Třetina Brňanů musí na nákup půl kilometru, malé obchody zanikají

  7:21aktualizováno  7:21
V posledních čtyřech letech zaniklo v Brně okolo pěti set malých obchodů. Maloobchodníci krachují, protože nedokážou konkurovat nákupním centrům. Nejvíce obchodů zmizelo z historického jádra města. Organizace Nesehnutí tomu chce zabránit peticí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Brněnští radní o problému nárůstu nákupních center na úkor malých obchodů vědí a chystají se ho řešit. Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) je omezení výstavby nákupních středisek potřeba. Nesmí prý ale dojít k jejímu úplnému znemožnění.

obchody v brně

Ilustrační foto- V letech 2006 až 2009 zaniklo v Brně na 500 malých obchodů. Nejvíc jich zmizelo z historického jádra města.

- Třetina obchodní plochy je koncentrovaná v pěti nákupních centrech a dvanácti hypermarketech či hobbymarketech na okraji města.

- Třetina Brňanů to má do obchodu dál než půl kilometru; prodejnu vzdálenou méně než 200 metrů od domu má pouze 19% obyvatel.

"Expanze nákupních center nemá za důsledek pouze to, že někteří lidé musí kvůli litru mléka a deseti rohlíkům dojíždět poměrně velkou vzdálenost, ale znamená také zánik volných ploch ve městě, zábor kvalitní půdy, kácení stromů a nárůst automobilismu," kritizuje Jiří Koželouh z organizace Nesehnutí.

Podle studie Centra pro regionální rozvoj Masarykovy univerzity musí třetina Brňanů dojíždět na nákup nejméně půl kilometru. Třetina brněnské obchodní plochy je koncentrována v pěti nákupních centrech a dvanácti hypermarketech, často na okraji města.

Brňanům chybí snadno dostupné večerky

"Podle výzkumů lidem v Brně nechybějí velké obchody, ale spíš menší prodejny a snadno dostupné večerky," vysvětlil koordinátor souvisejícího projektu Zaostřeno na hypermarkety Milan Štefanec. Nekontrolovatelnému nárůstu nákupních center chce Nesehnutí zabránit kampaní Brno v akci.

Cílem kampaně je prosadit, aby výstavba obchodů větších než čtyři sta metrů čtverečních byla možná pouze v místech k tomu předem určených a aby se na výběru těchto míst podílela i veřejnost.

Zástupci Nesehnutí věří, že se jim prostřednictvím petice podaří docílit změn v brněnském územním plánu. Ten totiž momentálně umožňuje výstavbu nákupních středisek na řadě míst.

"Radní, kteří budou hlasovat o novém územním plánu nebo o změnách toho stávajícího, by se měli řídit názory občanů. Pokud v petici hodně lidí vyjádří svůj nesouhlas s nedostatkem malých obchodů, měli by na to reagovat," dodal Štefanec.

Problémové jsou pozemky se smíšenou funkčností

Územní plán už teď určuje, kde je možné postavit nákupní centra a kde ne. Například na ploše určené pro zeleň nebo rekreaci není možné postavit obchodní dům. Problémové jsou ale pozemky s takzvanou smíšenou funkčností, kterých ovšem v územním plánu není zakresleno málo.

"U těchto pozemků není jejich využití přesně stanoveno a to se developeři někdy snaží obcházet," vysvětlil náměstek brněnského primátora Martin Ander.

O problému úbytku malých provozovatelů radní vědí. "V květnu se bude hlasovat o novém územním plánu a o regulaci nákupních center bude řeč. Podpořil bych, aby byla smíšenost pozemků povinná. To by byl krok správným směrem a nešlo by to jen tak obejít," dodal Ander.

Autoři: ,

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

VIDEO: V obchodě řádili tři kapsáři, za pár minut ukradli pět peněženek

Policisté pátrají po kapsářích, kteří kradli peněženky v hodonínském nákupním...

Škodu přes deset tisíc korun způsobila v hodonínském nákupním centru trojice sehraných kapsářů, která během pár minut...

Byla jsem rozhodnutá, že neuroním ani slzu, vzpomíná vězeňkyně gestapa

Zdena Zajoncová v rodné Ostravě se skupinou přátel vylepovala plakáty...

V Česku už zřejmě žijí pouze dvě pamětnice, které prošly ženským vězením gestapa v Brně. Minulý týden se v brněnské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz