Za podvod s dotacemi na postižené zaměstnance dostala trojice šest let

  12:15aktualizováno  12:15
Krajský soud v Brně rozhodl v případu tří jednatelů firem kolem holdingu Mandre. Obžalovaní dostali za dotační podvod tresty ve výši šest a šest a půl roku vězení. Podle spisu od státu získali příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených, ale vypláceli jim jen část mzdy. Škoda je téměř 335 milionů korun.

Aleš Mokrý (vlevo) podle obžaloby se dvěma společníky vylákal od úřadu práce příspěvky na zaměstnání zdravotně postižených lidí, těm však vyplácel jen část mzdy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle rozsudku mají obžalovaní 335 milionů korun vrátit úřadu práce. Soud je potrestal i zákazem výkonu činnosti ve funkci jednatelů.

Obžalovaní vinu odmítají, hrozilo jim až desetileté vězení. Případ půjde k olomouckému vrchnímu soudu, jedna z obžalovaných se totiž odvolala.

Podle rozsudku Aleš Mokrý, Veronika Veith a Ivor Ševčík v různých časových obdobích v letech 2008 až 2012 od státu vylákali příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených lidí, kteří s nimi sice podepisovali pracovní smlouvy, ale ze mzdy dostávali jen část.

Zbytek jim jednatelé nevypláceli kvůli různým dohodám. Zaměstnanci s nimi sepisovali smlouvy například na pronájem notebooku, routeru nebo na výuku angličtiny.

„Ke skutkům došlo tak, jak bylo uvedeno v obžalobě. V holdingu fungoval velmi promyšlený systém, jak se dostat k finančním prostředkům v souvislosti se zaměstnáváním postižených lidí,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.

Podle žalobkyně dostali zaměstnanci maximálně třetinu ze mzdy, která byla uvedena v dotacích. Jednatelé si podle ní nevyplacené peníze nechávali.

U Mokrého je škoda vyčíslena asi na 53 milionů korun, u Ševčíka na více než 85 milionů, u Veroniky Veith asi na 196 milionů korun. U ní soud nejspíš kvůli numerické chybě v obžalobě částku zhruba o tři miliony snížil.

Fotogalerie

Mokrému soud vyměřil šest let vězení, Veith a Ševčík odešli s trestem 6,5 roku.

Ševčíkovi a Mokrému soud zakázal činnost na pozici jednatele na pět let, Veronice Veith uložil zákaz výkonu funkce na osm let. Všichni mají škodu, kterou způsobili, nahradit poškozenému úřadu práce.

Obžalovaní vinu odmítli. „Necítím se být vinný. Nikdy jsem neuvedl zkreslující údaj v žádosti o podporu. Zaměstnávání probíhalo vždy (v souladu) se zákonem a platnou legislativou,“ hájil se už dříve Mokrý.

Veronika Veith řekla, že byla zpočátku jen personalistkou, poté jednatelkou s omezeným výkonem funkce. „Nerozhodovala jsem, veškeré kroky určovali a řídili společníci, vše fungovalo už před mým nástupem. Jsem nevinná, svým jednáním jsem nikdy nechtěla spáchat trestný čin,“ prohlásila už v minulosti.

V případu figurovaly čtyři firmy kolem holdingu Mandre. Na internetu lze ještě nyní najít některé tehdejší nabídky pracovních míst, které společnost inzerovala.

Představovala se v nich jako jeden z největších zaměstnavatelů invalidních lidí v Česku, v komentářích pod některými lze dohledat i nespokojená vyjádření tehdejších zaměstnanců.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Další z rubriky

Mahenova sebevražda byla kapitulací jen jeho, ne národa, říká znalec

Slavný básník, novinář, dramaturg, knihovník, režisér i divadelní kritik Jiří...

Když se 22. května 1939 vrátily manželka, sestra a tchyně Jiřího Mahena z divadla, našly jej bez známek života....

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Najdete na iDNES.cz