Zbrojovka by měla hrát první ligu a mít i stadion, říká zájemce o klub Přeček

  10:13aktualizováno  10:13
Pokud současní majitelé sedmdesáti procent akcií brněnské Zbrojovky bratři Prosové přistoupí na podmínky Jaroslava Přečka, je bývalý brankář Královopolské připraven klub z jihomoravské metropole koupit a vyvést jej ze současné nedůstojné pozice.

Zájemce o fotbalovou Zbrojovku Brno - právník a podnikaterl Jaroslav Přeček - by mohl být spasitelem klubu. Ilustrační snímek | foto: Filip FojtíkMF DNES

Muž, který dotáhl jako funkcionář do první ligy z krajského přeboru například Frýdek-Místek, vyhrál s Baníkem Ostrava titul a spoluzakládal Nadaci fotbalových internacionálů, by rád Zbrojovce pomohl.

"Myslím si, že Brno by mělo hrát první ligu," prohlásil jednasedmdesátiletý právník, který se po listopadové revoluci vrhl na podnikání a nyní figuruje ve dvou rodinných firmách, z nichž jedna působí ve stavebnictví a druhá ve finančnictví.

"Se současnými majiteli už jsem v kontaktu delší dobu. Chodili na rozumy a říkali, že by potřebovali někoho, kdo klub zaštítí a vytáhne ze současného stavu. Můžu to vzít možná na tři pět let, už je mi nějaký pátek," uvedl Přeček.

Chci pomoci postavit Zbrojovce stadion

"Měl bych klubu pomoct po sportovní stránce, pomoct postavit stadion," míní. Podle svých slov má přísliby od skupiny brněnských podnikatelů, kteří by klub podporovali.

Vizualizace nového fotbalového stadionu v Brně

Vizualizace nového fotbalového stadionu v Brně

"Sám nemůžu nic dělat v tak obrovské věci. Na koupi klubu peníze mám, ale nejsem Křetínský (majitel Sparty - pozn. red.), abych vytáhl z peněženky miliardu," usmál se.

Návrat k fotbalu po letech

"Mám zkušenosti se řízením sportu i firmy. Líbí se mi, že majitelé hledají někoho, kdo má něco za sebou a něco dokázal," uvedl Přeček.

S dráhou fotbalového funkcionáře sice skončil Jaroslav Přeček už v roce 1982 po odchodu ze Slavie Praha, přesto se ve fotbalovém prostředí pohybuje dodnes. A stane-li se novým majitelem brněnské Zbrojovky, vrátí se do pozic, které před třiceti lety opustil.

Jaroslav Přeček

Vystudovanému právníkovi je 71 let. Pochází z Frýdku-Místku, chytal v brance  doma, ve Vítkovicích, Jihlavě a Třinci. Sezonu 1961/62 strávil v první lize v Králově Poli na stadionu v Srbské ulici.
Funkcionářskou kariéru nastartoval v první polovině 70. let ve Frýdku-Místku, který dovedl do první ligy, poté působil v Baníku Ostrava a Slavii Praha, kde skončil v roce 1982.
S Josefem Bicanem spoluzakládal Nadaci fotbalových internacionálů, v níž působí dodnes.
Do roku 1989 působil v pozici podnikových ředitelů, poté začal podnikat. V Praze jako první prodával auta značky Opel, nyní působí ve dvou rodinách firmách Eurowint (stavebnictví) a JPT Finance(finančnictví), je členem dozorčí rady Sport Park (sport, fitness).

"Ve fotbale jsem fungoval pořád. Občas mi někdo volal, že má problém, ať poradím. Ze známosti jsem chtěl pomoct, znám se i s některými Brňáky," vysvětluje jednasedmdesátiletý právník.

Jako spoluzakladatel byl také u vzniku Nadace fotbalových internacionálů, dodnes je členem správní rady. Nadace pomáhá bývalým fotbalovým reprezentantům. "Někteří jsou teď dokonce bez prostředků. Na Vánoce jim posíláme nějaké peníze, jednou za rok je pozveme na pokec nebo na utkání fotbalové reprezentace. Hlavně jim však zajišťujeme léčení," vysvětluje poslání instituce.

Jako první měl v Praze licenci na prodej aut značky Opel

Peněz si dokázal v životě vydělat tolik, že si teď může dovolit koupit od bratrů Prosových sedmdesát procent akcií Zbrojovky. "Poctivě jsem fungoval. Jako první jsem měl v Praze licenci na prodej oplů. Máme dvě rodinné firmy, jedna se pohybuje ve stavebnictví, druhá se zabývá finančnictvím a poradenstvím," vysvětluje.

Je také v dozorčí radě Sport Parku, která provozuje například dvě fitness centra a jejímž společníkem je kromě jeho dětí i Olga Šípková, úspěšná cvičitelka aerobiku.

Jeho devízou je i to, že umí řídit i fotbalový klub. Ve Frýdku-Místku a Baníku Ostrava dělal sekretáře, ve Slavii Praha generálního sekretáře. "Přitom jsem měl vystudovanou druhou trenérskou třídu, ale ve Frýdku jsem nedostal moc na vybranou," vrací se o čtyřicet let zpět.

Dařilo se mu i ve Slavii, která ho zlanařila. "Vědělo se o mně, že jsem od dětství slávista. Měl jsem tehdy nabídku dělat předsedu Bohemians, ale to jsem kvůli přesvědčení odmítl," vyznává se.

"Jenže jsem tušil, že ve Slavii nevydržím dlouho. Vždycky to byl specifický klub a snad pět zájmových skupin šlo proti sobě. To nebylo nic pro mě. V roce 1981 jsme měli skvělé jaro, ale pod rukama mi prodali domácí zápas s Interem Bratislava. Řekl jsem: pánové sorry, odcházím. Nepustili mě, že musím ještě něco udělat. Tak jsem dovedl trenéry Milana Máčalu a Vlastu Petrželu," připomíná dvě významná jména.

Přeček by tedy mohl být pro Brno postavou, která dá klub do pořádku. Včera se nechtěl bavit pouze o jediném - jak je vyjednávání se současnými majiteli daleko: "Komentovat jednání by teď nebylo seriózní."

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz