Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strojírenský veletrh ukazuje i novoty z kraje, letadlo či chytrou schránku

  16:51
Je sice mezinárodní, svůj prostor na strojírenském veletrhu v Brně však dostávají i firmy a chytré novinky z jižní Moravy. V záplavě zahraničních vychytávek se neztratí třeba rychlý letoun, který zvládne vzlétnout bez ranveje, nebo chytrý domovní box na doručování balíků či mazací systémy pro vlaky a tramvaje.

Společnost Direct Fly v Brně funguje už patnáct let. Zatím vyrábí jeden typ letounu, nedávno ale ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT) vyvinula nový. Tento týden jej prezentuje na strojírenském veletrhu na „domácím“ výstavišti.

Zakladatel firmy Ivo Lederer před časem přišel s vizí, že by chtěl zaplnit díru na trhu a vyrábět takové stroje, které poletí rychle a zároveň jim postačí krátká vzletová dráha.

„Většinou to funguje tak, že jsou krátké dráhy, ale pak mají letadla malou rychlost, a když naopak nabírají vyšší rychlosti, potřebují delší dráhu,“ vysvětluje děkan strojní fakulty ČVUT Michael Valášek.

Společně tak začali pracovat na vývoji takového letounu, který by skloubil výhody obou typů. A díky využití specifických technologií došli ke konečnému výsledku, který dnes nese název STOL Cruiser.

Balík nechá pošťák ve speciálním boxu

Objednat si balík přes internet je jednoduché, pak ho ale získat do ruky už bývá složitější. Přepravní společnosti často pošlou zprávu, že zboží doručí dopoledne, kdy je člověk v práci. Vyškovská společnost Hestego se chce pokusit tento problém novátorsky vyřešit – nabídne doručovací boxy, jež si zájemci umístí přímo u dveří vlastního domu. 

Produkt s označením „Boxie“ uvedla firma na trh v pondělí, kdy jej jako čerstvou novinku prezentovala na strojírenském veletrhu v Brně. „Očekáváme, že produkt prodáme po tisícovkách ročně,“ věří šéfka společnosti Monika Šimánková s tím, že systém je pro pošťáky i další kurýry elegantně jednoduchý. „Do speciálního programu přepíšete kód z esemesky, která vám přijde od doručovací společnosti, a to je vše. Kurýr pak jen naskenuje kód na balíku, box se otevře, vloží tam balíček a zavře,“ popsal technický ředitel Lukáš Ondák. 

Až příjemce zboží dorazí domů, zadá svůj PIN na displeji, box se otevře a může si doručenou zásilku vyzvednout. Pro společnost Hestego to není první chytré řešení. Mimo jiné nabízí také speciální popelnice, které hlásí, kdy jsou plné, a stlačování odpadu oddaluje vývoz. Kvůli covidu však zájem z měst a obcí podle Šimánkové zatím nebyl tak velký, jak očekávali.

Teď už s ním pomalu míří na trh. A zájem nejspíš skutečně přijde, nejen z České republiky, ale i z Austrálie, Severní Ameriky a dalších zemí, kde se ultralehká letadla často využívají k cestování, jenže je zapotřebí s nimi přistávat i na místech, kde nejsou klasické ranveje, ale jen nezpevněná plocha, či dokonce pole.

„Ještě nejsou podepsané kontrakty, ale máme už do desítky vážných zájemců,“ prozrazuje konstruktér společnosti Jan Kalný.

Sám předpokládá, že zvládnou vyrobit dvanáct takových letadel ročně, tedy jedno měsíčně. Současná produkce se tak značně zvýší, kvůli čemuž už teď nabírají nové pracovníky. Ale nejen kvůli tomu. I výrobu stávajícího letounu ALTO chtějí pro příští rok zvýšit na tři měsíčně, dnes jsou zhruba na polovině.

Podle Lederera je totiž o ultralehké stroje, které společnost vyrábí na letišti v Medlánkách, abnormální zájem. „Máme vyprodané výrobní kapacity asi na dva roky dopředu,“ přibližuje s tím, že v současnosti ve firmě pracuje asi 25 zaměstnanců a dalších osm ve velmi blízké době naberou. Od příštího roku také chtějí otevřít novou výrobní pobočku na Vysočině.

Skládačka podle gusta

Moderní letoun STOL ještě musí projít veškerými testy, což má trvat přibližně rok. Od roku 2023 chce firma rozběhnout běžnou sériovou výrobu. „V půlce příštího roku už však vyrobíme prvních šest strojů,“ podotýká Lederer.

