Znojmem začal chodit ponocný

  18:48aktualizováno  18:48
Miroslav Kubák z Mašovic donedávna hrával jen dechovku. Teď troubí ve Znojmě i na roh. A k tomu vykřikuje známou formulku: odbila hodina. Stal se totiž zdejším ponocným. Hlásiče nočních hodin ve Znojmě najali hlavně kvůli turistům. Do ulic historického centra vyrazí každý pátek a sobotu.

Znojemský ponocný Miroslav Kubák | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Menší muž v červeném renesančním kostýmu, s lucernou v jedné a buvolím rohem v druhé ruce se rozvážným krokem pomalu sune znojemskou Obrokovou ulicí. Za chvíli se zastaví, z netradičního nástroje vyloudí praskavý troubivý zvuk, napřímí se a spustí: "Odbila dvanáctá hodina, chval každý dům Hospodina, ať nás chrání ve dne v noci, městu Znojmu ku pomoci."

Historická funkce ponocného, kterou jako turistickou atrakci zavedlo Znojmo, zažila v poledne svoji premiéru. Vytrubovat večerku bude od nynějška po celé léto jednapadesátiletý Miroslav Kubák z Mašovic. V pátek a v sobotu v devět a deset večer. Procházet bude kromě Obrokové ulice i Masarykovým náměstím. A v případě významnějších akcí, jako je třeba nadcházející Hudební festival Znojmo, to bude denně.

Miroslava Kubáka, který v civilním životě hraje na trumpetu v dechové kapele, vybrali znojemští představitelé jako jednoho ze dvou kandidátů. A kdyby jej nepřemluvil kamarád, zřejmě by se výběr zúžil na úplné minimum.

Podle prvních ohlasů kolemjdoucích, kteří jeho premiérové počínání se zájmem sledovali, je ale mužem na svém místě. "Nijak zvlášť jsem se na to přitom nepřipravoval, je to vlastně taková improvizace," přiblížil muž, který dosud hraje hlavně při pohřbech. Ani druhý kandidát na ponocného ale nepřijde zkrátka. S Miroslavem Kubákem se totiž bude střídat.

Ponocný, jaký chodíval městem za vlády krále Jana Lucemburského, má být další z turistických atrakcí, které Znojmo svým návštěvníkům nabídne. Kromě ohlašování příchodu noci má rovněž zamykat branky historických průchodů či hradeb, které bývají v noci uzavřeny.

Dnes už původní pracovní náplň ponocného znají jen skuteční pamětníci. "Musí každý den třikrát zvoniti, a sice ráno, v poledne, večer. Při divadle a zábavách vykonávati dozor. V letní čas musí ponocovati od jedenácti do dvou hodin ráno, od září do konce února od desíti do tří hodin ráno a každou hodinu výše uvedenou pískati," zněly před staletími podmínky pro ponocného například v malé středočeské vesničce Dlouhopolsko.

Nejen s novým ponocným se ale budou moci turisté ve Znojmě přes léto setkávat. V historických uličkách narazí na další netradiční postavičky. Přes den zcela jistě neujdou pozornosti zejména dětských návštěvníků Znojma dvě "živé sochy".

I když jsou zatím oděni do futuristicky vyhlížejících oděvů, mají městem najatí mimové nosit rovněž historické kostýmy. "Inspirovali jsme se v turistických centrech světa. Je to prostě dobré oživení města a atrakce, se kterou se rádi nechají fotit děti i dospělí," říká o novince starosta Znojma Petr Nezveda.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Najdete na iDNES.cz