Brněnští fanoušci mají smělý plán, chtějí část fotbalové Zbrojovky

  9:04aktualizováno  9:04
Brněnští fotbaloví fanoušci přišli s odvážným plánem. "Chceme majetkově vstoupit do klubu FC Zbrojovka Brno. I minoritní podíl nám totiž umožní ovlivňovat a mít přehled o dění v klubu," stojí ve zprávě sdružení fandů s názvem Věříme Zbrojovce.

Fanoušci fotbalistů Brna. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pohnutky k této akci jsou prosté. "Nechceme pouze nečinně přihlížet současné neveselé situaci v klubu. V případě jeho krachu a zániku chceme být subjektem, který naváže na historii a tradice a bude pokračovat v činnosti fotbalového klubu," vzkazují členové fanouškovského sdružení.

Web družstva fanoušků klubu FC Zbrojovka Brno

Ti se nechali inspirovat příznivci pražských Bohemians 1905, jejichž finanční sbírka před šesti lety pomohla klubu přežít, a nyní v něm mají minoritní podíl. Stejný zájem má i skupina fanoušků Zbrojovky, která už letos v únoru rozjela petici Věříme Zbrojovce.

Nyní iniciátoři akce založili družstvo, do něhož zvou zájemce za vstupní poplatek tři tisíce korun. Za nashromážděné peníze pak chtějí koupit podíl ve Zbrojovce. "Až čas ukáže, o jak velký díl se budeme moct ucházet," říká předseda představenstva družstva Roman Vaněk.

Peníze půjdou na budoucnost

"V první fázi předpokládáme, že se budou přidávat lidé z našeho blízkého okruhu. Proto jsme je chtěli oslovit vlastními obličeji a neskrývat se za mediálně známé tváře," vysvětluje Vaněk. "Je to otevřená iniciativa. V budoucnu se uvidí, jak se to bude celé vyvíjet."

Fanoušci jako majitelé klubů

FC Barcelona
Katalánský velkoklub nevlastní žádný jedinec ani firma, ale jeho členové. Těch je přibližně 155 tisíc a za své privilegium ročně platí, každé čtyři roky potom volí prezidenta. Podobná praxe funguje i v dalších španělských klubech.

Green Bay Packers
Slavný tým amerického fotbalu vlastní jeho fanoušci bez nároku na finanční zisk. Přesně 112 158 podílníků volí své vedení, stanovy zabraňují jedinci získat větší podíl.

Bohemians 1905
Pražský klub byl inspirací pro brněnské příznivce, před šesti lety ho zachránila sbírka fanoušků. Ti nyní vlastní menšinový podíl.

Právě na otevřenosti si organizátoři této iniciativy dávají záležet. I proto se rozhodli vydat složitější, ale zato průhlednější cestou.

"Nechtěli jsme anonymní občanské sdružení, o kterém se nedá nic dozvědět. Zvolili jsme formu družstva, o kterém kliknutím v obchodním rejstříku naleznete úplně všechno," podotýká Vaněk.

Současný projekt spustili stejní lidé, kteří stáli za peticí Věříme Zbrojovce, ke které se přidalo 1 530 příznivců.

Tehdy však stačilo pár kliknutí na internetu, zatímco teď zájemci o členství v družstvu musí zaplatit vstupní poplatek 3 tisíce korun a dalších 300 korun na činnost družstva.

"Proto si v tuto chvíli vůbec netroufám odhadovat, kolik lidí se může připojit. Necháme se překvapit," říká Vaněk.

Nyní má družstvo 17 zakládajících členů. Další se mohou přidat podle instrukcí na webu verimezbrojovce.cz. "Kvůli obavě z černých duší je jako podmínka přijetí ve stanovách zakotven i souhlas představenstva," sděluje Vaněk.

Logo družstva fanoušků Věříme Zbrojovce

Logo družstva fanoušků Věříme Zbrojovce

Zájemci mohou složit i víc než 3 tisíce korun, každý člen ale má stejná práva. Prvním záchytným datem je start jarní části druhé ligy na začátku března, kdy se uskuteční členská schůze.

"V té době si družstvo zvolí své řádné vedení dle svých stanov," oznamuje předseda představenstva, který stejně jako další členové současného vedení plánují dát k dispozici své funkce. "Nechceme vystupovat jako uzurpátoři moci." Další kroky závisí na tom, kolik peněz se družstvu podaří nashromáždit.

Se současnými vlastníky Zbrojovky dosud jeho členové nejednali. Plány, jak naložit s penězi, už jsou ale narýsovány. "Prostředky družstva nebudou použity k hrazení dluhů Zbrojovky, ale budou využity se zaměřením na budoucnost klubu."

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Místo důchodu do extraligy. Mistři z Brna dál lanaří matadory

Zbyněk Michálek na tréninku Komety Brno.

Opustil Arizonu, kde nechal manželku a tři děti. Chtěl se poprat o olympijskou nominaci a extraligový úspěch. Do Koreje...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Další z rubriky

Tři stovky. Ostrava zaskočila Pardubice, Opava padla i v Praze

Basketbalisté Olomoucka v čele s Františkem Váňou (3) a Lukášem Palyzou (23) se...

Pardubičtí basketbalisté ve 20. kole Kooperativa NBL nečekaně prohráli v Ostravě 92:100 a po třetí porážce z posledních...

Chybí góly, nejsou body. Hokejová Kometa padla potřetí v řadě

Liberecký brankář Roman Will sleduje brněnského útočníka Martina Zaťoviče...

Obrana hokejové Komety Brno dál bobtná, krátce po Ivanu Barankovi rozšířil defenzivu extraligových šampionů další...

Moc šancí vyhrát už v kariéře mít nebudu, ví brněnský bek Michálek

Obránce Sparty Zbyněk Michálek.

Nového člena brněnských obranných řad Zbyňka Michálka mnohou zatím v dresu Komety vídat jen ti, kteří se dostanou na...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz