Zelný trh v Brně vábí na „domácí“ vejce, ale půlka trhovců jsou velkoprodejci

  11:00aktualizováno  11:00
Na brněnském Zelném trhu se dají pořídit vajíčka z Dědic na Vyškovsku, tulipány z Kuřimi, ředkvičky z Hodonína a třeba medvědí česnek od Břeclavi. Problém je, že jen málo z těchto produktů pochází od malopěstitelů z domácích zahrádek.

Brněnský Zelný trh | foto: Radek Miča, MAFRA

Většina zboží pochází z velkochovů a velkoprodejen. Zákazník, který chce podpořit lokální pěstitele a malé chovatele navíc mnohdy ani netuší, že jde na "Zelňák" pro stejné zboží, jaké by koupil v hypermarketu.

Na trhu v současné době prodává sto šest prodejců. "Asi polovina z nich jsou velkoprodejci," přiznává mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Městská část trh spravuje a prodejce registruje a dává jim i povolení na prodej ovoce a zeleniny, vajec, medu, květin, koření a sazenic.

Každý prodejce musí svůj stánek označit podle zákona. "A je povinen dodržovat ustanovení zákona o ochraně spotřebitele," dodává Burián.

Vejce z Dědic versus vejce domácí

I v tom se však dá dobře manévrovat. Příklad za všechny: pokud stánkař napíše ke svým vajíčkům, že se jedná o domácí vejce, musí jít skutečně o vajíčka z jeho domácího kurníku. "Pokud ale napíše informaci Vejce z Dědic, měl by zákazník zbystřit. V Dědicích je velkochov. A spotřebitel klamán není, protože dostal pravdivou informaci o místě, z něhož vejce pochází," vysvětluje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Romana Kadaňková.

Zelný trh v Brně.
Zelný trh v Brně.

I Jan Votočka z občanského sdružení spotřebitelů Test považuje problém s vejci na Zelném trhu za klamání spotřebitelů. "Pokud je u vajíček z velkochovu nápis domácí vejce, je to nezákonné a prodejce by měl dostat pokutu," myslí si.

Tu může udělit Státní veterinární správa. Její mluvčí Josef Duben to však tak vyhroceně nevidí. "Se slovem domácí je problém. Je to podobné, jako když v supermarketu prodávají domácí sádlo, které ale rozhodně není škvařené doma," říká.

Vejce z kurníku může podle něho prodávat každý, kdo má doma slepice. Poznají se podle toho, že nemají žádné označení razítkem. Jednomu zákazníkovi jich může trhovec prodat maximálně šedesát, jinak poruší zákon.

Jakékoli jiné vejce má razítko s číslem a způsobem chovu a je tedy jasné, že domácí není. "Vyplatí se tedy zeptat na způsob chovu a chtít vidět přímo vejce, nikoli jen krabičku nebo nápis na stánku," dodává Duben.

Je třeba se informovat o původu

Podobné je to třeba s ředkvičkami nebo česnekem. Je třeba se ptát a studovat nápisy. Na Zelném trhu je možné natrefit na český česnek pěstovaný v Hodoníně a pomoci si tak od chemicky víc ošetřeného česneku z Číny, i ten čínský se však u velkoprodejců na trhu najde.

Zelný trh a to, kdo a jakým způsobem tam prodává, zajímal i nadaci Partnerství, která pro Brno zpracovávala analýzu o celém náměstí.

"Zelným trhem projde denně skoro sedmdesát tisíc lidí," vysvětluje Robert Sedlák z nadace. Podle něho by měli maloprodejci a malopěstitelé na trhu převažovat.

"Z analýzy vyplývá, že nejvíc Brňané oceňují atmosféru tržiště a tradici domácího prodeje," dodává Sedlák. I když i ty tam už z části nahradily jahody ze Španělska a ananas z Jižní Ameriky.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Požár zničil odstavený vagon v Brně, na hodinu a půl přerušil provoz

Večerní požár odstaveného vagonu na nádraží v brněnských Horních Heršpicích na...

Plameny ve středu večer zachvátily odstavený vagon na nádraží v brněnských Horních Heršpicích. Při požáru se nikdo...

Ujíždějící narkoman zmizel policistům v lese, našli ho sedět vedle auta

Ujíždějící BMW zmizelo policistům v lese

Jen na chvíli měl vyhráno řidič BMW, kterému se povedlo na Hodonínsku setřást na polní cestě pronásledující policisty....

Sto let Brna. Rozšíření mu dalo ráz přerostlé vesnice, říká historik

Celkový pohled na Brno

Malý krok pro Česko, velký skok pro Brno. Dnes je to přesně sto let, co připojením dvou sousedních měst Králova Pole a...

ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?
ZE ŽIVOTA: Partner je obézní, jak ho donutit zhubnout?

Přítel trpí velkou nadváhou při 176 cm má přes 150 kg. A potřebovala bych ho nějak donutit, aby trvale zhubl, aby se začal trochu hýbat. Má sedavé zaměstnání, nepravidelně jí a jsem schopná ho přinutit max k krátké a pomalé procházce, páč mně nestačí.

Najdete na iDNES.cz