Od nejednoho stolu se s obou stran šachovnice ozýval upřímný smích, Movsesjanovi přesto rozhodně nikoho nešetřili.
„Simultánky jsou trošku jiný druh akce než soutěžní hraní. Tohle je navíc takzvaná alternativní simultánka, kdy se s Julií střídáme po jednom tahu. Tím jde o větší zpestření jak pro soupeře, tak i pro nás,“ pronesl šachový velmistr Sergej Movsesjan, který je původem Armén, ale reprezentoval také Česko.
Do pozice soupeřů měl šanci se přihlásit kdokoliv z amatérských hráčů. Rozhodoval jen čas, jelikož organizátoři určili kapacitu pětadvaceti účastníků.
„Vytyčenou kapacitu jsme původně přesně naplnili, ale nakonec hraje jen třiadvacet šachistů. Chtěli jsme, aby mezi zúčastněnými byly různé věkové kategorie i pohlaví, takže jsme přihlášky nechali volně pro veřejnost,“ vysvětlil dvacetiletý rozhodčí souboje Tomáš Galda. Nakonec se však nepřihlásila žádná žena, což u šachů není úplně neobvyklé.
Přestože se styl hry obou velmistrů podle Movsesjana výrazně liší, před soubojem společnou taktiku neladili. „Julie hraje více spontánně a přímočaře, já více organizovaně. Přesto tomu necháváme volný průběh a speciálně jsme se nepřipravovali,“ prohlásil za oba Movsesjan.
Porazit velmistra je mimořádný počin, ale i remízu mohou amatérští účastníci považovat za velký úspěch. Dosáhli na něj tři hráči. Podle velmistrů si remízu zasloužili, Michal Vávra však přiznal určitou míru štěstí.
„Dostal jsem se do prakticky prohrávající pozice. Ale měl jsem štěstí, že ten tah vyšel na Julii, která si toho asi nevšimla. Sergej to viděl,“ přiblížil.
Děda tenisové legendy byl šachovým guru, nyní Lendlův archiv oživili |
Simultánní partií pořadatelé z Moravské zemské knihovny zároveň upozornili na výstavu k 130. výročí narození zakladatele sbírky šachové literatury Eduarda Lendla, po němž je v knihovně pojmenován speciální koutek.
V expozici mohou návštěvníci vidět nejrůznější předměty ze života šachového průkopníka, který byl zároveň dědečkem tenisového velikána Ivana Lendla, a další zajímavosti s šachovou tematikou.
Jde o pokračování cyklu Oči Brna, v němž Moravská zemská knihovna představuje významné osobnosti spjaté s Brnem.