Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Rotrekl šířil světlo v temnotě básněmi i lampami, komunisté jej nezlomili

  14:11
Nikdy se nevzdal důvěry ve svobodnou vůli člověka, nezlomilo ho bombardování rodného města, komunistické lágry ani desetiletí v disentu. Celý život jej provázela pevná víra v Boha, díky níž také neopustil poezii, přestože mu 40 let ve vlasti nic nevydali. Významný brněnský básník Zdeněk Rotrekl se narodil přesně před sto lety.

Zdeněk Rotrekl 20. října 2009 v Praze, při udílení Cen ministerstva kultury ČR | foto: MF DNES

„Když jsme se v první půli devadesátých let seznámili, bylo to, jako by vám podala ruku celá česká poezie od třicátých let do současnosti,“ vzpomíná spolumajitel nakladatelství Host Miroslav Balaštík.

„Obrovská osobnost nejen jako básník a mravní autorita, ale také jako strážce literární tradice,“ říká.

Příběh Zdeňka Rotrekla, jehož dílo je určené spíš pro náročnější čtenáře, se začal psát v Brně. A právě s městem si celý život udržoval niterný vztah. S rodiči bydlel v Údolní ulici, vedle dnešního sídla ombudsmana. Dům rozmetaly bomby roku 1944 a dodnes ho připomínají pouze bříza a borovice, které básník sám sázel.

Rotrekl si právě za druhé světové války poprvé vyzkoušel, jaké je to skrývat se v ilegalitě. Po maturitě na gymnáziu vydal svou první sbírku Kyvadlo duše a nastoupil na filozofickou fakultu. Od úspěšného absolvování ho dělila jediná zkouška. Těsně před jejím začátkem jej však kvůli angažování se ve studentských spolcích vyhodili.

Rotrekl pak odmítl dřít na německé okupanty jako totálně nasazený. Zažil osvobozování Brna i s dobyvačným chováním vojáků sovětské armády – další z řady důvodů, proč se ke komunistům nikdy nepřidal. 

Zdeněk Rotrekl

  • Narodil se 1. října 1920 v Brně. Působil jako básník, spisovatel, esejista, kritik, publicista, literární historik a scenárista. 
  • Byl výraznou postavou českého disentu
  • Vydal například Kyvadlo duše (1940), Nezděné město (samizdatem 1978), esej Skrytá tvář české literatury (v cizině 1987, v ČR 1991). V nakladatelství Atlantis od roku 2001 vychází jeho sebrané spisy - paměti. 
  • Zemřel 13. června 2013, pochován je na Ústředním hřbitově v Brně. 

„Žádné fráze o třídní nenávisti, třídním boji, diktatuře proletariátu, světové revoluci, stále výš k přesně vypočítanému pozemskému ráji, mě opravdu neoslnily. Já věděl, že pozemský ráj je stejně nedosažitelný jako ten druhý, a že i kdyby se lidstvu podařilo k němu dospět, stal by se rájem pozemských hovad,“ vysvětloval Rotrekl v rozhovoru pro MF DNES v roce 2010.

Spoluvězeň Rotreklovi v cele vyoperoval šlachu

Komunisté na něj rozhodně nezapomněli. Ve vykonstruovaném procesu v roce 1949 mu prokurátor navrhl trest smrti, rozsudek zněl doživotí. V lágrech v Borech, Leopoldově a uranových dolech na Bytízu nakonec strávil 13 let a 25 dní. Pustili ho na podmínku. 

O té době však básník nikdy nemluvil špatně. Ve vězení se potkával s dalšími intelektuály – Janem Zahradníčkem či Bohuslavem Reynkem, ale i s generály, politiky a jednu celu obýval s opatem Vítem Tajovským.

„Byl jsem prostě v dobré společnosti. S výkvětem národa. Nikde jinde tak dobře nepoznáte, co je to skutečné přátelství, co je to blízkost člověka k člověku,“ zaznamenal ve spisech Rotrekl.

Literární historik a básníkův dlouholetý přítel Jaroslav Med pro Český rozhlas Vltava vzpomínal, že to byla víra, která Rotrekla dokázala nadnést. „Byl na tom velmi špatně, vyvalila se mu kýla. Spoluvězeň, chirurg, mu navrhl, že mu z nohy vyoperuje šlachu a tou mu kýlu zašije. Nakonec to udělali a zachránili mu tak život,“ popsal převyprávěnou historku dnes již zesnulý Med.

