Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Brněnské tunely budou pod dohledem, na výběr pokut však chybí úředníci

  6:18
Po Husovickém tunelu budou kamery úsekového měření hlídat rychlost i v ostatních tunelech v Brně. Podle policie jde o bezpečnost, není však jasné, kdo vyřídí pokuty.

Navzdory nelibosti vedení Brna si policie prosadila spuštění úsekového měření v Husovickém tunelu. Jde o vůbec první takový systém ve městě. 

Jen za předminulé pondělí, kdy začal jeho zkušební provoz, zaznamenaly kamery více než 8 300 hříšníků, kteří jeli rychleji, než je v tunelu dovoleno. V průměru porušilo rychlostní limit každé čtvrté auto.

Husovický tunel navíc nebude v Brně posledním, kde se bude tímto způsobem měřit rychlost. 

Jak zjistila MF DNES, plán Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jakožto správce tunelů je takový, že brzy nainstaluje technologii na úsekové měření také do Královopolského a Pisáreckého tunelu, a to vždy při jeho rekonstrukci. Právě tak to podniklo před dvěma lety u tunelu v Husovicích.

Měření je v kompetenci policie

V Pisárkách se s opravou počítá už letos v létě. „Plánovaná oprava se bude týkat zejména nové technologie v tunelu, tedy výměny osvětlení, elektrorozvodů a také instalace zařízení pro úsekové měření rychlosti. V tubusu B půjde ještě navíc o sanační práce a výměnu povrchu vozovky, který je v tubusu A již hotový. Tam jsme rekonstrukci provedli již v loňském roce,“ uvedla za Ředitelství silnic a dálnic jeho mluvčí Lucie Trubelíková.

Královopolský tunel si na modernizaci ještě chvíli počká, ale možná ne dlouho. „Aktuálně termín zahájení rekonstrukce ještě neznáme. Může se stát, že opravy zahájíme až příští rok,“ doplnila Trubelíková. Z jejího vyjádření tak vyplývá, že by chtěli opravu a instalaci kamer provést i dříve.

Po umístění zařízení měření rychlosti bude následovat jako u Husovického tunelu metrologické ověření, že systém funguje, jak má, aby sesbíraná data mohla být použita jako důkaz při vyřizování přestupků porušení rychlosti.

„Realizace samotného měření pak bude plně v kompetenci Policie ČR,“ podotkla Trubelíková s tím, že už na začátku je zařízení do tunelů instalováno vždy se souhlasem nebo na žádost policistů. V případě brněnských tunelů už podle ní silničáři souhlas mají.

Šéf jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka však tvrdí, že kvůli instalaci úsekového měření v dalších dvou tunelech ji dosud ŘSD nekontaktovalo. „V případě Husovického tunelu Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje přibližně v polovině roku 2016 po vzájemné shodě s tehdejším vedením města Brna uvítalo možnost měření úsekové rychlosti v tunelu,“ přiblížil Rybka. 

S ŘSD mají policisté spolupracovat ve smyslu vzájemného informování se o technických a technologických parametrech, způsobu provozování, obsluhy a vytěžování dat systému.

Na magistrátu nejsou připraveni

Na rozdíl od svých předchůdců nese současné vedení Brna novinku nelibě i kvůli tomu, že na měření nejsou připraveni na brněnském magistrátu. Pokuty totiž nebudou dávat sami policisté, kteří budou jen data s porušením rychlosti přeposílat na magistrátní odbor dopravněsprávních činností. 

Až ten bude mít na starosti rozesílání obsílek a výběr pokut, které budou příjmem městského rozpočtu. „Jednání s Policií ČR ohledně technologických aspektů přenosu dat z měření v Husovickém tunelu na odbor mají začít během tohoto týdne. Až po jejich skončení bude jasné, jakým způsobem bude systém nastaven,“ sdělila Anna Dudková z tiskového oddělení brněnského magistrátu.

