Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Spisovatelka a disidentka Iva Kotrlá měla dětství na román

  12:12aktualizováno  12:12
DISIDENTI JIŽNÍ MORAVY - Jihomoravský katolický disent má mezi svými četnými i velmi pestrými představiteli jednu nepominutelnou představitelku. Letos 62letá spisovatelka Iva Kotrlá, mnohonásobná matka a dnes i vícenásobná babička, patřila za normalizace mezi zakázané autory a podílela se na vydávání samizdatového časopisu Obsah.

Iva Kotrlá (vlevo) s vězněným knězem zbaveným souhlasu Františkem Líznou a jeho neteří v roce 1988 - zahrada. | foto: soukromý archiv Ivy Kotrlé

Rodačka z Tasovic u Znojma byla vnučkou vídeňského krejčího, kterého jeho žena v roce 1945 přemluvila k návratu na rodnou Moravu i se dvěma nejmladšími ze čtyř dětí, tedy i s tehdy 17letou maminkou Ivy Kotrlé. "Musela být pěkně naštvaná," představuje si reakce své - celý život kvůli onomu přesunu zahořklé - matky Iva Kotrlá.

"Ve Vídni měla jistě kamarádky, chodila tam do českých škol. A teď, co v takové hrozné díře, tedy s odpuštěním," vzpomíná na své rodné Tasovice, kde se její mladičká matka seznámila s krásným brněnským Němcem Rudolfem Schlesingerem, kterého díky jedné tasovické partyzánce neodsunuli do Německa. Jeho rodiče měli v Žabovřeskách na Minské hospodu, kterou jim po odsunu a po roce 1948 samozřejmě sebrali.

Portrét Ivy Kotrlé za mlada z povídkové knihy, která vyšla v exilovém nakladatelství 68 Publishers u Škvoreckých v Torontu.

"Chodil s mou máti, a když mu řekla, že s ním čeká dítě, tak on zareagoval mužsky zbaběle," vzpomíná na svého tehdy ještě studujícího otce Iva Kotrlá.

"Neměl rodiče, neměl majetek, měl jen sestru a byl na ní stoprocentně závislý." Na její popud se tedy šel své milé zeptat, zda je dítě vůbec jeho. "Moje máti byla velmi hrdá osoba, urazila se na smrt. Proto o tom vůbec nikdy nemluvila," dosvědčuje Iva Kotrlá, která dodnes neví, jak její otec, který se mezitím oženil a měl tři další děti, vůbec žil.

Ani matčin otec, kterému mezitím umírala žena na rakovinu, nebyl však z nastávajícího vnoučete nadšený. Na Moravě velice zahořkl a do Vídně se po roce 1948 nemohl už ani podívat. Iva Kotrlá si ho pamatuje jako velkého vzteklouna. Když Ivina babička v roce 1950 umřela, nemohla to maminka doma už vydržet, a tak se s dcerou protloukaly Znojmem i Kyjovem, kde obě žily u svých tet.

Kdo byl její otec, se Iva Kotrlá dozvěděla teprve jako dospělá. "Je hrozné, když vám matka ani ve vaší dospělosti neukáže fotografii, nepodá vysvětlení, neosvětlí vaše tápání. Nechce, abyste se identifikovala s někým, koho odepsala ze života a vygumovala ze své hlavy," vzpomíná na problematické vztahy svého dětství Iva Kotrlá. Mezitím se její matka vdala a měla další dítě. Nevlastní otec byl naštěstí velmi hodný člověk. Vztahy s matkou však nikdy moc srdečné nebyly.

Muž s podobným osudem

V roce 1965 se Iva seznámila se svým pozdějším manželem Zdeňkem Kotrlým, s nímž měla společné nejen pohnuté dětství, ale také zájem o literaturu.

Tehdy studovala v Brně na pedagogické fakultě občanskou výchovu a češtinu. Ale už v osmašedesátém byla Iva Kotrlá vdaná a čekala první dceru, proto tehdy s mužem vzdali plánovanou emigraci. O dva roky později jí ale nedovolili dokončit školu, stejně jako jejímu manželovi.

"Účastnili jsme se všech akcí a palachiády, takže jsme měli 'docela dobré posudky', potom jsem dělala uklízečku, neměla jsem jinou možnost," shrnuje pomstu nastupující normalizace za účast na akcích v osmašedesátém Iva Kotrlá, které se v roce 1972 narodila dvojčata, takže manžel musel vzít kromě zaměstnání na domovní správě ještě práci nočního hlídače.

Ludvík Vaculík, Lenka Procházková a Iva Kotrlá (vpravo) s tříletou Aňou Kotrlou v roce 1987

Jako křesťané tehdy nepatřili do žádné z moravských skupin. Iva tvrdí, že její muž byl vždycky samorost a ona vlastně dělala všechno v jeho závěsu. Přes emigranty v zahraničí se však zapojili do katolické podzemní činnosti.

