Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bauhaus slaví 100. výročí založení. Ovlivnil architekturu i design

  1:00
V Německu začaly celoroční akce k připomínce 100. výročí založení Bauhausu. Umělecká škola, s níž jsou spojeni světoznámí architekti a designéři jako Walter Gropius, Mies van der Rohe, Marcel Breuer či Mart Stam a další, dodnes ovlivňuje tvorbu svých následovníků.
Celý komplex školy v Desavě (Dessau), který navrhl Gropius, byl zapsán na...

Celý komplex školy v Desavě (Dessau), který navrhl Gropius, byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1996. | foto: Profimedia.cz

Umělecká škola založená v roce 1919 ve Výmaru mohla působit jen do roku 1933, kdy ji zavřeli nacisté. Architekt Walter Gropius, její zakladatel, musel odjet do Spojených států, kde zemřel v roce 1969. Za svůj život zde vytvořil řadu pozoruhodných moderních staveb.

Domy profesorů Bauhausu, které navrhl Gropius.

Myšlenky Bauhausu, nejslavnější umělecké školy moderní doby, která byla nacisty označená jako dekadentní, bolševická, však zůstaly platné dodnes a ovlivnily celé generace tvůrců. 

Škola přišla na tehdejší dobu s převratným přístupem, který se dnes uplatňuje na všech architektonických školách, a to s výukou na konkrétních úkolech pro reálné projekty.

Gropius měl představu, že kvalitní design si zaslouží všichni, řešení viděl ve strojové výrobě, standardizaci a stavebnicových systémech. Proto se také studenti nejprve učili tři roky řemeslu, říkalo se jim učni nebo tovaryši, nejvyšším titulem byl „mistr“. Pak pokračovali ve studiu architektury.

„Umělkyním, umělcům a kreativcům nešlo jen o novou filozofii tvorby. Bauhaus měl za cíl pokusit se krátce po skončení první světové války o společenskou změnu,“ připomněla před začátkem oslav pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová.

Právě v tomto duchu se bude Bauhaus připomínat letos po celém Německu i ve světě.

Změny v myšlení

Bauhaus vznikl sloučením uměleckoprůmyslové školy, kterou v roce 1906 založil ve Výmaru Henry van de Velde, s výmarskou akademií výtvarných umění. S tímto nápadem přišel její první ředitel, Walter Gropius. Novou školu nazval Bauhaus.

Škola si dávala za cíl sjednotit umění a řemesla, vytvořit novou průmyslovou estetiku neboli design. Architektura se zde spojovala s kovoprůmyslem, výrobou nábytku, tkalcovstvím i malířstvím. S barvami se studenti seznamovali v ateliérech, které vedli malíři Paul Klee a Vasilij Kandinskij.

Kromě nich zde však působila řada dalších osobností, německý sochař Oskar Schlemmer, Maďar László Moholy-Nagy, Nizozemec Mart Stam, americký architekt Josef Albers, němečtí malíři Johannes Itten a Lyonel Feininger, malíř Georg Muche a řada dalších.

Gropiovi šlo o „totální architekturu“, včetně klik u dveří či vypínače. „V duchu idey, že mezi domem a nábytkem má existovat rozumný a účelný vztah, snaží se Bauhaus určit tvar každého předmětu v závislosti na jeho funkci a přirozených limitech, to vše díky systematickému teoretickému a praktickému výzkumu v oblasti tvaru, techniky a úspornosti,“ vysvětloval Gropius.

Detail otvírání oken ve škole v Desavě

Když musel v roce 1925 Výmar opustit, odešel do Desavy (Dessau), kde navrhl školu jako propojený komplex budov s prosklenými fasádami, pravými úhly a rovnými střechami. Dodnes se řadí tato stavba postavená v duchu Gropiova hesla „Stavět znamená vytvářet události“ k nejslavnějším budovám moderní architektury.

A to přesto, že se musely časem přidat zastiňující závěsy, protože v létě bylo v ateliérech příliš horko. Hlavní myšlenka Waltera Gropia však byla zachována: fasáda nese pouze vlastní váhu a funguje jako záclona, je nespojená s podlahou. Úlohu nosného prvku přebírají oproti fasádě ustupující pilíře.

Komplex školy tvoří budova patřící vysoké výtvarné škole s ateliéry, část vyhrazená administrativě, společné prostory s divadlem a jídelnou. Další budova byla navržena pro bydlení studentů. Dvacet čtyři garsoniér ve čtyřech podlažích doplnily balkonky, které dovolovaly pohodlný kontakt studentů stejně jako široké chodby a schodiště. To byl Gropiův záměr.

Čtyřpatrová budova s garsoniérami pro ubytování studentů

Samostatná budova patřila technické škole pro výuku učňů, jak požadovala městská rada. Nedaleko od školního areálu pak Gropius postavil domy pro sebe a profesory, opět na stejných principech.

Malíř Kandinskij mu to ovšem trochu „pokazil“, bílé stěny uvnitř svého domu přemalovat hned 170 různými odstíny barev. A velké prosklené stěny nechal přetřít bílou barvou, na rozdíl od Gropia totiž nesnášel transparentnost.

Po rekonstrukci slouží komplex budov jako škola i muzeum, domy profesorů jako výstavní prostory. Bauhaus je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Velkolepé oslavy

„Přemýšlet nově o světě“ je motto oslav, jejichž centrem bude trojice měst, které jsou s uměleckou školou Bauhaus nejvíce spojené: Výmaru, kde Walter Gropius v dubnu 1919 Bauhaus založil, Desavy (Dessau), kam se škola v roce 1925 kvůli politickému tlaku přestěhovala, a Berlína, kde fungovala v posledních dvou letech, tedy 1932 a 1933.

Marcel Breuer, jeden z vyučujících, vytvořil tuto židli Wassily pojmenovanou po Kandinském pro všechny žáky. Dnes je to designová ikona.

Historii Bauhausu přiblíží více než 700 výstav, přednášek, uměleckých vystoupení a dalších akcí. K výročí se také otevřou dvě nová muzea.

V durynském Výmaru se výroční výstava, která ukáže část ze 13 tisíc objektů tamní sbírky, otevře 6. dubna v prostorách nového muzea, které vzniklo při této příležitosti.

Také sasko-anhaltská Desava se letos dočká nového muzea Bauhausu, v němž od 8. září výstava upozorní na to, jak jsou dnes produkty této umělecké školy běžné, ať už jde o nábytek, tapety, styly písma nebo architekturu.

Celý program oslav, do nichž jen německý stát investoval 21 milionů eur (přes 537 milionů korun), najdete zde. Jak velký má Bauhaus význam i pro dnešek, svědčí i to, že berlínský festival na jeho počest, jehož součástí byly koncerty, divadelní vystoupení, instalace i debaty, zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

11. června 2024

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

7. června 2024

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V panelákovém bytě vyřezali řadu otvorů, průhledy interiéru prospěly

11. června 2024

V rámci této proměny panelového bytu pracovali architekti s typizovaným půdorysem panelového domu z...

Soused střílí z okna po holubech na protějším domě. Kdy se trefí do nás?

14. června 2024

Premium Soused míří vzduchovkou na protější bytový dům. Střílí, kdy se mu zachce. Někdy se trefí, jindy ne....

Téměř sto let starý dům výrazně omládl, i přes dohled památkářů

14. června 2024

Partneři Romana a Pavel se před časem pustili do stylové rekonstrukce bytu. V čem byla jiná?...

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

V Příchovicích u Kořenova si postavili krásnou chalupu. Je kopií té původní

13. června 2024

V oblíbené výletní a lyžařské destinaci poblíž Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš,...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...