Ve Znojmě chtějí dokončit obchvat, Hodonín zřídí fond na opravy bytů

  16:28aktualizováno  16:28
Noví radní Znojma a Hodonína zveřejnili investiční priority pro nadcházející čtyři roky. Znojmo plánuje ulevit dopravě pomocí obchvatu a chytrých semaforů, v Hodoníně zřídí fond na opravu městských bytů a investují do zoo.

Nový hodonínský starosta Libor Střecha | foto: Václav Šálek, ČTK

Obchvat. Slovo skloňované všemi znojemskými politiky se v pondělí stalo také hlavním bodem programového prohlášení nové rady pro nadcházející volební období.

„Prioritou je dokončení posledních 752 metrů obchvatu - tato část totiž z centra vymýtí desetitisíce aut a uleví většině obyvatel,“ podotkl starosta Jan Grois (ČSSD).

Opozice však zdůrazňuje, že role města je omezená spíše na roli aktivního pozorovatele. „Znojmo obchvat potřebuje, reálné nástroje na jeho prosazení ale nemáme,“ poukázal Lukáš David (Pro Znojmo).

Programové prohlášení s 57 body rozdělili noví radní do pěti okruhů. Mezi nejdůležitější položky patří výstavba krytého bazénu, revitalizace vnitrobloků sídlišť a parků, zavedení městské autobusové dopravy do 15 let zdarma či zrušení poplatků za předzahrádky.

Příští rok má vzniknout první montovaný parkovací dům a začne se připravovat záchytné parkoviště u vlakového nádraží.

Chystá se audit MHD

Dopravě mají ulehčit i inteligentní semafory, které už nemusí nastavovat servisní firma a samy budou aktuálně reagovat na kolony. Ve znojemských plánech figuruje také audit MHD, od roku 2023 totiž radnice vybere nového dopravce. Ten musí nabídnout třeba placení kartou či GPS moduly, díky kterým cestující zjistí zpoždění.

Elektronicky by lidé díky novinkám měli zařídit celou řadu věcí, například poplatky za odpad a psy nebo podávání žádostí o dotace.

Dokončí se rozjeté projekty: společenskokulturní centrum v Domečku, které má provázet architektonická soutěž a veřejná projednání, nebo revitalizace staré školy v areálu Louckého kláštera.

V prohlášení radní myslí i na děti nebo sportovce. „Zavedeme univerzitu pro nejmenší tak, jak funguje v Brně projekt MjUNI, zřídíme školní a vzdělávací portál města,“ přislíbil místostarosta Jan Blaha (ANO). Novinkou je také víkendové otevření školních sportovišť pro veřejnost a web mapující jejich obsazenost.

Rozpočet na příští rok koalice projedná s opozicí tento týden. Už teď je jasné, že s bankovním úvěrem či půjčkou nepočítá.

Hodonín vloží miliony do zoo a kina

Své hlavní cíle si včera vytyčilo také nové vedení Hodonína. Především chce sestavit přehled o městských bytech a zřídit fond na jejich opravy.

„Fond dosud chybí. Příjmy z nájmu asi čtyř set bytů šly do rozpočtu a zastupitelé rozhodovali, co upřednostní. O opravách jsme se dozvídali na poslední chvíli. Zjistíme stav nemovitostí a budeme plánovat rekonstrukce pro celé volební období, i s přesahem,“ slíbil místostarosta Petr Buráň (Svobodní a Piráti).

Starosta Libor Střecha (Hnutí PRO Hodonín) věří ve stabilitu nové trojkoalice a proti minulému vedení se chce zaměřit na podněty od lidí.

„Jednoznačně otevřeme radnici. Navíc i v programovém prohlášení deklarujeme, že budeme spolupracovat se všemi stranami napříč zastupitelstvem,“ prohlásil.

Největší investice se dočká městská zoo. Hodonínští radní plánují vystavět provozní budovu, v níž najdou zázemí zaměstnanci. Podle místostarosty Ladislava Ambrozka (Pozitivně pro Hodonín) stavba spolkne asi polovinu z plánovaných investic na příští rok – 35 milionů korun.

Peníze ovšem půjdou i na modernizace kulturních zařízení. „Zrekonstruujeme kino Svět, v němž se několik desetiletí nic zásadního nedělo. Měnila se jen promítací technika. Opravy se dočká i Dům kultury,“ vyjmenoval Ambrozek s tím, že stranou nezůstane ani doprava. „Opravit se musí ulice Měšťanská, v dalších letech se zaměříme na revitalizace parků,“ dodal.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

U Znojma se pojede bezpečněji, nový obchvat smazal smrtící úsek silnice

Po zhruba čtyři a půl kilometru dlouhém obchvatu Lechovic na Znojemsku se...

Je to jen čtyři a půl kilometru nové silnice, ale výrazně mění život v obci i tisícům řidičů, kteří tudy denně...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Ze sklípku Karel Gott odchází poslední, vzpomínají jihomoravští hudebníci

Zpěvák Karel Gott na plzeňském Koncertu hvězd (12. ledna 2019)

Milovník Rulandského šedého, šprýmař i perfekcionista. Takový je podle jihomoravských muzikantů Karel Gott, který slaví...

Najdete na iDNES.cz