Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podívejte se, kde spí v Karlových Varech králové a filmové hvězdy

  1:00
Úctyhodných 312 let. Tak dlouhá je historie Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Dokonce se říká, že tu chodbami bloudí duch Heinricha Puppa. Jako na zámku. Letos jste tu však pozdě v noci mohli na procházce potkat Johna Travoltu v pantoflích i s rodinou.

Slavná hollywoodská hvězda byla čestným hostem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jako jeho řada předchůdců proto bydlel v Prezidentském apartmá o ploše 148 m2, se dvěma ložnicemi, samostatnou jídelnou a obývacím pokojem.

"Ženy, třeba herečka Helen Mirrenová, však dávají přednost Císařskému apartmá, které má nádhernou romantickou koupelnu obloženou mramorem," prozrazuje manažerka hotelu Jitka Markusová.

Císařské apartmá si vybírají ženy kvůli romantické koupelně s vanou obloženou mramorem.

John Travolta byl s Prezidentským apartmá velmi spokojený, byť nemohl ocenit nádherný výhled na město. Okna směřující téměř do všech světových stran (apartmá je umístěno v rohu jedné z budov) musela zůstat zatažena po celou dobu pobytu. Nešlo o hvězdné manýry, rodina se jen rozhodla ignorovat časový posun a ponechat si "americký čas". Ke spánku tak uléhali téměř k ránu.

Stejně jako jiní významní hosté však mohl obdivovat nádherné štukované stropy nebo porcelánová kamna, která vyhřívala ložnici ještě na začátku 20. století. Luxusní Prezidentské apartmá je na slavné hosty zvyklé, Travolta není ojedinělým hostem, jen za posledních 40 let zde spala řada králů (například španělský král Juan Carlos nebo norský Harald V.) , prezidentů, sportovců i hudebníků.

Vstupní část Prezidentského apartmá se vstupy do jednotlivých pokojů

Hotel, kudy kráčela historie

Pro milovníky historie je Pupp jednou velkou učebnicí dějepisu věnovanou Karlovým Varům, založeným v roce 1350. Právě rychle se rozvíjející móda lázní stála za potřebou postavit prostory pro ubytování i zábavu.

Proto dal tehdejší starosta Deiml postavit v roce 1701 tam, kde je dnes hlavní vstup do Grandhotelu Pupp, první karlovarský lusthaus, nazvaný Salle de l´Assemblée. Brzy se mu začalo říkat Saský sál, podle jeho nejslavnějšího hosta, saského kurfiřta Augusta Silného.

Později postavil starosta Andreas Becher svůj lusthaus – Český sál. Deimlové odpověděli další stavbou, domem pojmenovaným Boží oko. Souboj dopadl jako vždy: dva se perou, třetí vyhrává.

Do souboje lázeňských rivalů totiž vstoupil v roce 1760 Jan Jiří Pop, Čech "jako poleno", cukrář hraběte Chotka a rodák z Veltrus. Podnikavý Pop nastoupil do služeb cukráře Mitterbacha.

O jeho dceru Franziscu se ucházel řadu let, změnil si i jméno, stal se z něho Johann Georg Pupp. Postupně rodina koupila po třetinách od Becherů Český sál, od základů jej přestavěla a zvětšila. Pupp se marně pokoušel i o Saský sál, koupit ani pronajmout se mu jej nepodařilo.

A tak šel jinou cestou: vysadil před Českým sálem dvanáct řad lip – a rázem vytvořil jednu z hlavních atrakcí Karlových Varů. Doufal, že synové Josef a Johann koupí Saský sál a také dům Boží oko, aby mohl vzniknout jeden velký hotelový komplex.

Vnuci plní energie

Jenže Josef Pupp zemřel bez potomků a jeho vdova zkrachovala, Český sál postupně rozprodala. Přesto se stal téměř zázrak, a to díky karlovarskému starostovi Eduardu Knollovi. Nechal strhnout staré městské domy a bohatí tak mohli začít stavět lázeňské paláce, dodnes tak typické pro Karlovy Vary.

A do této doby přichází třetí generace Puppů, děti Johanna, především Heinrich Josef Wilhelm. To on se rozhodl splnit dědečkův sen. S hoteliérstvím či cukrářstvím přitom neměl nic společného. Byl cínařem a vyráběl jehly pro celý svět, Evropu, Asii i Ameriku.

Nevěstu si přivedl až z Lince, měli spolu pět dětí. Jak přibývali potomci, přibývaly rychle i peníze. Heinrich koupil zpět Český sál, kde bylo ustavičně nabyto. V roce 1862 přesvědčil město, aby na jeho pozemku za Českým sálem postavilo pro přírodovědecký a lékařský kongres dřevěný pavilon.

Hlavní ložnice s průhledem do velké koupelny

Byl to geniální tah: město získalo mezinárodní věhlas, Heinrich pavilon, který nechal upravit na koncertní a kavárenský sál - Cafésalon. Bohužel moc si jej neužil, zemřel v jednapadesáti letech. Jeho vdova Therese v jeho úsilí pokračovala, podařilo se jí koupit zbývající dvě pětiny Českého sálu.

