"Jen za ministra Čepičky v padesátých letech jsem byl skoro tři roky na vojně, i když mi bylo už třicet let," vzpomíná Milan Jelínek. "Ale to už jsi měl po studiích slovanských jazyků na filozofické fakultě, po středoškolské kariéře profesora ruštiny i po kriminále," dodává jeho žena Jana, spolupracovnice svého muže při všech disidentských aktivitách.
Vytlučené zuby
V kriminále se budoucí disident ocitl už o řadu let dřív, za druhé světové války. V roce 1942 byl totálně nasazen do továrny na messerschmitty u Vídně. Tehdy ho jeho bývalý třídní profesor z gymnázia Konstantin Hladký získal pro práci v protifašistické odbojové skupině.
disidenti jižní moravyKe dvacátému výročí listopadu 1989 připravila brněnská redakce MF DNES unikátní seriál o disidentech jižní Moravy. Čtěte seriál od bývalé brněnské disidentky a nyní redaktorky MF DNES Jany Soukupové. |
"Byl to Rus, bývalý emigrant, který si počeštil jméno, protože cítil výrazně česky, a rozčiloval se, že si ti Češi nechají od Němců moc líbit," vybavuje si Milan Jelínek.
Protifašistická skupina měla kolem stovky členů. Hladkému se podařilo uvést do chodu vysílačku, díky níž se spojil s Rudou armádou. "Na druhém konci vysílačky bylo ale nejspíš gestapo," líčí provokační akci nacistů Jelínek. Začalo zatýkání. 4. května 1944 do vídeňského kriminálu zahučela i "vídeňská spojka" Hladkého skupiny.
o vězení"Padl jsem sice do cely o sto padesáti lidech, ale zdejší dozorce mě vybral za toho, kdo na cele bude dohlížet na pořádek." |
Jenomže po měsíci mladého vězně převezli k výslechům do gestapácké věznice na brněnských Kounicových kolejích. "Nikdy v životě mě doma ani jinde nikdo nebil, až tamní gestapák," líčí Milan Jelínek těžké měsíce svého života, při kterých mu vyšetřovatel vytloukl zuby. Na podzim ho pak převezli do vazební věznice ve Vratislavi, kde čekal na soud.
"Musíme rozsudek odkládat, jak jen to bude možné, jinak přijdeš o hlavu," říkal svému dvacetiletému klientovi advokát, kterého zaplatila německá část Jelínkovy rodiny. Ve vratislavském kriminále se vězeň dočkal sice lepšího zacházení, ale také velkého hladu.
Když Rusové při své ofenzivě dorazili k Vratislavi, kde obsadili pravý břeh Odry, tisíc vratislavských vězňů z levého břehu bylo vyhnáno na pochod do Německa. Šli pěšky a ve velké zimě. "Měl jsem dřeváky, které jsem si ale stačil omotat a přivázat k nohám všema hadrama, které jsem tam našel," vybavuje si účastník pochodu detail, který mu poradili starší vězňové a nejspíš mu tak zachránili život.
o válce"Město jsem viděl hořet," vzpomíná na úplně bílé noční nebe nad zničenými Drážďany |
Válečný vězeň se pak dostal do dalších věznic, celkem jich prošel sedm. To vše za stálého bombardování až do konce války, takže občas spali ve vězení bez střechy. Až se Milan Jelínek nakonec vydal v ukořistěném německém mundúru a se čtyřkolovým vozíčkem s kamarády na pomoc Praze. Takže je zajali Američané. Ani Rusové pak nevěděli, co s nimi.
Nakonec z nich vytvořili oddíl beze zbraní, který "přifařili" k Jugoslávcům. A když pro ně z osvobozených Čech přijel koncem května 1945 autobus, místo šesti vězňů tam najednou stála stočlenná skupina, kterou rozmnožili Sudeťáci s tvrzením, že jsou taky Češi.
Konflikty
Tři dny po návratu z války se šel osvobozený vězeň zapsat na filozofickou fakultu a pak až do vojny učil na gymnáziu v Holešově. "A to nejen jako politický vězeň a aprobovaný ruštinář, který se rusky učil za války od spoluvězně, ale jako mladý kádr, který po jistém váhání vstoupil v roce 1945 do KSČ," usmívá se Milan Jelínek, jehož blízkým přítelem se tehdy stal velmi vzdělaný holešovický páter Antonín Kryl, který mu půjčoval své knihy.
Pak se v Brně prvně oženil a měl dva syny. S kolegyní z fakulty Janou Polákovou se brali v roce 1966 a měl s ní těsně po sobě další tři kluky. Milan Jelínek se velmi angažoval v době kolem roku 1968, kdy byl prorektorem brněnské Univerzity J. E. Purkyně.
o normalizaci"Provinil jsem se, protože jsem některé věci odmítl podepsat." |
Až do důchodu mohl působit jedině v jazykové poradně, kde dvacet let radil lidem po telefonu. "Den poté, co byl v roce 1983 dán do penze, se šel vedoucí pracovník akademie Jan Petr osobně přesvědčit, že už nenastoupil do práce," zmiňuje tehdejší dohlížitelské praktiky manželka Jana.
Podzemní univerzita
"Naše práce v disentu začala naprosto spontánně," vzpomínají manželé Jelínkovi. Sami si k opisování vybrali nejdříve verše Jana Skácela, se kterým se přátelili. Roku 1977 vyhledali z vězení čerstvě propuštěného Jaroslava Šabatu, s nímž se dohodli, že oni Chartu 77 nepodepíší a budou takzvaně "držet zázemí".
Prostřednictvím Jiřího Müllera se byt Jelínků stal hlavní základnou brněnské podzemní univerzity, kde Milan Jelínek také přednášel.
Po jeho odchodu do důchodu propukla samizdatová činnost v bytě u Jelínků naplno, nejprve beze jména, později pod názvem edice Prameny. Opět pod organizačním vedením Jiřího Müllera vydali na 120 knih a 130 čísel časopisů, například Obsah a sociologické nebo historické sborníky.
A několikrát se u Jelínků opisoval i slovník spisovatelů, na což Milan Jelínek sehnal několik písařek na obyčejném, později i jednom elektrickém psacím stroji.
Někteří kolegové by se měli omluvitAž po převratu mohly Milanu Jelínkovi začít veřejně vycházet knihy, teprve v důchodovém věku mohl oficiálně opět působit jako český jazykovědec, bohemista a profesor českého jazyka na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. |