Ze Sahary až do Břeclavi. Přenašeči západonilské horečky jsou tropičtí komáři

  18:03aktualizováno  18:03
V Česku se objevila západonilská horečka, jejímiž přenašeči jsou tropičtí komáři. Podle odborníků není vyloučené, že se tito komáři vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky. Do Česka se nejspíš budou dostávat i další nemoci z exotických zemí.

Virus západonilské horečky přenáší i komár pisklavý | foto: Shutterstock

Letos poprvé po několika letech se v Česku objevila západonilská horečka. Tropická nemoc je pojmenována podle komářů-přenašečů žijících v okolí řeky Nil v severní Africe. Z tropických nemocí vévodí českým statistikám malárie a horečka dengue. Té se někdy říká horečka lámající kosti – podle pocitu, jakým mohou nakažení trpět.

Malárie

Co ji způsobuje: parazit Plasmodium

Jak se přenáší: infikovaná samička komára rodu Anopheles

Příznaky: zimnice, horečka, třesavka, rozpad červených krvinek

Rozšíření: tropická a subtropická Afrika, Střední a Jižní Amerika, části Asie a Tichomoří

Jak se chránit: repelent, moskytiéra, antimalarika na předpis

„Ještě jsem se ale nesetkala s tím, že by někdo onemocněl tropickou nemocí v naší oblasti,“ říká Hana Roháčová, primářka z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.

Její slova potvrzuje vedoucí oddělení epidemiologie infekčních onemocnění Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. „V tropech a subtropech malárií a horečkou dengue ročně onemocní 100 milionů lidí, proto není žádným překvapením, že se u nás vyskytuje nejčastěji. Vždy je však přivezená z ciziny,“ doplňuje.

Na území České republiky se již nakazili dva lidé, dvaasedmdesátiletá žena a muž kolem padesátky.

Přenašeči těchto nemocí jsou tropičtí komáři a ti už se na území Česka vyskytují. V posledních několika letech zejména na jižní Moravě objevili vědci několik druhů, které se sem dostaly z jihovýchodní Evropy. Odborníci se shodují, že v budoucnu se možnost nákazy vlivem globálního oteplování může změnit. Stejně jako v případě západonilské horečky se i původce dalších nemocí typických pro exotické země může objevit v Česku.

„Na Břeclavsku je nepoškozená příroda, hodně lesů a rybníků. Západonilskou horečku v našich podmínkách přenáší druh Culex modestus a ten žije pouze v rákosí u rybníků,“ vysvětluje Oldřich Šebesta z jihomoravské hygienické stanice. Proto podle něj není vyloučené, že tito komáři se vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky.

Horečka dengue

Co ji způsobuje: virus dengue (arboviry skupiny B)

Jak se přenáší: infikovaný komár tygrovaný

Příznaky: vysoká horečka, v krvi ubývá leukocytů

Rozšíření: tropická a subtropická Asie a Afrika, Austrálie, střední a Jižní Amerika, Tichý oceán a Karibik

Jak se chránit: repelent, moskytiéra

Samotní komáři nákazu na člověka nešíří, pouze ji přenášejí. Tu způsobuje právě původce nemoci. V případě dvou v Česku nakažených lidí západonilskou horečkou to pravděpodobně byli migrující ptáci ze saharské Afriky, kteří nemoc na naše území zavlekli. Komáři nasají krev infikovaným ptákům a v momentě, kdy štípnou člověka, mohou virus přenést.

„Běžně se u nás vyskytují také komáři rodu Anopheles přenášející malárii. Před několika lety jsme objevili středomořský druh zvaný Anopheles hyrcanus. Ale jelikož v Česku malárii nemáme, nemají z čeho virus přenášet,“ konstatuje Šebesta. Novým druhem objeveným na území Česka je také komár tygrovaný pocházející z Asie. Ten přenáší horečku dengue a na jižní Moravu se dostává z Balkánu a Itálie, třeba v kamionech i letadlem.

Přestože nemoci přenášené komáry v Česku zdravý člověk většinou překoná bez následků a v chladném počasí je riziko nákazy minimální, Šebesta doporučuje se chránit. „Stejně jako se k nám dostávají invazivní druhy rostlin, dostávají se k nám nové druhy komárů a s nimi nemoci. Epidemie západonilské horečky už byla třeba v New Yorku. Ten taky není moc na jihu, proto musíme hlídat, aby nenastala i u nás,“ upozorňuje jihomoravský hygienik.

Západonilská horečka

Co ji způsobuje: západonilský virus

Jak se přenáší: infikovaný komár rodu Culex

Příznaky: vysoká horečka, nevolnost

Rozšíření: z oblasti kolem řeky Nil se virus rozšířil do Afriky, na Blízký východ a dokonce do USA

Jak se chránit: repelent, moskytiéra

Lidem proto Šebesta radí používat v létě repelenty a okna domů si chránit sítěmi. Komáři se nevyhýbají ani barelům s vodou, kterou si lidé schraňují na zahradách na zalévání. Voda by se proto měla čas od času vyměnit.

Západonilskou horečkou netrpí jen lidé. Nejčastěji se jí nakazí ptáci a koně. Mezi zvířaty ji navíc nepřenáší nijak zvláštní typ komára, ale u nás nejběžnější komár pisklavý. Pravděpodobnost, že by tento komár infikoval člověka, je však podle Šebesty velmi mizivá.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Najdete na iDNES.cz