Ze Sahary až do Břeclavi. Přenašeči západonilské horečky jsou tropičtí komáři

  18:03aktualizováno  18:03
V Česku se objevila západonilská horečka, jejímiž přenašeči jsou tropičtí komáři. Podle odborníků není vyloučené, že se tito komáři vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky. Do Česka se nejspíš budou dostávat i další nemoci z exotických zemí.

Virus západonilské horečky přenáší i komár pisklavý | foto: Shutterstock

Letos poprvé po několika letech se v Česku objevila západonilská horečka. Tropická nemoc je pojmenována podle komářů-přenašečů žijících v okolí řeky Nil v severní Africe. Z tropických nemocí vévodí českým statistikám malárie a horečka dengue. Té se někdy říká horečka lámající kosti – podle pocitu, jakým mohou nakažení trpět.

Malárie

Co ji způsobuje: parazit Plasmodium

Jak se přenáší: infikovaná samička komára rodu Anopheles

Příznaky: zimnice, horečka, třesavka, rozpad červených krvinek

Rozšíření: tropická a subtropická Afrika, Střední a Jižní Amerika, části Asie a Tichomoří

Jak se chránit: repelent, moskytiéra, antimalarika na předpis

„Ještě jsem se ale nesetkala s tím, že by někdo onemocněl tropickou nemocí v naší oblasti,“ říká Hana Roháčová, primářka z kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.

Její slova potvrzuje vedoucí oddělení epidemiologie infekčních onemocnění Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl. „V tropech a subtropech malárií a horečkou dengue ročně onemocní 100 milionů lidí, proto není žádným překvapením, že se u nás vyskytuje nejčastěji. Vždy je však přivezená z ciziny,“ doplňuje.

Na území České republiky se již nakazili dva lidé, dvaasedmdesátiletá žena a muž kolem padesátky.

Přenašeči těchto nemocí jsou tropičtí komáři a ti už se na území Česka vyskytují. V posledních několika letech zejména na jižní Moravě objevili vědci několik druhů, které se sem dostaly z jihovýchodní Evropy. Odborníci se shodují, že v budoucnu se možnost nákazy vlivem globálního oteplování může změnit. Stejně jako v případě západonilské horečky se i původce dalších nemocí typických pro exotické země může objevit v Česku.

„Na Břeclavsku je nepoškozená příroda, hodně lesů a rybníků. Západonilskou horečku v našich podmínkách přenáší druh Culex modestus a ten žije pouze v rákosí u rybníků,“ vysvětluje Oldřich Šebesta z jihomoravské hygienické stanice. Proto podle něj není vyloučené, že tito komáři se vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky.

Horečka dengue

Co ji způsobuje: virus dengue (arboviry skupiny B)

Jak se přenáší: infikovaný komár tygrovaný

Příznaky: vysoká horečka, v krvi ubývá leukocytů

Rozšíření: tropická a subtropická Asie a Afrika, Austrálie, střední a Jižní Amerika, Tichý oceán a Karibik

Jak se chránit: repelent, moskytiéra

Samotní komáři nákazu na člověka nešíří, pouze ji přenášejí. Tu způsobuje právě původce nemoci. V případě dvou v Česku nakažených lidí západonilskou horečkou to pravděpodobně byli migrující ptáci ze saharské Afriky, kteří nemoc na naše území zavlekli. Komáři nasají krev infikovaným ptákům a v momentě, kdy štípnou člověka, mohou virus přenést.

„Běžně se u nás vyskytují také komáři rodu Anopheles přenášející malárii. Před několika lety jsme objevili středomořský druh zvaný Anopheles hyrcanus. Ale jelikož v Česku malárii nemáme, nemají z čeho virus přenášet,“ konstatuje Šebesta. Novým druhem objeveným na území Česka je také komár tygrovaný pocházející z Asie. Ten přenáší horečku dengue a na jižní Moravu se dostává z Balkánu a Itálie, třeba v kamionech i letadlem.

Přestože nemoci přenášené komáry v Česku zdravý člověk většinou překoná bez následků a v chladném počasí je riziko nákazy minimální, Šebesta doporučuje se chránit. „Stejně jako se k nám dostávají invazivní druhy rostlin, dostávají se k nám nové druhy komárů a s nimi nemoci. Epidemie západonilské horečky už byla třeba v New Yorku. Ten taky není moc na jihu, proto musíme hlídat, aby nenastala i u nás,“ upozorňuje jihomoravský hygienik.

Západonilská horečka

Co ji způsobuje: západonilský virus

Jak se přenáší: infikovaný komár rodu Culex

Příznaky: vysoká horečka, nevolnost

Rozšíření: z oblasti kolem řeky Nil se virus rozšířil do Afriky, na Blízký východ a dokonce do USA

Jak se chránit: repelent, moskytiéra

Lidem proto Šebesta radí používat v létě repelenty a okna domů si chránit sítěmi. Komáři se nevyhýbají ani barelům s vodou, kterou si lidé schraňují na zahradách na zalévání. Voda by se proto měla čas od času vyměnit.

Západonilskou horečkou netrpí jen lidé. Nejčastěji se jí nakazí ptáci a koně. Mezi zvířaty ji navíc nepřenáší nijak zvláštní typ komára, ale u nás nejběžnější komár pisklavý. Pravděpodobnost, že by tento komár infikoval člověka, je však podle Šebesty velmi mizivá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Najdete na iDNES.cz