Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Musejí sázet, ale nemají co. Vinařům hrozí pokuty i propadnutí dotací

  6:32
Až 178 hektarů nově pokrytých révou mají letos vysadit tuzemští vinohradníci. Nad tím, zda nejvyšší povolenou kvótu pro tento rok naplní, však teď visí otazník. Do půdy totiž není co dát.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nedostatek výsadbového materiálu přitom netrápí jen jihomoravské vinaře, ale prakticky celou Evropu. „I ve Francii, Německu nebo Itálii zaznamenali velký propad,“ potvrzuje výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Právě z těchto zemí a Rakouska se přitom sazenice do Česka nejčastěji dovážejí. Nicméně počasí posledních let, od sucha až po jarní mrazíky, jim dalo v révových školkách pořádně zabrat.

„Klimatické podmínky byly tak nepříznivé, že sazenice vůbec nezakořenily, případně nevyrostly. Propad je až kolem třiceti procent,“ vypočítává Půček.

Producenti tak i vinohradníkům, kteří u nich měli rostliny nasmlouvané, museli oznámit nepříjemnou zprávu - mladá réva není. A vinaře tím uvrhli do tristní situace.

Na novou, ale i opětovnou výsadbu jsou totiž vydaná povolení, která končí v roce 2022. Pokud je podniky nestihnou využít, nejenže propadnou, ale ve hře jsou i sankce. Jejich případné odpuštění už Svaz vinařů řešil s ministerstvem zemědělství, které hodlá orodovat u Evropské komise a požádá o prodloužení platnosti povolenek nejméně o rok.

Ostatně řídicí výbor v Bruselu už se problémem zabýval. Kdy rozhodne, ale jasné není. „Termín pro využití povolení už se posouval také v loňském a předloňském roce. Ovšem komise nařízení vždy vydala až v prosinci zpětně pro končící rok,“ vysvětluje šéf svazu.

A to se vinohradníkům nelíbí. Nechtějí totiž riskovat, že Brusel už „pardon“ nevydá, pole připravená na novou výsadbu zůstanou prázdná a ještě zaplatí pokuty. „Proto požadujeme, aby komise rozhodla co nejdříve,“ říká Půček.

Hrozí i propadnutí dotací

Nejde pouze o sankce. „Řada vinařů má na sazenice dotace a musí révu vysadit do určitého termínu,“ podotýká Erika Široká ze společnosti Pemag, která každoročně dodává až milion a půl kusů rostlin.

Přitom potvrzuje, že nedostatek řeší celá vinařská Evropa. A nemusí to být jen počasím. „Roli může hrát i obří poptávka po sazenicích nebo to, že se školky rozhodly z důvodu covidové i finanční krize produkovat méně než normálně,“ přemítá.

Největší poptávka je po rezistentních odrůdách, tedy těch odolnějších vůči chorobám. Souvislost to má i se zákonem, který má vstoupit v platnost v Německu a Švýcarsku. Ten do určitého data nařídí pokrýt rezistentními odrůdami konkrétní plochu vinic, aby nedocházelo k zatížení životního prostředí použitím chemických prvků na ochranu rostlin a podobně. 

Nicméně ani běžné odrůdy, třeba nejpoptávanější Pálavu, nelze momentálně dodat ve velkém množství. „Když si někdo vzpomene až teď, bude to mít těžké,“ potvrzuje Široká neočekávané trable vinařů, kteří si sazenice nenasmlouvali předem.

Někde řeší jen stávající vinice

Například ve Znovínu Znojmo letos nové plochy vynechají a zaměří se jen na podsazení již existujících vinic. I tak si rostliny pro jistotu objednali dva roky dopředu.

„Tak se dá předejít právě problémům s jejich nedostatkem,“ říká vinohradník Lukáš Cholasta. „Kdo se rozhodne až teď a začne poptávat větší množství, má dost velký problém. Firmy, které sazenice dodávají, jich tolik nedokážou poskytnout,“ potvrzuje, že i za normálních okolností se sazenice objednávají dlouho předem, natož v letošním kritickém roce.

Podobně se problémům snaží předejít i Tomáš Vican z Mikulova. Vlašský ryzlink, Chardonnay a Pálavu letos vysadí na dvou hektarech.

„Myslím na to dlouho dopředu. S dodavateli řeším sazenice nejméně o rok dřív,“ podotýká s tím, že ve školce si navíc nechává množit vlastní materiál. Například zmíněný ryzlink se stane „dítětem“ už existující vinice pod Pálavou, Chardonnay pak vinař vezme od kvalitního dodavatele z Rakouska.

Jen prověřené zdroje

I když je po Evropě školek množících révu vícero, do „neznámých vod“ se dodavatelé bojí vstoupit. Ostatně i pro vinaře největší novodobý strašák - nemoc ESCA - se může šířit právě z napadeného výsadbového materiálu.

Například ve vinařství Château Valtice, kde letos chtějí vysadit až sedmnáct hektarů nových vinic třeba v okolí Pálavy, tak spoléhají na vlastní zdroje. 

„Máme vlastní révovou školku, kde pěstujeme jak tradiční moravské odrůdy, tak i v poslední době stále častěji takzvané PIWI odrůdy, tedy odolné proti houbovým chorobám, které jsou ideální pro bio nebo ekologické vinohradnictví,“ vysvětluje ředitel vinařství David Šťastný.

Do školky vybírají ty nejlepší klony z daných odrůd. „Dlouhodobě spolupracujeme s nejlepšími německými a rakouskými šlechtiteli, protože zdravý vinohrad, to je základ a investice na desítky let pro každého vinaře,“ dodává.

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

V Brně hlídkují aktivisté, vadí jim odchyt holubů a jejich „předhození“ dravcům

14. května 2024  14:07

S nečekaným odporem se setkali zástupci brněnských Židenic při pravidelném odchytu zdejších holubů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zajít na kafe, probrat věci a rozdělit prachy. Jak se v Brně přidělovaly byty

16. května 2024

Premium Jednou za čtrnáct dní přišel někdejší vlivný brněnský politik ODS Otakar Bradáč do brněnské...

Děda chtěl vnučku do péče kvůli týrání. Zmanipuloval ji k výmyslům, soudí ho

21. května 2024  17:25

Bouchla mě sušákem na prádlo, kopla do břicha, je zlá, křičí, tahá mě za vlasy, sráží na zem. Takto...

Zloděj ujel s traktorem od hobbymarketu, může jej prodat na náhradní díly

21. května 2024  15:22

Starší, ale stále plně funkční traktor s radlicí a sypačem zmizel v květnu od brněnského...

Na D46 opravují úsek, který může být také ranvejí. Pomáhá i mobilní betonárna

21. května 2024  15:15

Z jedné strany přijíždí nákladní auta naložená tunami cementobetonové směsi, kterou vyloží před...

Dělníci našli v zemi starý podstavec k minometu, zamířil rovnou do muzea

21. května 2024  11:49

Tajemný kovový předmět našli dělníci v Blansku při práci na přeložce vodovodu. Přivolaný archeolog...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....