Pavel Řehořka spravuje včelařské muzeum v Rosicích na Brněnsku. V areálu...

Pavel Řehořka spravuje včelařské muzeum v Rosicích na Brněnsku. V areálu funguje také vzdělávací středisko a knihovna. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Medomet i oplodňáčky. Nenápadný včelařský ráj přitahuje návštěvy z celé země

  • 0
Na jižním okraji Rosic na Brněnsku je v nenápadném prostředí ukrytý ráj milovníků včel. Jde o včelařské muzeum, které nabízí přírodní skanzen plný historických úlů.

Vystavené příbytky hmyzu produkujícího med jsou staré i víc než století a představují cennou část expozice. Nejstarší včelí kláty zde pocházejí z roku 1893, řada dalších úlů je pak ze začátku minulého století. Nechybí ani slaměné košnice, k vidění jsou i řezbářsky vyřezávané úly.

Kromě všemožných příbytků tvoří sbírku muzea včelařské pomůcky. „Třeba různé oplodňáčky. Sloužily k vychování nových matek, jež se pak přenášely do včelstev. Šlo o umělou výměnu matek s cílem vylepšit genetický fond včel,“ zmiňuje správce rosického muzea Pavel Řehořka.

I mně občas uletí včely, popisuje velkochovatel osmi stovek včelstev

Návštěvníci zde najdou také řadu medometů. Toto zařízení vynalezl včelař František Hruška ve druhé polovině 19. století. Do přístroje se umístí plástve plné medu, který se z nich následně získává odstředivou silou. Součástí expozice jsou třeba i mezistěny nebo lisy na slámu, z níž byly vyrobené některé úly.

Venkovní část výstavy se nedávno dočkala dlouho potřebné revitalizace. V plánu jsou i další úpravy v areálu včetně vnitřních, jejich uskutečnění bude nicméně záviset na financích.

Dekret Marie Terezie

V areálu muzea se nachází i knihovna s včelařskou literaturou. „Nejstarší svazky jsou z konce 18. století, psané převážně německy,“ vyzdvihuje Řehořka s tím, že knižní fond zahrnuje okolo dvou tisíc publikací. Rosická sbírka knih je pobočkou pražské knihovny Českého svazu včelařů, další písemnosti jsou umístěné a vystavené ve vitrínách. Jedná se třeba o dekret císařovny Marie Terezie k podpoře včelařství v Čechách a na Moravě.

Včely mají ve městě bohatší a pestřejší stravu, říká chovatel z Brna

Na exkurze do muzea běžně míří zájezdy včelařů z celé republiky, místo je vítaným cílem návštěv i pro školy z okolí. Obecně je možné se sem přijít podívat po domluvě, muzeum nemá pravidelnou otevírací dobu. Areál je zasazený do klidné přírody. Venkovní prostory využívá také Výzkumný ústav včelařský, jehož pracovníci zde chovají asi třicet včelstev.

Kromě muzea se v místě nachází včelařské středisko, jehož počátky se datují do roku 1934. Dnes slouží primárně ke vzdělávání hlavně začínajících včelařů. Každoročně od podzimu do léta se pro ně pořádá série školení, lekce se konají jednou měsíčně, vždy v sobotu. Dopolední přednášky jsou doplněny odpolední praktickou výukou se školními včelstvy.

„Každoročně se přihlásí zhruba 45 lidí z různých míst napříč republikou. Lektorský sbor se skládá převážně z učitelů včelařství z jižní Moravy,“ doplňuje Řehořka, který sám včelaří v nedaleké Zbraslavi.

16. září 2022


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit