Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Tornádo smetlo i výletní cíle, stromové bludiště musí obnovit jinde

  11:20
Červnové řádění živlů přepsalo plány lidem, kteří mířili na jižní Moravu za zážitky. Poničené nebo uzavřené jsou vyhledávané turistické atrakce i stezky.

Z lanového centra u hodonínské zoo nezbyly ani atrakce, ani stromy. Pro nové se musí najít jiná lokalita. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ke konci školního roku zněl v hodonínském lanovém bludišti mezi stromy pravidelně dětský výskot. Celé třídy sem pořádaly výlety za adrenalinovými zážitky, děti tu slavívaly narozeniny a začátkem prázdnin dostávaly zážitek jako odměnu za vysvědčení. 

A rodiče v internetových hodnoceních nešetřili chválou. „Naši malí hokejisti tam měli ukončení sezony, hrozně si to užili,“ pochvaluje si Kateřina Helešicová z Hodonína.

Právě hokejisté oslavující 24. června příchod letní přestávky se stali zřejmě posledními návštěvníky lanového 3D bludiště v korunách stromů. Tentýž den večer se Hodonínem prohnalo tornádo a celý park poblíž zoologické zahrady strhlo k zemi. 

Zničené jsou nejen atrakce, ale i stromy, na nichž byly průlezky připevněné. „Letos bychom rozjížděli čtvrtou sezonu, ale není kde. Tornádo zničilo mně i kolegovi Petrovi dům, a když jsem se v pátek v pět hodin ráno byl podívat u zoo, našel jsem lanové centrum v troskách,“ popisuje Vítězslav Topilin, který s Petrem Ševčíkem bludiště postavil a provozoval.

Nejdříve přemýšleli jen o tom, jak vzniklou spoušť zlikvidovat. Velká podpora od fanoušků a návštěvníků, kterých ročně přišlo až dvacet tisíc, i obchodních partnerů je však přiměla zamyslet se znovu. „I když víme, že investice bude tentokrát mnohem vyšší než sedm milionů korun, které jsme vložili do bludiště před třemi lety, chceme jít do nové výstavby,“ oznamuje Topilin.

Mají před sebou nelehký úkol v podobě výběru lokality, jež bude vyhovovat po stránce bezpečnosti i dostupnosti a s níž bude souhlasit vedení Hodonína. S jeho starostou se chtějí oba společníci co nejdříve sejít a možnosti probrat.

Les je obehnaný páskou

Jisté je, že původní místo a na něm ještě nedávno vzrostlé stromy už využít nemohou. Okolí zoologické zahrady je jednou z nejzdevastovanějších oblastí města, i brány samotné zoo zůstávají až do odvolání pro návštěvníky zavřené. 

„Pořád se odstraňují pařezy a zasypávají se jámy po vyklučených stromech. Tornádo prošlo částí, kde nejsou výběhy, i přesto je poničený pavilon opic, voliéra, střecha nové gastrobudovy i nedávno zkolaudované provozní budovy. Řeší se také pohnutý pavilon akvárií, který je nejstarším v zahradě,“ shrnuje mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová.

Zoologická zahrada i bludiště spadají do hodonínské části Bažantnice, která je jednou z lokalit, již tornádo postihlo velmi silně, a to i v přilehlé zástavbě. „Z etického hlediska nám nepřijde správné, aby přes pobořené ulice procházeli turisté a dívali se na lidi, kteří opravují své domy. Navíc parkoviště pro návštěvníky je zaskládané větvemi, stromy a navezenou sutí, takže by neměli kde zaparkovat,“ vysvětluje Blahová.

Poničené jsou i okolní lesy hodonínské Dúbravy. „Přes Dúbravu vedou naše stezky. Ještě absolutně nemáme představu o tom, jestli nějaké značky a směrovníky přečkaly, kolik se toho bude muset vyznačit znovu a jestli vůbec bude možné kvůli bezpečnosti trasu lesem obnovit. Les je obehnaný páskou a zatím jsme se dovnitř nedostali,“ popisuje předsedkyně Jihomoravské oblasti Klubu českých turistů Hana Slabáková. 

Problémy podle ní budou nejspíš i na stezce vedoucí z Hodonína do Lužic. „Ale hlavní trasy vedou kolem řeky Moravy a za mikulčickým slovanským hradištěm, těm se tornádo vyhnulo,“ podotýká Slabáková.

Do zmíněného mikulčického archeologického areálu se lidé od tohoto týdne znovu dostanou. Samotné hradiště sice vichr nepoškodil, většina zaměstnanců se však musela postarat o své poničené domovy v okolních obcích, a i kvůli špatné průjezdnosti zdevastovanými Mikulčicemi zůstal na první polovinu července areál uzavřený.

Na zámku musí opravit střechy

Na nekončící stavební práce „dojíždějí“ i malá vesnická muzea v nejzasaženějších obcích. Například chalupa Fanoša Mikuleckého v Mikulčicích s proslulou sušárnou tabáku, u níž vichr polámal stromy, odnesl střešní tašky a zaneřádil dvůr, zrušila avizovanou výstavu panenek. 

V nejbližší době neotevře ani sousední vinařské muzeum nebo Starý kvartýr v Lužicích, protože na to není čas ani síla. V hodonínském Pánově se zase tento rok neuskuteční tradiční vojenský den.

Škody za miliony korun hlásí i valtický zámek, jejž poničily koncem června silné bouřky s krupobitím. Podle kastelána Richarda Svobody jsou však všechny obvyklé trasy přístupné. 

„Okenní tabulky, které rozbily kroupy jako tenisové míčky, už máme zasklené. Postupně se bude opravovat devět střech na budově zámku a tři na dalších budovách, které máme ve správě. Poničené jsou také desítky čerstvě zrestaurovaných barokních soch na fasádách,“ vypočítává Svoboda.

Podle něj je zámek aktuálně zhruba na sedmdesáti procentech loňské návštěvnosti, a to jak kvůli řádění počasí, tak kvůli pandemii koronaviru a omezení cest ze zahraničí.

Chystají se hody, otevření sklepů i závod motorek

Zatímco zpustošené výletní atrakce se do běžného provozu hned tak nevrátí, na území postiženém tornádem se ještě na toto léto chystá spousta open-air akcí. Všechny mají za cíl podpořit obyvatele zasažených oblastí, ale také zvednout náladu a dopřát odpočinek těm, kteří v obcích pracují na opravách a demolicích. 

Chybět nemohou třeba na Podluží tolik vyhlášené hody. Přestože v Moravské Nové Vsi už nestojí hospoda, u níž se krojovaní řadívali k nástupu, chasa s pořádáním akce už tento víkend počítá. Pro místní je to alespoň symbolický krůček na cestě k normálu, vstupné poputuje na obnovu obce. 

V sobotu 21. srpna se pro milovníky vína otevřou mikulčické sklepy. Ačkoli většina místních vinařů dnes nemá z vinohradů vůbec nic, víno ve sklepech jim zůstalo. „Pro řadu místních rodin je výroba vína nejen velkou vášní a láskou, ale i zdrojem obživy. Proto každý, kdo dorazí, podpoří svého vinaře,“ oznamuje Marek Výmola z vinařství Výmola. „Chceme ukázat, že vinařskou tradici v Mikulčicích na Těšických búdách nezničí ani tornádo. Otevřené sklepy se vždy nesou v duchu dobré nálady a letos tohle povzbuzení všichni v Mikulčicích opravdu potřebují.“ 

V charitativním duchu se ponese 4. září i dvanáctihodinový závod babett a mopedů na okruhu v hodonínském Pánově. Organizátoři chtějí výtěžek z akce věnovat přímo zdejším obyvatelům na opravu jejich obydlí.

  • Nejčtenější

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Referendum o pískovně. Exstarosta Brna-Černovic sbírá podpisy pod petici

Černovická pískovna je lukrativní firma, kterou velmi netypicky ovládá městská část Brno-Černovice, a nikoli přímo...

S roztroušenou sklerózou bojuje studentka cvičením, pro pacienty chystá knihu

S roztroušenou sklerózou si fyzioterapeuti často nevědí rady. Nemoci se kvůli její proměnlivosti a faktu, že se u...

Místopředseda ČSSD Štefan se v Brně-Líšni spojil s SPD. Jediná možnost, tvrdí

Brněnská Líšeň má novou koalici. Vedení radnice se po vlekoucích jednáních ujal suverénní vítěz voleb z kandidátky s...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....