Roku 1978 vyšla Ivě Kotrlé v Římě první básnická sbírka Zde v pochybnosti. A postupně se jí narodily ještě tři další děti. O rok později publikovala svoji prózu Února v samizdatové edici Ludvíka Vaculíka Petlice. "V sedmasedmdesátém, za Charty, říkali, že nemá smysl, aby to podepisovali všichni naráz, aby všechny pozavírali," líčí své kontakty s chartisty Iva Kotrlá. "Chartu jsem podepsala až v roce 1986. To už jsme stejně byli tak profláklí, že už bylo zbytečné dávat si pozor."

Vaculíkova "junta"

Kotrlí se pak scházeli hlavně s katolíky, kteří také odmítali posílat děti do pionýra nebo svazu mládeže. Jenomže ti měli často strach z otevřeně disidentského angažmá Kotrlých. Nebo na ně byla příliš otevřená literární tvorba Ivy Kotrlé.

Zato v disentu měli Kotrlí štěstí na velké neokázalé osobnosti, zvláště na katolické básníky Klementa Bochořáka nebo Zdeňka Rotrekla. Hodně se také stýkali s disidentskými spisovateli, takže od roku 1981 pozval Ludvík Vaculík Ivu Kotrlou, aby se účastnila vydávání samizdatového Obsahu.

Václav Havel byl hodný na každého

Ve svém životopisném interview zdůrazňuje Iva Kotrlá svůj dojem z osudu chartistů mimo velká centra, jejichž pronásledování, vyhazovy z práce a šikana rodiny byly daleko tvrdší než u disentu ve městech.
A po listopadu 1989 podle ní nebyli doceněni ani bývalými disidenty z center. Její manžel navíc sledoval v pražském Občanském fóru z první ruky celé dění. "O Klausovi říkal: Nás tak mrzí, že jsme ho nevyrazili z OF, Havel byl tak hodný na každého," zmiňuje svědectví svého manžela Iva.
"Klaus byl hrozně pracovitý, ale manžel říkal, že to byla chyba, protože on jim to tam všechno rozvrátil, udělal z toho něco úplně jiného, než Havel vůbec zamýšlel," líčí období před založením ODS Iva Kotrlá, která byla tehdy doma s nejmladší dcerou narozenou roku 1990.
"Já jsem osobně ale ráda, že to tak hezky dopadlo, že nemusím mít strach, že mi někdo zazvoní, udělá domovní prohlídku, nebo že mě sleduje. A kvůli dětem, že mohou studovat, kde chtějí," vyjadřuje se Iva Kotrlá k posledním dvaceti letům, kdy jí mohly začít oficiálně vycházet knihy a ona sama se věnuje katolicky orientovanému časopisu Akord. Nicméně zmiňuje i svůj dojem z takzvané šedé zóny, tedy lidí, kteří "byli rádi, že nemusí být v KSČ, ale žili si v klidu a dělali, co uměli" a zároveň žasli nad drzostí jejího muže, když jim dal před listopadem k podepsání Několik vět. "Tito lidé, kteří nechtěli nic podepisovat, ale ve skrytu duše by to hrozně rádi podepsali, se po revoluci vynořili a dělali, že s námi vždycky sympatizovali, pak začali vykládat, že třeba trpěli, no jistěže trpěli, oni trpěli v duchu," líčí polistopadový vývoj Iva Kotrlá.
"Disidenti nemůžou být hrdinové, protože byli svědomím tohoto národa," myslí si. "Šedá zóna odmítla zkrátka najednou adorovat disidenty ve smyslu ,vy jste nám to vybojovali’," vzpomíná na polistopadové reakce, kdy i na ní samé hledali novodobí kritici různé chyby, takže měla často pocit, že se znovu ocitá na dně společnosti. (jas)

"To bylo docela vyznamenání, Vaculík to velmi přísně hlídal, říkal, že jsme junta a do junty se každý nezve," vzpomíná s nadhledem Iva Kotrlá na doby, kdy manžel tento časopis pilně opisoval na třech psacích strojích po jedenácti kopiích. "On měl silný úhoz, já bych to nezvládla, já bych dělala maximálně pět, ale on do toho mlátil a těch jedenáct udělal," popisuje Iva doby, kdy se nad časopisem každý měsíc scházel speciální redakční okruh.

A jednou za čtvrt roku byla přizvána větší skupina disidentů, která se setkávala na takzvaných kvartálech v Praze, Brně, Bratislavě, Bzenci, Kyjově i jinde.
Z té doby zmiňuje historku, kdy manžel vezl z Brna na "disidentskou" oslavu padesáti let od vysvěcení kněze Josefa Zvěřiny na chalupu Rút Křížové u Prahy Zdeňka Rotrekla, Jana Trefulku, a Milana Uhdeho. Tehdy všechny přístupové cesty obsadila Státní bezpečnost, která auto zastavila a ptala se Ivina manžela, kam jedou.