Otázkou tak je, zda budou vůbec stačit dva měsíce zkušebního provozu do předběžně plánovaného ostrého startu na začátku května. Zda se za tu dobu podaří vyladit posílání dat a případně i nabrat úředníky, kteří budou agendu úsekového měření vyřizovat.

Skeptický je v tom například brněnský zastupitel David Pokorný (za ODS), jenž je zároveň jako člen spolku Brno autem velkým kritikem úsekového měření v tunelu. Tvrdí, že v tunelu se podle policejních statistik nikdy v minulosti nestala žádná nehoda kvůli nedodržení rychlosti.

Podle policistů jde hlavně o prevenci

Jenže podle mapy nehod brněnského Centra dopravního výzkumu, které ji tvoří právě na základě dat od policie, byla rychlá jízda za posledních patnáct let příčinou devíti srážek v tunelu, z toho jedné smrtelné. Poslední se stala loni v noci z 23. na 24. prosince, u níž je příčina popsána jako „nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky“. 

Za příčinu dalších sedmi nehod, které se v tunelu od roku 2006 staly, je většinou označeno to, že se řidič plně nevěnoval řízení. Policie úsekové měření hájí s tím, že bezpečnost je v tunelech zásadní, protože i pro záchranné složky je zásah na takových místech vždy komplikovanější. 

Auta ohrožují chodce, k bezpečnosti v obcích má přispět úsekové měření

„Úsekové měření v tunelech má spíše preventivní než represivní význam a řidičů, kteří se chovají zodpovědně a dodržují rychlost, se měření rychlosti netýká, naopak je toto zařízení chrání,“ prohlásil Rybka s tím, že kamery v tunelech jsou naprosto běžné v Praze, Ostravě či třeba Jihlavě.

Spolek Brno autem, jenž kandidoval v komunálních volbách společně s ODS, chce přesto proti úsekovému měření nadále bojovat. „Z dosavadních informací nám vyplývá, že měřit řidiče tímto způsobem by bylo v rozporu s právními předpisy,“ prohlásil už na začátku minulého týdne Pokorný.

Na dotaz MF DNES, co mělo být porušeno, už však neodpověděl. Pouze sdělil, že není právník a odkázal na svého kolegu ze spolku Jana Mandáta, jenž je za ODS radním pro dopravu v městské části Brno-střed. „My to nevíme, ale domníváme se, že to tak je. Analyzujeme právní legitimitu, že na území města měří někdo bez jeho vědomí,“ řekl Mandát. Narážel tak na to, že na magistrátu údajně nikdo nevěděl o zavedení úsekového měření.

Autor:
  • Nejčtenější

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

Zloděj ukradl ze zahrady celý domek, majiteli zůstal jen nábytek a základy

Majitel zahrady nedaleko Staroviček na Břeclavsku našel po víkendu místo zahradního domku jen základy a nábytek....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Afrika není jen chudá, ale i moderní, líčí „česká Afričanka“ tamní život

Premium Do Afriky ji to nikdy netáhlo, ale i přesto jí propadla. Češka Zuzana Mukumayi Filipová na „černém kontinentu“ žije již...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Odkaz covidu. Zdraví hudebníků ochrání antibakteriální lak s nanočásticemi

Premium Na kytary z Velkých Němčic hrají legendární Scorpions, Suzanne Vega, David Koller nebo Čechomor. Až si budou chtít nový...

Nová čtvrť v Brně nabídne bydlení pro patnáct tisíc lidí, vznikne u nádraží

Plánovaná brněnská čtvrť Trnitá dostala jasné obrysy. Kancelář architekta města Brna (KAM) dokončila aktualizaci územní...

Brněnský Špilberk měl už od svého vzniku mohutné opevnění, ukázal nález

Při stavebních pracích na brněnském hradě Špilberk byly nalezeny základy dosud neznámé kamenné zdi ze 13. století....

Restaurace v Brně dostaly slevu z nájmu na čtvrt roku. Je to málo, reagují

Majitelům podniků, například restaurací, kteří si pronajímají prostory od městské části Brno-střed, radnice od května...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....