Finalista soutěže Mies van der Rohe Award: kongresové centrum ve tvaru obřího...

Finalista soutěže Mies van der Rohe Award: kongresové centrum ve tvaru obřího kamene ve španělské Plasencii | foto: Iwan Baan

Pět nejlepších evropských staveb roku 2019: uspěla klinika i panelák

  • 4
Letošní prestižní cenu Miese van der Rohe mají šanci získat psychiatrická klinika v belgickém Melle, terasovitá galerie v Berlíně, sídlištní dům v Bordeaux, Skanderbegovo náměstí v Tiraně či kongresové centrum ve tvaru obřího kamene ve španělské Plasencii.

Pět finalistů představila Evropská komise a nadace Miese van der Rohe, které tuto cenu EU za současnou architekturu udělují. Vítěz bude oznámen koncem dubna, předání ceny se uskuteční v Barceloně 7. května.

Finalista soutěže Mies van der Rohe Award: rekonstrukce psychiatrické kliniky v belgickém Melle

Do soutěže bylo nominováno 383 prací z 238 měst v 38 zemích, a to 76 nezávislými odborníky, národními sdruženími architektury a Poradním výborem pro ceny.

Do finále se tak nedostal projekt slovenského ateliéru GutGut, který minulý měsíc postoupil do užšího výběru 40 staveb. Ty vybrala porota z téměř čtyř stovek projektů s tím, že nejlépe vypovídají o současných trendech v architektuře (zaměření na recyklaci, výstavbu bytů a kulturu).

Mezi čtyřicítku se nedostal ani žádný ze 12 českých projektů, postoupil tam právě jen projekt rekonstrukce bývalé továrny v Bratislavě. Česká republika měla o dvě nominace více než při posledním ročníku soutěže v roce 2017.

Porotu se snažily přesvědčit například projekty ateliéru Petr Hájek, ateliér Sporadical, Huť architektury Martina Rajniše, ateliér Štěpán či ateliér RAW a další.

Cenu Miese van der Rohe uděluje každé dva roky Evropská unie a nadace nesoucí jméno průkopníka moderní architektury, který je mimo jiné autorem brněnské vily Tugendhat.

Soutěžní přehlídka Miese van der Rohe Award představuje nejprestižnější evropské ocenění pro architekty. Snaží se předvést tvůrčí potenciál tvůrců a upozornit veřejnost na roli moderní architektury ve společnosti i na to, jak ovlivňuje kvalitu života.

K ceně Miese van der Rohe patří i odměna 60 tisíc eur (asi 1,5 milionu korun), udělována je i zvláštní cena pro začínající architekty, spojená s odměnou 20 tisíc eur (přibližně 520 tisíc korun).

Cena byla poprvé vyhlášena v roce 1988. Česká republika se soutěže účastní od roku 1997, ale žádný český projekt cenu dosud nezískal.

Finalista soutěže Mies van der Rohe Award: proměna sídlištního domu v Bordeaux - stav po revitalizaci

Finalista soutěže Mies van der Rohe Award: proměna sídlištního domu v Bordeaux - stav po revitalizaci z pohledu obyvatel jednoho bytu

,
Témata: architektura