Král za pobyt v tomto apartmá udělil majiteli řád, zpěvák Seal chválil

  1:00aktualizováno  1:00
Někdo si chce dopřát luxusní ubytování, jiného potěší, že spí ve stejné posteli jako zpěvák Seal či prezident. K přednostem prezidentských apartmá totiž patří jak jejich vybavení, tak seznam těch, kteří jej využili. To platí i o pokoji číslo 601, Prezidentském apartmá hotelu Imperial v Karlových Varech.

Už jeden z jeho prvních hostů, bulharský král Ferdinand I., byl tak spokojený, že zakladateli hotelu udělil Řád svatého Alexandra. Od počátku (zahájení provozu proběhlo v květnu 1912, více zde) patřil hotel do evropské špičky, byť to byl takzvaný letní hotel bez vytápění, sezona zde končila začátkem podzimu.

Bulharský monarcha byl nadšený a pověst o moderním hotelu s perfektními službami se šířila po celém světě. Nejlepší pokoj tak využívali slavní sportovci, členové slavných šlechtických rodin či umělci včetně filmových hollywoodských legend němého filmu Douglase Fairbankse a Mary Pickfordové.

Bohužel se nedochovalo původní vybavení ani fotografie apartmá, zejména kvůli

Bohužel se nedochovalo původní vybavení ani fotografie apartmá, zejména kvůli druhé světové válce, kdy hotel sloužil jako dětský útulek a později i lazaret pro německé a následně ruské vojáky.

Lázeňský hotel pro náročné

Původně neslo apartmá označení Císařské, později bylo změněno na Prezidentské. Králů prostě ubylo, prezidentů přibylo. Dnes zde spí slavní zpěváci (včetně Seala) a jiné celebrity, ale také obyčejní lázeňští hosté.

Fotogalerie

Rozdíl od jiných prezidentských či císařských apartmá slavných hotelů je totiž v tom, že Imperial funguje skutečně jako lázeňský objekt. Noc v apartmá o ploše 157 m2 v šestém, nejvyšším podlaží hotelu, který se tyčí nad městem Karlovy Vary jako hrad, tak vyjde včetně procedur přibližně na 14 tisíc korun.

Málo to není, ale třeba v porovnání s apartmá v pražském hotelu Intercontinental, kde zaplatíte za noc 100 tisíc (více zde), to není cena až tak zdrcující.

"Máme hosta, který tu pobývá každý rok celý měsíc a absolvuje potřebné procedury.  A to už dvacet let," říká Jana Callo, manažerka hotelu. Tento spokojený host přitom cenu řešit nemusí, létá do Karlových Varů vlastním letadlem, oceňuje však péči lékařů i personálu a také pohodlí luxusního apartmá.

Ke každé ložnici jedna koupelna

Apartmá je vybavené velkým obývacím pokojem s odpočivnou částí, pracovním koutem a jídelním stolem. K dispozici má host dvě ložnice, dvě koupelny, samostatnou toaletu, kuchyňku a krytou terasu s výhledem na jižní stranu do údolí s říčkou Teplá.

Dveře mezi vstupem a hlavní místností byly nově navrženy ve stylu ostatního

Dveře mezi vstupem a hlavní místností byly nově navrženy ve stylu ostatního zařízení. Nábytek vyrobila firma Intex Ledeč nad Sázavou.

Vedle hlavní ložnice s koupelnou vybavenou veškerým komfortem včetně sprchovém koutu a masážní vany jacuzzi je totiž k dispozici i druhá ložnice s vlastním vstupem z chodby, zádveřím a koupelnou. Pokud ji host v Prezidentském apartmá nevyžaduje, pronajímá se jako samostatný pokoj.

Součástí je také šatna a samostatná přípravna jídel pro hosty, kteří si přivezou vlastního kuchaře. To se však většinou nestává, kuchaři z hotelu Imperial jsou vyhlášení. I proto získali nejedno pozvání na Pražský hrad, aby uvařili slavnostní menu pro zahraniční státníky. Jejich práci díky tomu ocenil třeba i ruský prezident Vladimir Putin nebo lucemburský velkovévoda Henri I.

Z hlavní ložnice je vstup na terasu a do koupelny.

Z hlavní ložnice je vstup na terasu a do koupelny.

Bohužel původní vybavení pokojů se nedochovalo, zmizela i potřebná dokumentace z archivu. Není se čemu divit, například během druhé světové války zde bydlely děti evakuované z Německa před nálety.

"Činily" se tak, že dokonce německý správce požádal o jejich přemístění. Hotel se proměnil na německý lazaret, v roce 1945 sem umisťovali těžce zraněné sovětské vojáky. Postupně se stavba vracela k původnímu účelu, posílilo se lázeňské zaměření a lékařská péče. 

Imperial prodělal několik rekonstrukcí, zásadní proměna přišla po privatizaci v 90. letech. A stále pokračuje. V roce 2003 měl opravy na starosti architekt Alexander Mikoláš, poslední rekonstrukce hotelu i apartmá proběhla v roce 2012 pod vedením architekta Luďka Bělohlávka.

Ten změnil barevnost apartmá podle vlastního návrhu. Nové textilní tapety dodala firma Galtop, nábytek vyrobila firma Intex z Ledče nad Sázavou. Parkety stačilo opravit (původní však nejsou), architekt ponechal dodatečně přidané sloupy v hlavní místnosti i podobu stropu. Dveře mezi vstupem a hlavní místností byly nově navrženy ve stylu ostatního zařízení.

Tento pohled z věže hotelu Imperial neznají ani obyvatelé Karlových Varů, vstup

Tento pohled z věže hotelu Imperial neznají ani obyvatelé Karlových Varů, ochoz není běžně přístupný.

Šlechtu vystřídali prezidenti

Označení "Prezidentské apartmá" je dnes zcela na místě, pobýval zde často bývalý český prezident Václav Klaus. Pokoj č. 601 hostil také slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, maďarského prezidenta Pála Schmitta a polského prezidenta Bronislava Komorowského.

Hrad nad městem

Autorem projektu hotelu Imperial byl francouzský architekt a urbanista Ernest Hebrard, který usoudil, že kdyby Karlovy Vary měly hrad, stál by právě na tomto místě, na Helenině výšině.

Podle toho koncipoval svůj návrh včetně charakteristických věží. Také velkorysé pojetí vnitřních prostor připomíná šlechtické sídlo.

V období Rakousko-Uherska nebo za první republiky tu často pobývala šlechta, například arcivévoda František Salvátor Rakousko-Toskánský, zeť císaře Františka Josefa I. nebo velkokníže Pavel Alexandrovič, syn ruského cara Alexandra II.

Nechyběl tu ani český podnikatel J. A. Baťa, rádi zde pobývali také četní členové podnikatelské dynastie Rothschildů.

V červnu 1933 se v hotelu konal "Imperiálský ples", kterého se zúčastnilo přes dva tisíce příslušníků evropské společenské smetánky, o nejlepší apartmá svedlo "souboj" mnoho zájemců.


Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

Domek byl příliš malý. Architekti přišli s fantastickým řešením

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný....

Dům z roku 2013 byl pro rodinu žijící v Poříčí nad Sázavou již příliš těsný. Rodina se rozrostla a potřebovala více...

Praha se může chlubit tramvají i odpadkovými koši oceněnými za design

Do soutěže na městský mobiliář přihlásili Michal Froněk a Jan Němeček lavičku,...

Do Prahy putují dvě ocenění z prestižní mezinárodní soutěže Red Dot Design Award. Slavnostní předání se uskutečnilo...

Najdete na iDNES.cz