Odkaz Heniricha si vzali za své synové. Nejstarší a nejschopnější Anton se vyučil cukrářem a otevřel si v Českém sále cukrárnu. Vzal si Marii z rodiny bohatých Mattoniů, s níž měl sedm dětí. Pro ni prý dal vystavět dům Quisisana za řekou proti Saskému sálu.

Bratr Julius, schopný účetní i obchodník, vedl zase Cafésalon. Pro svou početnou rodinu dal postavit dům Quirinal, několik set metrů nad Quisisanou. Nejmladšímu Heinrichovi připadly vinné sklepy. Jeho žena bohužel při porodu zemřela, zůstala mu dcerka Anna, která se po letech výhodně provdala do rodiny vídeňských Gerlachů.

Pravnuci dokončili sen

Bratři Anton, Julius a Heinrich (II.) splnili pradědův sen. V roce 1872 založila tato čtvrtá generace Puppů společnou firmu Pupp. Bratři skupovali okolní domy a v místech pozdějšího Parkhotelu postavili butiky, v nedaleké Březové pak vilu, zahradnictví a tři sklárny. Zrekonstruovali Cafésalon, přidali hernu v patře a přistavěli hospodářské budovy. V roce 1883 postavili Parkhotel.

Jídelna v Prezidentském apartmá Grandhotelu Pupp

Hotelový komplex, Etablissement Pupp, tvořily především prostory Českého sálu, Cafésalonu a Billardsalonu. V roce 1890 založili Puppové rodinnou akciovou společnost a koupili Saský sál. A pustili se do stavby Grandhotelu.

Slavný hotel

Rodina Puppů vykoupila okolní pozemky, staré budovy zbourala nebo zcela přestavěla. Jeden z nejslavnějších evropských hotelových celků byl vybudován v letech 1896 až 1913. Přestavbu dostali na starosti vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer.

Z původního Cafésalonu vznikl novobarokní Slavnostní sál (1905 až 1907), který je dnes pokládán za jeden z nejkrásnějších evropských sálů. V roce 1926 získal důstojný klenot, velké koncertní varhany.

Výstavbu Grandhotelu Pupp dokončila až pátá generace. V roce 1936 Puppové konečně kupují dům Boží oko. Jenže nemají pokračovatele, hotel byl nakonec znárodněný. "Poslední dvě ženské zástupkyně rodiny, které žijí v zahraničí, se do hotelu vracejí dvakrát ročně jako čestní hosté," říká Jitka Markusová.

Velká koupelna navazuje na hlavní ložnici.

V Grandhotelu Pupp se konají reprezentativní akce, plesy, koncerty. Evropská šlechta zde pořádá každý rok na jaře setkání šlechtických rodů. Hotel byl vždy vyhledáván i filmovými hvězdami, je spojený s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary.

Mezi známé hosty z historie patřili například car Petr Veliký, Johann Wolfgang Goethe, Johann Sebastian Bach, císařovna Marie Terezie, Nicolo Paganini, Antonín Dvořák, Alfons Mucha a další.

Autor:
  • Nejčtenější

Byt na Vinohradech si zařídili ve stylu urban jungle. Rostliny mají všude

17. května 2024

Prvorepublikový byt se pod rukama majitelů a architektky změnil v mladistvou oázu plnou zeleně,...

Čech si na Zélandu koupil dodávku a přestavěl ji na bydlení. Hodně ušetřil

16. května 2024

Obytná dodávka je na Novém Zélandu téměř nutností, pokud chcete vidět všechny krásy ostrovů. „Do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused nainstaloval na chodby kamery. Nikoho se neptal a teď šmíruje

17. května 2024

Premium Soused nainstaloval do společných prostor bytového domu tři kamery se záznamem celého prostoru. Na...

Vlastními silami si předělal maringotku za padesát tisíc na super zázemí

21. května 2024

Tatér Tomáš, rodák ze Slovenska, si před několika lety pořídil za padesát tisíc korun vyřazenou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Garsonku s děsivým půdorysem skvěle vyřešil nábytek na míru a sklopná postel

19. května 2024

Dnešní úspěšné ženy už mívají co se týče bydlení jiné priority než jejich matky, či dokonce...

Vlastními silami si předělal maringotku za padesát tisíc na super zázemí

21. května 2024

Tatér Tomáš, rodák ze Slovenska, si před několika lety pořídil za padesát tisíc korun vyřazenou...

Praha patří k nejzelenějším světovým velkoměstům. Kam se vydat v létě?

21. května 2024

Beton, kočičí hlavy, věže, bloky větších či menších budov a řeka. Tak se dá popsat naše metropole....

Loft s modernismem první republiky nabízí rovnou i pohled do garáže

20. května 2024

Bydlení v loftu pro světoběžníka? Vlastně ideální řešení, protože může „putovat“ interiérem v...

Zlín má konečně nové tržiště Pod Kaštany. Nezměnilo se od roku 1973

20. května 2024

Součástí centra města Zlína bylo dlouhá léta tržiště Pod Kaštany, které už naléhavě potřebovalo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....