Jiří Švachula vinu popřel, žalobci mu navrhli 14 let vězení.
Už minulý týden se ve věci odvolalo vrchní státní zastupitelství, a to v neprospěch Švachuly a také několika dalších obžalovaných. „Odvolání je několik. Odvolal se jak státní zástupce, tak jeden poškozený a několik obžalovaných,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.
Případ míří k Vrchnímu soudu v Olomouci. Státní zástupce požaduje vyšší tresty, zároveň u některých obžalovaných žádá odsouzení za část činů, ve kterých je soud osvobodil.
Brněnský soud ve věci rozhodl loni na konci května, tresty uložil devíti lidem a dvěma firmám. Švachulovi soud kromě trestu vězení uložil i trest zabavení majetku, šlo o peníze na několika účtech v součtu za několik milionů korun. Zástupkyně mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Vavříková uvedla, že Švachula podal odvolání proti všem výrokům o vině, navazujícím výrokům o trestech a také proti výroku o uložení ochranného opatření.
Státní zástupce se odvolal v kauze Stoka, požaduje vyšší tresty |
Podle rozsudku šlo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie, kdy její činnost směřovala k zadávání veřejných zakázek a poskytování neveřejných informací vybraným společnostem, které za tyto informace poskytovaly předem smluvený úplatek. Nejčastěji šlo o deset procent. Úplatky si pak podle soudu dotyční dělili podle předem stanoveného vzorce.
Švachula vinu popřel, u soudu uvedl, že udělal chybu, když udržoval kontakt se spoluobžalovaným El-Talabanim a mluvil s ním o dění na úřadu. El-Talabanimu to podle něj umožnilo vytvářet dojem, že na toto dění má vliv. Švachula řekl, že El-Talabani pak začal u firem vystupovat jeho jménem a on jim pak prý musel vysvětlovat, že s tím nemá nic společného. Podle něj se sám stal obětí nátlaku od El-Talabaniho.