A nezůstanou jen u typu, který je možné vidět v Brně na strojírenském veletrhu. Majitel firmy plánuje, že si v budoucnu každý zákazník zvolí druh podvozku, typ křídel a dalších dílů. „V podstatě to bude taková skládačka,“ usmívá se šéf společnosti, která měla loni obrat zhruba 43 milionů korun a zisk necelé dva miliony.

Pro pražské ČVUT nešlo o jediný projekt na inovacích v leteckém průmyslu. V úterý se na veletrhu škola prezentovala také spoluprací s leteckou firmou GE Aviation Czech. Spolu chtějí už pětiletou „akci“ rozšířit o zkoumání a testování udržitelného leteckého paliva v souvislosti se zcela nově navrženým turbovrtulovým motorem, který ušetří až pětinu pohonu a tím i emisí oxidu uhličitého.

Díky mazacím systémům z Brna se nezadrhnou obráběcí pásy ani tramvaje

Aby kola u tramvaje nebo vlaku nepříjemně nepískala a nezadrhla se, je nezbytné díly pravidelně promazávat. Speciální mazací systémy, mimo jiné i pro brněnský dopravní podnik, dodává místní firma Tribotec, také ta se aktuálně účastní strojírenského veletrhu. Její technologie jsou často k vidění i na strojích u jiných společností, které se v Brně na výstavišti snaží domluvit nové obchody. 

Bez pravidelného promazávání určitých spojů se totiž žádná „mašina“ neobejde. A nemusí jít jen o dopravní prostředky, ale i různé roboty či ramena, která přesunují výrobky z jednoho pásu na druhý. „Mazivo se dávkuje přesně v daném čase do jednotlivých mazavých míst, tedy tam, kam je to potřeba, ať už je to u kolejových vozidel, nebo ve strojírenském sektoru,“ popisuje obchodní zástupce společnosti Petr Moravec. 

Mazací systém Tribotecu využívají kromě brněnské MHD i v Ostravě, Praze či Bratislavě. Zákazníkem je také plzeňský výrobce vlaků Škoda Transportation nebo České dráhy. „Dodáváme mazací systémy i pro firmy, jako jsou například Třinecké železárny nebo do Vítkovic,“ doplňuje Moravec. 

Právě český a také slovenský trh je pro Tribotec stěžejní, protože pro firmu představuje většinu tržeb. A jeho výrobky najdou využití i třeba v potravinářství, například k mazání dílů pásů, po kterých jedou výrobky. Právě na popud jednoho z producentů v tomto sektoru přišla brněnská společnost s novinkou, kterou se v těchto dnech na veletrhu také prezentuje. Vyvinula systém, v němž se už lidé nedostanou do kontaktu s konkrétním mazivem. 

„Často se totiž při jeho doplňování zcela nedodržuje čistota prostředí. Když se však dovnitř dostanou věci, které tam nepatří, ucpou se jemné pístky a systém už nefunguje, jak by měl,“ vysvětluje Moravec. V novém produktu už nikdo nemusí otevírat nádržku s olejem, ale jen měnit jednu již naplněnou tubu za druhou, jakmile se vyprázdní. Životnost i účinnost mazacích systémů se tím navíc zvýší. 

Autor:
  • Nejčtenější

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Končící koalici odbíjí poslední týdny. Proti Grolichovi se postaví 14 lídrů

Obhájí jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a jeho koaliční partneři své pozice na jižní Moravě, nebo jí začne vládnout zcela nová politická sestava? O tom rozhodnou Jihomoravané už za dva...

19. července 2024  5:05

VIDEO: Muž prchl rakouské policii přes hranice, u Mikulova spadl ze střechy

Policisté ukázali video z pondělního pronásledování muže podezřelého ze závažného trestného činu. Ten odmítl zastavit rakouským policistům, místo toho začal zběsile ujíždět přes hranice. Po...

18. července 2024  17:52

Lavičky před nádražím v Brně zmizely kvůli bezdomovcům. Opodál zůstaly

Nepomohlo každodenní čištění horkou vodou ani zvýšený dohled ze strany městské policie. U laviček naproti brněnskému hlavnímu nádraží se navzdory těmto opatřením neustále shlukovali bezdomovci a...

18. července 2024

Rybář zkolaboval a spadl do vody, svědek ho zachránil kvalitní masáží srdce

U rybníka v Rebešovicích na Brněnsku chytal pan Zdeněk ryby, když náhle zkolaboval a spadl do vody. Mohl se proto i utopit. Poblíž se však k jeho štěstí zrovna nacházel pan Vojtěch, který na nic...

18. července 2024  16:07

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...