány v Centru současného umění DOX v Holešovicích na závěr „Living fóra“, na němž tuzemští i zahraniční architekti a další odborníci prezentovali poslední novinky ve svých oborech.
Luís Rebelo de Andrade, portugalský architekt a autor „hadích domů“, zde představil například mimořádné domy a hotely, které dokonale zapadly do portugalské krajiny a splynuly s okolním prostředím.
Co soutěž ukázala
Soutěž poukázala hned na několik věcí: na prvním místě výrazný posun v kvalitě veřejných interiérů. Čeští architekti a designéři výborně zvládají zejména rekonstrukce restaurací a kaváren. Jejich vliv však začíná být vidět i v dříve opomíjených oblastech, například ve zdravotnictví či školství.
I rekonstrukce soukromých interiérů představily celou řadu velmi zdařilých a kvalitních návrhů.
Nejmenší počet přihlášených (12) byl v kategorii Soukromý interiér – novostavba. Tady se na nižším počtu soutěžících odrazily dva problémy: majitelé těchto interiérů neradi souhlasí s jejich prezentací v médiích, což bylo podmínkou soutěže.
Svůj podíl má i kvalita bytových domů, které nyní vznikají. Architekti, kteří se zaměřují na interiéry, si často stěžují na nerespektování některých základních architektonických pravidel u developerů, kteří se zaměřují spíš na vnější vzhled domů než na kvalitu dispozic bytů.
A jen málokterý majitel má pak odvahu (a někdy i možnost) provést v novostavbě radikální změny v dispozici. Jenže ta je základem kvalitního interiéru. Proto často dopadnou mnohem lépe rekonstrukce bytů ve starých panelových domech, kde se investor i architekt nerozpakují ponechat pouze obvodové zdi. Tedy pokud to statik dovolí.