Jubilejní strojírenský veletrh představí sto příběhů průmyslových legend

  10:41aktualizováno  10:41
Šedesátiny Mezinárodního strojírenského veletrhu a také 100 let republiky se ode dneška slaví na brněnském výstavišti. Do areálu už v neděli dorazil legendární Stříbrný šíp, který tam bude vystaven jako jeden z průmyslových klenotů.

Firmám se daří a obchod jen kvete. Potvrzuje to zájem o účast na letošním strojírenském veletrhu, která je nejvyšší za poslední desetiletí. Všechny pavilony na výstavišti jsou plné.

„Nárůst není markantní ve srovnání s předchozím rokem, nicméně je to dáno tím, že letos mají někteří vystavovatelé větší expozice, takže logicky se jich na výstaviště více nevejde,“ uvedl mluvčí společnosti Veletrhy Brno Jiří Smetana.

Organizátoři čekají, že branami výstaviště za týden opět projde více než 80 tisíc návštěvníků.

A co je čeká? Na každém kroku uvidí, že čtvrtá průmyslová revoluce je v plném proudu. Mohou se těšit na šikovné roboty, kteří nejenže zastanou práci lidí, ale jsou jim mnohdy také rovnocenným partnerem.

Atraktivní podívaná v tomto směru je v pavilonu P, kde má společnost ABB expozici nazvanou Nová éra robotiky. Lidé uvidí třeba část linky pro automobilový průmysl, ohýbání potrubí nebo montáž drobných součástek.

Hlavní atrakcí má být jednoruká verze robota YuMi, který se začlení do jakéhokoli výrobního prostředí. Pokud na veletrh půjdete s dětmi, určitě ocení továrnu na čokoládu. Ve virtuální továrně si návštěvník vyzkouší chytrá řešení pro potravinářský průmysl.

100 příběhů legend průmyslu

Návštěvníci nepřijdou ani o novinky, kterými se přijely pochlubit technicky zaměřené vysoké školy. Například domácí VUT ukáže programovatelného robota ARCOR a model továrny na přípravu míchaných nápojů nebo dva závodní monoposty ze soutěže Formula Student.

Hoďte se do gala, vyzvývají pořadatelé

Novinkou jubilejního ročníku MSV je i doporučení organizátorů, aby návštěvníci přišli vhodně oblečení. „Veletrh je významnou obchodní událostí. Myslím, že letošní ročník je dobrou příležitostí inspirovat se u předků, kteří k veletrhu právě takto přistupovali a chodili na něj ve slavnostním oblečení. Proto máme doporučený dress code. Chceme tím jednak pomoci těm, kteří váhají, jednak i apelovat na ty, kteří volí méně vhodné sportovní nebo volnočasové oblečení,“ řekl ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Není nutné vyrazit v obleku, doporučen je takzvaný business casual – pro muže dlouhé kalhoty (ne džíny) a košile, pro ženy kalhoty a košile, případně sukně a halenka. Dress code ale není závazný. „Nikoho od turniketů vyhánět nebudeme, ale myslíme si, že by to bylo krásné gesto a pocta té akci,“ ujistil Kuliš.

Jubilejní 60. strojírenský veletrh se spojí i se stoletým výročím vzniku Československa. Partnerskou zemí přehlídky je tedy symbolicky Slovensko. V pavilonu A1 má také největší expozici ze všech vystavujících zemí.

„Letos to bude vůbec poprvé v historii, co se zde potká český i slovenský premiér. Dnes společně oficiálně zahájí slovenskou expozici v pavilonu A1,“ uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Zástupci ze Slovenska včetně předsedy vlády Petera Pellegriniho přijdou také na dnešní sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Tentokrát bude výjimečně československý.

Na oslavu 100 let republiky zve unikátní výstava v pavilonu A1. Je nazvaná 100ries a „odvypráví“ 100 příběhů československých průmyslových legend uplynulého století.

K exponátům patří třeba slavná Tatra T87, kterou cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund v letech 1937 až 1950 vyrazili do Afriky a Jižní Ameriky, lehký kulomet vzor 26, hodinky Prim, motocykl Jawa 350 nebo traktor Zetor Crystal v historické i aktuální verzi. Z těch slovenských návštěvníci uvidí jízdní kolo Favorit, moped Babetta nebo vůz Škoda 743 Garde.

„Stejně jako při Prvním mezinárodním strojírenském veletrhu v roce 1959 bude nad hlavami návštěvníků zavěšený větroň Blaník L 13,“ zmínil PR manažer veletrhu Jiří Erlebach. Některé exponáty se na výstavu 100ries nevejdou, třeba zmíněný motorový vlak Stříbrný šíp budou příchozí obdivovat na kolejích před pavilonem. Stejně tak další autobusy či stroje, které se organizátorům podařilo získat.

Tentokrát bez Zemana

Největším lákadlem je ale zřejmě výroba sochy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti. Ode dneška ji bude před zraky návštěvníků frézovat třímetrový robot. Původní socha stála v rotundě pavilonu A, podle ředitele Kuliše by její replika měla na výstavišti zůstat.

Zatímco jeden prezident se tak na výstaviště vrátí, ten současný do Brna na jubilejní ročník veletrhu nepřijede. Miloš Zeman je přitom pravidelným účastníkem, jako hlava státu kromě roku 2013 nevynechal ani jeden ročník, v minulosti sám sebe dokonce označil jako inventář veletrhu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček jeho neúčast vysvětloval jiným programem.

Fotogalerie

„Pan prezident přijme zástupce Rady seniorů, předá finanční dar Klokánkům, zúčastní se oslav výročí založení Nejvyššího kontrolního úřadu, setká se s panem premiérem, na Hradě přivítá makedonského prezidenta, navštíví výstavu Doteky státnosti a půjde volit,“ popsal Ovčáček prezidentův program na tento týden.

Podle Jiřího Kuliše nicméně odpověď, že se Zeman strojírenského veletrhu nezúčastní, prezidentská kancelář oznámila už před několika měsíci, a to bez vysvětlení.

Šedesátého strojírenského veletrhu se účastní 1 651 firem z dvaatřiceti zemí. Podíl zahraničních účastníků dosahuje stejně jako v posledních letech zhruba poloviny z celkového počtu. Nejvíce jich přijede z Německa a početné zastoupení budou mít také Slovensko, Itálie a Rakousko.

Mezi českými firmami jsou mimo jiné i ty, které se brněnského veletrhu účastní pravidelně již od prvního ročníku. K těm patří například brněnská firma Šmeral nebo německá společnost Siemens, která má pobočky v několika českých městech včetně Brna.

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Snahou je, aby lékaři mohli operaci naplánovat v mobilu, říká biomechanik

Pětatřicetiletý Petr Marcián se biomechanikou na Fakultě strojního inženýrství...

Zkoumají lidské tělo, ale nejsou doktoři. Spíš strojaři, kteří pomocí výpočtového modelování tvoří detailní modely...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

V Brně vůbec poprvé vystavují Muchův obraz z roku 1880 Trůn milosti

Další unikát od Alfonse Muchy je k vidění v Brně. Jde o obraz Trůn milosti,...

Půl roku poté, co si lidé v Brně mohli prohlédnout plátna Slovanské epopeje, mají možnost zhlédnout další unikát od...

Najdete na iDNES.cz