Jižní Morava zaujala novým chodníkem s boulemi i odvážnou skautkou

  9:17aktualizováno  9:17
Nadupaný policejní supervůz v potoce, mladá skautka diskutující s pravicovými extremisty i parta dětí, která se vyřádila na staveništi. I takové události přinesl končící rok na jižní Moravě a rezonovaly daleko za jejími hranicemi.

U tanku se prakticky neustále zastavují lidé a fotí se s ním. Zejména děti a alkoholem posilněné kolemjdoucí láká na něj lézt. Moravská galerie kolem něj proto alespoň dala řetěz. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hybridní vůz BMW za čtyři miliony korun testovala jihomoravská policie v květnu sotva tři týdny.

Při návštěvě prezidenta Miloše Zemana projevil přání po „nezapomenutelném“ zážitku šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Policejní řidič ale při jízdě poblíž Brna zkolaboval a s autem sjel do potoka, oba členové posádky se těžce zranili.

Fotogalerie

Když informace o nehodě prosákla, policie zpočátku mlžila, o to větší zájem veřejnosti však kauza vzbudila. Případ šetřila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale odložila ho s tím, že nikdo nepochybil (o nehodě hradního protokoláře čtěte zde).

Když se šestnáctiletá skautka na prvomájové demonstraci krajní pravice v Brně pustila do slovní půtky s jedním z extremistů, těžko mohla tušit, že se za pár dní stane celebritou, o kterou se zajímají světoznámá média. Poblíž ovšem stál fotograf Vladimír Čičmanec, který zmáčkl spoušť na svém fotoaparátu...

...a jeho snímek oblétl svět. „Jsem úplně šokovaný a samozřejmě nadšený, s něčím takovým jsem vůbec nepočítal. Člověku se nestane každý den, aby byla jeho fotka uveřejněná v Guardianu. Ještě stále jsem to úplně nepobral,“ svěřil se slovenský fotograf. Příběh ovšem měl dramatické pokračování, když vyšlo najevo, že oslavovaná skautka měla na svých ponožkách symbol radikálního levicového hnutí (o slavné fotce čtěte zde).

Velkou duchapřítomnost na jaře prokázal řidič kamionu vezoucí jihomoravské víno za milion a půl korun k zákazníkovi do Francie. Když náklad přivezl na místo určení, poslali jej s výmluvou na plné sklady jinam. Ovšem když měl svůj drahocenný náklad vyložit ve vesnické stodole, pojal řidič podezření. Díky tomu uchránil svou zásilku před rafinovaným podvodem (psali jsme zde).

Hodonínský zastupitel volal na černošský pár strážníky

Bouři emocí vzbudil růžový tank výtvarníka Davida Černého. U příležitosti výstavy Kmeny 90 jej od května do konce září umístila Moravská galerie před Červeným kostelem v centru Brna. Ještě tam nestál a už byli proti krajští památkáři.

Po instalaci přes něj členové hnutí Slušní lidé přehodili „protestní“ modrou plachtu a zástupci brněnského vojenského klubu zase část natřeli na zeleno. Těsně před odvozem ho neznámý sprejer „ozdobil“ zlatým symbolem dolaru.

Přesto se tank stal nejoblíbenějším fotografickým objektem Brňanů a návštěvníků města. A obrovský úspěch měla i samotná výstava o subkulturách, jejíž byl součástí. Zavítalo na ni více než 28 tisíc lidí, čímž se suverénně stala nejnavštěvovanější expozicí v historii Moravské galerie (o tanku čtěte zde).

Ničitelské i stavitelské choutky pocítila pětičlenná parta ani ne třináctiletých dětí. Tři děvčata a dva chlapci při svém řádění na konci září v rozestavěném domě na Brněnsku bourali vystavěné příčky a ničili uskladněný stavební materiál. „Na druhou stranu se dvě dívky prezentovaly poměrně dobrými dovednostmi v zednických činnostech. Z uloženého materiálu postavily vysokou zeď a zazdily část dveří či okno,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Zaplatit škodu za 30 tisíc korun nakonec museli rodiče (o stavitelském nadšení dětí jsme psali zde).

Ne zrovna povedené dílo za sebou nechali také profesionálové. V Horních Bojanovicích na Břeclavsku vznikl na přání obce nový chodník, který však měl jednu vadu - nedalo se po něm pořádně chodit.

„Je to katastrofa. Ten chodník je šikmý. Nejde po něm jet s kočárkem nebo třeba s invalidním vozíkem, problém mají i staří lidé o holi. Tváří se to jako chodník, ale ve skutečnosti je to nájezd pro auta. Má sklon 16 stupňů, to je jako střecha,“ stěžovala si zastupitelka obce a předsedkyně finančního výboru Bohdana Kaňová. Podle starosty nicméně bylo vše v pořádku (psali jsme zde).

Kulturní šok zřejmě prožili americký voják se svou družkou při srpnové procházce Hodonínem. Na černošskou dvojici totiž zdejší zastupitel Roman Sedlačík zavolal strážníky, protože mu byl pár podezřelý.

„Žádám všechny občany. Nebuďte připos...., využijte svého práva a využijte toho, že máme městskou i státní policii, která má přeci pomáhat a chránit!“ vzkázal člen hnutí Řád národa na Facebooku. Když vyšla najevo totožnost „podezřelých“, byla z toho pro Sedlačíka ostuda (psali jsme zde).

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz