Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tisíce nových stromů obnoví tornádem zničené lesy. Výsadbě předchází úklid

  6:19
Stopa v lesích, kterou utvořilo červnové tornádo, byla patrná i z vesmíru. Satelitní snímky komerčních družic ukazovaly takřka přímou čáru tvořenou zlámanými stromy. Po měsících, kdy se z lesů odklízely stromy a pařezy, teď začala obnova porostů.
Tornádo vyrvalo z kořenů desetitisíce stromů. Takhle to vypadalo ráno po řádění...

Tornádo vyrvalo z kořenů desetitisíce stromů. Takhle to vypadalo ráno po řádění mohutného víru na kraji Hodonína. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Při příjezdu do Hodonína, kde dřív rostl hustý porost, byla ještě nedávno jen planina. Teď už jsou tam ale připravené malé ploty. Oddělují jednotlivé plochy pro mladé stromky.

Sedmdesát tisíc sazenic v Hodoníně postupně vysadí podnik Lesy Horňácko sídlící v Rohatci. Jde o duby, javory, lípy a habry. Tedy druhy patřící do lužního lesa.

„Výsadba stromků v oplocenkách začala před pár dny a bude pokračovat i na jaře příštího roku,“ potvrdila Tereza Kleinerová z oddělení péče o městskou zeleň.

Pracovat se bude na ploše asi 10 hektarů. Prozatím. Poškozen byl totiž téměř čtyřnásobek plochy pod správou podniku, mohutná výsadba tak bude nezbytná i v následujících letech.

I když prázdné plochy, které tornádo doslova „vyčistilo“ od všeho zeleného, nahrávaly k různým úvahám o jejich využití, starosta je odmítá. 

„Pokud se týká poškozeného lesa, nikdy jsme neuvažovali ani neuvažujeme, že by se tam stavěly domky nebo se pozemky prodávaly developerům,“ vyvrátil Libor Střecha (PRO Hodonín) fámy, které bezprostředně po tornádu začaly městem kolovat.

Lesní dělníky tak lidé kolem Hodonína uvidí ještě mnohokrát. „Není možné vysadit všechny sazenice najednou. V lese nemají být všechny stromy stejně staré. Výsadba se tak bude postupně doplňovat,“ říká mluvčí radnice Josef Horníček.

Státní lesy začnou napřesrok

Z některých míst, kde má vyrůst nový les, se ještě odstraňují pařezy. A také nepořádek, který tu zůstává po tornádu a jejž sem vítr neustále přináší. Kousky igelitů, plastů nebo polystyrenu by mohli vysbírat dobrovolníci.

Ty město hledá prostřednictvím sociálních sítí. A zvažuje, že uspořádá jednorázovou akci, při které by se měly plochy úplně vyčistit, aby se na nich mohlo bez problémů sázet.

Ještě komplikovanější práci má podnik Lesy České republiky. Tomu živel nalomil, zlomil nebo vyvrátil na 130 hektarech asi 28 tisíc stromů. V katastrech Hodonín, Mikulčice, Lužice, Ratíškovice a Rohatec byl kvůli riziku pádu stromů dlouho vyhlášen zákaz vstupu do porostů. A stále se tu pracuje.

„Zatím odstraňujeme zlomené a vyvrácené stromy včetně klestů. Většina prací by měla skončit do konce roku,“ říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Sázet se začne až napřesrok. 

„S obnovou lesů počítáme v příštím roce na asi 60 hektarech. Budeme sázet směs dřevin, převážně duby, ale také lípy, javory nebo borovice, tedy dřeviny vhodné pro tamější klima i stanoviště,“ upřesňuje mluvčí. V roce 2023 chtějí Lesy ČR obdobným způsobem v zalesňování pokračovat na zbývajících 70 hektarech.

Stromy vrací i do ulic

Nepracuje se ale jen mimo město. Konkrétně v Hodoníně se stromy budou postupně vracet i mezi domy. Vrátit zelenou tvář městu – především tedy jeho části Bažantnice – ale bude trvat dlouho.

Výsadba je tu rozplánována do tří let. První fáze vypukne už příští týden. Do obnovy zeleně se v komunitní akci můžou zapojit i místní lidé. Ve středu 17. listopadu se pustí do první společné výsadby stromů ve vnitroblocích mezi ulicemi I. Olbrachta, U Červených domků, P. Jilemnického, Křičkova a Erbenova. Do ulic mají společně vrátit přes 70 stromů.

A v přípravě je například i obnova centrálního parku v Hruškách, který tornádo doslova smazalo z povrchu. Původní stromy tu téměř neexistují.

Nové se mají sázet už na jaře příštího roku. Obnovu dostali na starost studenti Zahradnické fakulty MENDELU v Lednici. Jejich práce bude unikátní v zadání, se kterým se zatím v Česku krajinářští architekti běžně nesetkávají. 

„Studenty vlastně trénujeme na věci spojené s klimatickou změnou, což jsou v podstatě nové výzvy krajinářské architektury založené na posledních poznatcích práce s takzvanou modro-zelenou infrastrukturou, jako je zasakování vody, udržení vody na stanovišti nebo práce s případnými přebytky vody, co spadnou v jednom okamžiku,“ uvedl Přemysl Krejčiřík ze zahradnické fakulty, který projekt vede.

  • Nejčtenější

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Provoz na dálnici D46 na dvě hodiny oboustranně zastavila nehoda šesti aut

Jeden jízdní pruh dálnice D46 ve směru na Prostějov je po odpolední nehodě šesti aut u Pustiměře na Vyškovsku průjezdný. Na otevření druhého pruhu policisté stále pracují, řidiči jezdí odklonem přes...

21. července 2024  14:31,  aktualizováno  16:49

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...