"Podívejte se, my jsme spolupracovníci tajné bezpečnosti a my tady máme úkol, proto sem jedeme," vymyslel si Zdeněk Kotrlý obratem nečekanou výmluvu. Toho dne se tedy jeho auto na setkání dostalo jako jediné.

Skvělý zásah komunisty

Méně veselá příhoda se týká rodinného přítele, také křesťana, Petra Kozánka, u kterého se v Kyjově odehrávaly některé kvartály. Tomu se každý rok vždycky nějak podařilo vyjet do Vídně, kam odvážel také práce Ivy Kotrlé, které potom vycházely v Římě. V roce 1984 vezl takto její rukopis Odchyt andělů a na hranicích v Mikulově mu státní policie vybrala auto, odvezla ho do vazby a u Kotrlých hned poté proběhla domovní prohlídka. Jenže Iva Kotrlá byla právě po porodu dcery v nemocnici.

"Po týdnu jsem chtěla jít domů, ale doktoři, že to nejde, že jsem nemocná a musím ještě týden zůstat. Ostatní maminky zíraly, bylo to divné, neměla jsem žádné problémy, ale oficiálně jsem měla zánět žil a ležela jsem zabandážovaná," vzpomíná Iva na solidární zásah zdravotního personálu vyprovokovaný návštěvou policie v porodnici, kde tvrdili primářovi, že rodička Kotrlá je nebezpečná státu a je zcela nezbytné provést výslech.

"A přitom ten primář byl komunista, to jsem se pak dozvěděla, neznám jeho jméno, a zachoval se tak hezky. Celou dobu mě kryl. Vyhnal je a dali pokoj," dosvědčuje nečernobílé poměry za normalizace Iva Kotrlá.
Výsledky domovní prohlídky u Kotrlých z velké části zachránil také manžel Zdeněk, který estébáky přinutil nechat přepsat protokol o domovní prohlídce kvůli špatně uvedenému jménu své ženy, takže při celodenní prohlídce jeho tři nejstarší děti zatím stačily naházet většinu "závadových" materiálů do světlíku a pak při prohlídce bez hnutí seděly na pohovce nacpané rukopisy. Nakonec dostal podmíněný trest za "poškozování zájmů republiky v cizině" (namísto tehdy čtyřnásobné matky) její manžel Zdeněk.

Rodina pak zažila velkou vlnu solidarity od křesťanů ze Západu, doma to tak slavné nebylo. Nejstarší dcera pak neměla šanci dostat se na žádnou z vysokých škol a emigrovala kvůli tomu v osmnácti letech, díky katolíkům ze Západu, do Belgie. S rodiči se ovšem několik let nemohla vidět. I v dalším přelomovém období roku 1989 byla Iva Kotrlá opět těhotná. A v roce 1990, kdy se její manžel aktivně angažoval v polistopadové politice, se jí narodilo šesté dítě.

  • Nejčtenější

„Znojemské“ okurky jsou letos i z Turecka, lidé si stěžují na chuť bláta

Čekali byste, že nakládané okurky prodávané pod tradiční značkou Znojmia jsou vypěstované na jižní Moravě? Ale kdeže....

K trase „Hitlerovy“ dálnice u Kuřimi dostal úřad tisíce námitek od robotů

O „Hitlerovu“ dálnici poblíž Kuřimi se bude znovu bojovat před soudem. Odpůrci trasy R43, kterou ve čtvrtek schválí...

Jízda vlakem bez roušky vyšla cestující draho. Musí zaplatit skoro 5 tisíc

Cesta z Židlochovic do Brna za víc než čtyři a půl tisíce korun. Takovou cenu musí Českým drahám zaplatit Martina...

Přestaňte děsit lidi, jinak návaly u testů neskončí, apeluje epidemioložka

Hygienici na jižní Moravě nestíhají trasovat kontakty nakažených koronavirem, chtějí změnit systém. Testovat se chce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamarád z žertu vyměnil značku u auta, řidiče kvůli tomu chytili podnapilého

Kamarádův žert asi příliš nepobavil řidiče, který v sobotu projížděl Brnem. Netušil, že má na autě každou registrační...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Hudební kluby bijí na poplach. Bez základní pomoci státu nepřežijeme, tvrdí

Dva hojně navštěvované brněnské kluby - Fléda a Metro Music Bar - zavírají ode dneška na neurčito. Ztráty dalších jdou...

Symbol Brna slaví deset let. Převálcoval krokodýla, těší tvůrce orloje

Každý raději zkontroluje hodinky nebo mobil, než aby se snažil rozpoznat aktuální čas z polohy kotoučů. Brněnský...

Hobžovi rozšiřují výrobu brambůrek ze Strážnice, zatím na čtyřnásobek

Rodina Hobžových vyrábí ve Strážnici brambůrky už více než třicet let. Poslední rok se však do dějin jejich podniku...

Aktualizace jihomoravského územního plánu prošla, kritici vyvolají soudy

Zastupitelé Jihomoravského kraje na posledním jednání před volbami podle očekávání schválili aktualizaci zásad územního...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...