Tržiště fungovalo v téměř nezměněné podobě od roku 1973, kdy byl veřejný prostor upraven podle návrhu architekta Jiřího Čančíka. Jeho neutěšený stav byl letitým problémem, původní stavba již neodpovídala dnešním standardům, a to praktickým ani estetickým. Proměnu iniciovali představitelé města Zlín.
Už v roce 2004 vypracovala kancelář Ellement architects první prověřovací studii, která vedla v dalších stupních až k vypracování projektové dokumentace a uskutečnění díla v letech 2021 až 2022.
Železná Ruda má konečně krásné náměstí. Ostudná ruina Espressa je pryč![]() |
Při rekonstrukci se musely zohlednit požadavky památkové péče, odboru městské zeleně, uživatelů tržiště, tedy prodejců, správy trhu atd., a také majitelů stávajících dvou prodejních budek, které nebyly součástí projektu rekonstrukce.
V průběhu příprav probíhaly participativní diskuse s prodejci. Velký důraz se kladl na ekologii budoucího prostoru (zelené střechy objektu, nová výsadba, vsakovací dlažby). Realizace jako taková pak znamenala výrazná omezení pohybu chodců i dopravy. Zkušební provoz tržiště probíhal v lednu a únoru 2023, slavnostní zahájení prodejní sezony proběhlo 1. dubna téhož roku.
20. října 2023 |
Rekonstrukce tržiště Pod Kaštany reagovala na množství požadavků, jež jsou na místo v centru města kladeny. Většina prodejních míst je orientována zády k hlavní komunikaci – prostor tržiště se tak mohl prolnout se zámeckým parkem. Vybudovaly se nové objekty zvyšující standard vybavenosti: zázemí správy tržiště, prodejců, veřejné toalety, zastávka městské hromadné dopravy.
Nově byla vysázena alej lemující třídu Tomáše Bati. Prostor je památkově chráněný, proto bylo vyvinuto atypické variabilní zastínění prodejních míst. Po skončení trhů má zámecká zeleň z dálkových pohledů nadále kompaktní podobu a umožňuje výhled na zámek.
Líbí se vám nová podoba zlínského tržiště Pod Kaštany?
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.