Tišnov, Brno, Znojmo... skoro každá nemocnice na jihu Moravy splaskne

  15:10aktualizováno  15:10
V mnoha jihomoravských nemocnicích si ještě neoddechli po stěhování lůžek a jsou tu další škrty. Tentokrát ovšem budou mít plány VZP mnohem fatálnější následky. Následující snížení počtu lůžek pro pacienty zřejmě už nepřežije Městská nemocnice v Hustopečích. A podobně nejspíš dopadne i Nemocnice v Tišnově.
Nemocnice na jihu Moravy přijdou o další lůžka, nejhůř dopadnou zařízení v Hustopečích a Tišnově (ilustrační snímek).

Nemocnice na jihu Moravy přijdou o další lůžka, nejhůř dopadnou zařízení v Hustopečích a Tišnově (ilustrační snímek). | foto: Petr NovotnýMF DNES

Obě zařízení jsou totiž mezi "černou dvanáctkou" nemocnic v Česku, které dostanou smlouvu nejvýše na rok a čeká je útlum akutní lůžkové péče.

"Doufali jsme, že bude stačit udělat úpravy na odděleních. Ovšem Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla restrukturalizaci chirurgické péče. A to znamená, že do půl roku bychom podle požadavků VZP měli přejít na takzvaný systém jednodenní péče," přiblížil osud Městské nemocnice v Hustopečích její šéf Petr Michna.

Za špatný vtip považuje v pondělí zveřejněný seznam nemocnic na odpis i ředitel Nemocnice v Tišnově na Brněnsku Bořek Semrád. I tu totiž čeká podpis krátkodobé smlouvy.

"Nechápu to. Už nyní máme stoprocentní obložnost lůžek. A každé další ke zrušení se rovná ohrožení pacientů," komentoval Semrád.

V ohrožení

Nemocnice Tišnov
Na jaře roku 1899 se rozhodl MUDr. František Kuthan postavit na severozápadním úpatí lesa Klucanina sanatorium a vodoléčebný ústav. Zařízení se v roce 1957 změnilo na nemocnici. Budova patří mezi chráněné kulturní památky.

Městská nemocnice Hustopeče
Vznikla v listopadu 2000, stala se nástupní organizací Nemocnice Břeclav - pracoviště Hustopeče. Zřizovatelem je hustopečská radnice. V nemocnici pracuje zhruba dvě stě lidí, z toho dvě desítky "stálých" lékařů.

Vidí ovšem jistou šanci ve vyjednávání politiků. "Nemocnice v Jihomoravském kraji mají totiž s VZP podepsané memorandum. A to je závazné pro obě strany," naznačil šéf tišnovské nemocnice.

O co přesně jde? Memorandum, které kromě zástupců krajských nemocnic a pojišťovny podepsal i ministr zdravotnictví a hejtman Michal Hašek, totiž podle zdravotníků zaručuje zachování počtu lůžek po drastické redukci z roku 2011.

Lehčí zákroky a častější střídání pacientů na lůžku

Spoléhá na něj například i znojemská nemocnice. Ta se totiž spolu s kyjovskou a břeclavskou dostala do vlny, se kterou VZP podepíše smlouvu pouze na následující tři roky. A nemocnice musí do té doby udělat řadu ústupků. Stejně jako třeba prestižní Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie či Vojenská nemocnice v Brně, které čekají změny na odděleních.

"Nechápeme, co ještě máme redukovat. Přišli jsme už o 99 akutních lůžek a zbylo nám jich pouhých 486. Navíc jsem dosud nečetl žádnou studii, co se tím získá, tedy kolik se tím ušetří," ptá se mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner. A není sám.

Nabroušení jsou i šéfové ostatních nemocnic v kraji, kterým znovu hrozí další omezování. "Už nyní čekají pacienti v kyjovské nemocnici na totální endoprotézu 74 týdnů. Co bude pak?" nechápe postoj pojišťovny a ministerstva zdravotnictví šéf kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Že se další omezování počtu lůžek neprojeví ani na úsporách personálu, tvrdí šéf Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík. Obslužnost oddělení podle něj musí zdravotníci zachovat tak jako tak.

Kde se bude škrtat

Krátkodobá smlouva s útlumem akutní lůžkové péče
Městská nemocnice Hustopeče
Nemocnice Tišnov

Střednědobá smlouva se změnou struktury
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, nemocnice v Břeclavi, Kyjově a ve Znojmě, dále Vazební věznice Brno, Vojenská nemocnice Brno

Dlouhodobá smlouva s částečnou změnou struktury
Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny, Masarykův onkologický ústav, dále nemocnice v Blansku, Boskovicích, Ivančicích, Vyškově a v Hodoníně, Nemocnice Milosrdných bratří, SurGal Clinic, Úrazová nemocnice v Brně

(Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví)

"Je jasné, že v případě složitější operace je pacientem obsazeno lůžko déle. Při menším lůžkovém fondu se tak brzy vyčerpá volná kapacita. Regionální nemocnice budou tlačeny do jednodušších zákroků a vyšší obrátkovosti na lůžku s dalším poklesem úhrad při jednodušší péči," vysvětluje dopady šéf hodonínské nemocnice Tesařík. Navíc podle něj hrozí i odliv odborníků z regionů.

Naopak zahlcení pacienty z okresních nemocnic se po rušení lůžek v regionech zatím neobává Fakultní nemocnice v Brně. Ta je mimochodem také na seznamu.

"Těžko říci, co tato situace přinese. Kapacity máme již nyní relativně naplněné. Ovšem nepředpokládáme žádný masivní příliv pacientů," uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Hašek se sejde s šéfem krajské pobočky VZP

Do celé záležitosti se mezi vyjednáváním o krajské koalici vložil také hejtman Hašek. Pojišťovně a ministerstvu zdravotnictví vzkázal: "Jihomoravský kraj bude trvat na podmínkách vyjednaných v rámci memoranda."

V úterý odpoledne se Hašek s krajským radním pro zdravotnictví Oldřichem Ryšavým (ČSSD) sejdou s ředitelem krajské pobočky VZP pro Jihomoravský kraj, aby situaci začali řešit.

"Ještě dnes budu o celé věci hovořit s ministrem zdravotnictví a ředitelem VZP a budu žádat potvrzení dříve vyjednaných závazků vyplývajících z memorand o síti lůžkových zdravotnických zařízení," komentoval v úterý hejtman Michal Hašek.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Postavou jsem se musel stát, dnes herec zůstává sám sebou, srovnává Dušek

Jiří Dušek takřka celý svůj herecký život spojil s brněnským Divadlem bratří...

Československé první republice bylo pět let, když se v Cholině u Olomouce 14. února 1924 narodil „roduvěrný Hanák“ Jiří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz