Přenašeči západonilské horečky se mohou líhnout i v nečištěných bazénech

  14:00aktualizováno  14:00
To, že se v Česku objevila západonilská horečka, není pro vědce překvapivé. Netypické je, že se projevila zrovna v suchém roce s minimálním výskytem komárů. Pokud přijdou vlhčí roky, pacientů zřejmě bude víc. A komáři, kteří nemoc přenášejí, se mohou líhnout i v umělých nádržích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Západonilská horečka mohla být v Česku už dříve, jen se lékařům pacienta nakaženého přímo v tuzemsku nemuselo podařit odhalit,“ řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro arboviry Hana Zelená.

„Že to přišlo letos, je velké překvapení, protože výskyt komárů byl velice nízký. A platí, že čím více komárů, tím vyšší pravděpodobnost nákazy,“ doplnil ji Oldřich Šebesta z jihomoravské hygienické stanice, který komáry léta monitoruje.

V jeho poznámkách od letošního jara figurují hlavně záznamy o vyschlých tůních, takže komáři se ve volné přírodě takřka nelíhli. Scénářů, kde se vzali a jak se mohli dostat k nakažené krvi, je tak celá řada.

Podle Šebesty nelze vyloučit ani to, že se líhnou v barelech na zahradách nebo v nečištěných bazénech, které ještě jejich majitelé nestihli vypustit. Stačí, aby se k takovému zdroji vody přiletěl napít nakažený pták. A přenašeč je na světě.

Jisté podle vědců je, že subsaharskou linii nemoci sem přinesli právě tažní ptáci. Nakazit se mohli nejen v Africe, ale i v Evropě, kde se nemoc objevila v řadě zemí.

„Z mnoha desítek druhů komárů, kteří u nás žijí, přenáší západonilskou horečku jen dva. Nejběžnější komár pisklavý, což je ten, který nám létá v noci kolem uší. A pak komár Culex modestus, který se vyskytuje v pobřežní vegetaci u rybníků,“ vysvětlil Šebesta.

Pomoci mohou repelenty a sítě proti hmyzu

Pozitivní však je, že riziko nákazy se stále snižuje s tím, jak se ochlazuje a klesá i aktivita komárů. Venku už se téměř neobjevují, lidé se potýkají hlavně s těmi, kteří se usadili v bytech.

Prevence podle hygieniků neexistuje. „Prevencí je, aby člověk nebyl komáry poštípán,“ podotkla Renata Ciupek, vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice. Doporučila používat repelenty a v oknech sítě proti hmyzu, aby se zabránilo zalétávání komárů do obydlí.

Lidé na Břeclavsku zatím debatují o tom, proč se nepřistoupilo k postřikům, když se o riziku nákazy vědělo. Podle Šebesty ale postřik proti dospělým komárům neexistuje.

„Používat insekticidy proti nim nelze. Zničili bychom kromě komárů i všechny další druhy hmyzu. Měli bychom mrtvou krajinu,“ uvedl. Postřiky se dají aplikovat pouze proti larvám komárů. Stříkají se přímo do líhnišť především v době záplav. Ovšem ani ty komáry úplně nevyhubí, pouze sníží jejich množství.

Že jsou komáři přenašeči nemocí, není nic nového. Na jihu Moravy běžně žijí druhy, které jsou schopny přenášet malárii nebo třeba valtickou horečku. Musí se ovšem napít krve od nakaženého člověka.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Starožitník koupil zámek jako ruinu, po patnácti letech je z památky skvost

Letovický zámek v roce 2008 získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka v...

Na kopci nad Letovicemi na Blanensku se tyčí zámek. Od roku 2004 ho opravuje Bohumil Vavříček. Už jen pár pokojů a bude...

Pacient musí pochopit, že hubnutí je v době onemocnění nevýhodné

Miroslav Tomíška z Fakultní nemocnici Brno se specializuje na podpůrnou léčbu a...

Tři roky sepisoval Miroslav Tomíška knihu, kterou chce pomoci lékařům i nutričním poradcům se správnou výživou pacientů...

Najdete na iDNES.cz