S podlomeným zdravím mířil po propuštění přímo do nemocnice. To ho paradoxně zachránilo, protože neměl kam jít a byl bez peněz.

„Básník musí za každý svůj verš ručit životem“

Desetiletá podmínka Rotreklovi zakazovala potkávat při práci lidi, navíc se dvakrát denně musel hlásit. Proto mohl pracovat jen v noci. A tak v Brně doléval petrolej do lamp, které osvětlovaly výkopy.

„Mám velice rád jednu fotografii. Vyhublý básník v rádiovce a dělnických modrácích prochází s petrolejovou konvičkou ulicemi, podoben zvláštnímu poutníku a rozsvěcuje kahany, aby ctěné panstvo nezahučelo do jam a kanálů. Byla to přízračná situace – básník, který byl totálním společenským vyděděncem, šíří v temné době světlo, a to nejen v lampách, ale i svým slovem. Neustále totiž zdůrazňoval, že básník musí za každý svůj verš ručit svým životem, jinak se může klidně stát ‚holicí pěnou‘,“ vzpomíná Miloš Doležal, básník a publicista, který Rotreklovy spisy recenzoval.

Ukázka z tvorby

Starobrněnská 

Na Starobrněnské zapadla hlava 
do asfaltu 
Brejličky a několik lamp za korbou 
garantu málo pojízdného 
Když poruchu nadhvězdných sítí 
odstraňoval montér v odsluní 
vykopal hlavu básníka 
a petrolejovou lampičku 
Uložil vše do asfaltu 
a tak po tom choďte

Ačkoli jako nepohodlný režimu nemohl doma dlouhé čtyři dekády nic publikovat, sbírky Rotreklovi vyšly v exilu – v Římě, Mnichově nebo Torontu. Sám emigrovat odmítl, i když měl v roce 1968 možnost. Kdyby odešel, nemohl by prý stav společnosti nijak zlepšit.

„Tolik desetiletí píšu verše a nevím, kdo je bude číst. Já se častokrát ptám, pro koho vůbec píšu,“ uvažoval v časopise Svědectví ještě v roce 1988. Sám o sobě nikdy jako o básníkovi nemluvil, skromně se označoval právě jen za autora veršů.

V Česku se nových publikací dočkal také u nakladatelství Atlantis, později pak poznámky diktoval editorce Janě Uhdeové. „Spolupráce to byla vskutku úžasná. Bohužel jsme ale jeho paměti nemohli dokončit, vyšly nám čtyři svazky, dva ještě na publikování čekají. Je na nich spousta práce, ale vyjdou,“ slibuje Uhdeová. 

V pamětech se dostali do roku 1953. Rotrekl zemřel 9. června 2013 v Brně, v němž prožil drtivou většinu své statečné a mravně pevné životní pouti.

  • Nejčtenější

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Berbrův pád je až ubohý, říká o korupční kauze mocného šíbra bývalý rozhodčí

Premium Jako jeden z mála dokázal uspět ve sporu s Romanem Berbrem. Bývalý rozhodčí Antonín Kordula, po kterém bývalý...

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacienti zatajují informace a osočují zdravotníky, líčí ředitel nemocnice

Premium Pacienti zatajují informace o svém zdravotním stavu a mnozí lidé znevažují práci zdravotníků. Mezi personálem se šíří...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Modrý klín přidal na naši vlajku učitel a úředník, na něhož se zapomnělo

Před 145 lety se narodil Jaroslav Kursa. Zdánlivě obyčejný úředník, který přes deset let působil i v Brně a jenž je na...

Barevné kachničky z Asie si oblíbily Brno, vědci početnější hejno neznají

Na řece Svratce v Brně se zalíbilo exotickým kachničkám mandarínským, hnízdí zde pravidelně celou dekádu. Jde přitom...

V brněnském špitále pomůžou Poláci a Němci, darované postele musejí vyměnit

V provizorní covidové nemocnici, která se v pondělí začala stavět na brněnském výstavišti, bude vypomáhat zahraniční...

OBRAZEM: Úmorný boj o životy na covidovém oddělení, přesčasy jsou standard

Ve Fakultní nemocnici Brno se nyní zdravotníci starají o dvě stovky pacientů s nemocí covid-19. Nákaza se však nevyhýbá...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...