Hallstattského starostu v květnu kontaktovala jistá čínská firma s tím, že bude v Kuang-tungu "postaveno pár domů v hallstattském stylu".
Později ale vyšlo najevo, že poblíž čínského města Chuej-čou má vzniknout luxusní obytná čtvrť s rodinnými domky, restauracemi, obchody a středisky k využití volného času, jež má být přesnou kopií zmíněného světoznámého malebného městečka ležícího v rakouské Solné komoře.
"To nemohou udělat, aniž by se zeptali rakouských úřadů či majitelů domů," prohlásil starosta Alexander Scheutz pro rakouské deníky.
Čínské městečko má zahrnovat typický hallstattský evangelický kostelík, tržiště s okolními domy, hotel U zeleného stromu a dokonce i Hallstattské jezero, i když to jediné by nemělo být v "životní velikosti".
"Mají rozkreslená balkonová prkna, štíty domů, okenice, dlažbu ulic a náměstí, pomníky, prostě všechno. Jejich dokumentace je podrobnější, než jsem doposud viděla v muzeu," vylíčila vedoucí hotelu U zeleného stromu Monika Wengerová, která výsledky práce čínských architektonických špionů, kteří zřejmě v uplynulých letech dlouhodobě pobývali v Hallstattu, viděla.
Obec Hallstatt, která má něco málo přes 900 obyvatel, je podle rakouského tisku v Asii a obzvlášť v Číně velmi populární. Každoročně sem přijíždí několik tisíc asijských turistů. V červenci se má do Hallstattu vydat čínská delegace k rozhovorům o "spolupráci". "Uvidíme, co z toho vzejde," říká starosta.