Po Brně je nově rozmístěno devět speciálních automatů. Lidé v nich najdou...

Po Brně je nově rozmístěno devět speciálních automatů. Lidé v nich najdou roušky, respirátory, rukavice a od příštího týdne také dezinfekční gely. | foto: Jiří Černý, MAFRA

Rouškomatů v ulicích ubývá, mnohé začnou zase chrlit bagety či cukrovinky

  • 2
Z ulic jihomoravských měst začínají pozvolna mizet rouškomaty. S rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru a s tím, jak ubývá míst, kde je povinné roušky nosit, originální přístroje pomalu ztrácejí využití.

Jen ty rouškomaty, které rozmístila brněnská společnost Foodex, přitom za uplynulé tři měsíce přinesly tržbu přes jeden a půl milionu korun. Více než půlmilionový čistý výtěžek putoval na konto neziskových organizací.

Společnost, která koncept automatů na roušky vymyslela, jich sama provozuje osm. Další desítku pronajímá městům nebo dalším partnerům. 

„Někteří už to nevydrželi a začali rouškomaty stahovat. Nicméně my pořád ještě generujeme za týden u každého rouškomatu tržbu třeba pět nebo šest tisíc korun. A přijde nám líto je stáhnout, když peníze jdou neziskovkám,“ vysvětluje jednatel firmy Petr Čáslava, proč její rouškomaty zatím zůstávají v provozu. 

Například v brněnském nákupním centru Avion by mohl přístroj stát až do konce roku, ve Vyškově pak minimálně několik dalších týdnů.

Zásadně se přitom mění to, co zákazníci v automatech hledají. Zatímco v počátcích sahali spíš po levných rouškách, ale ve větším množství, teď si vybírají designové kousky. A s otevřením škol se staly žádaným artiklem  dětské ústenky.

Na charitu odešlo už více než půl milionu korun

Rouškomaty, které provozovatelé stahují, se opět vrátí do normálního provozu. Lidé v nich tak zase budou kupovat cukrovinky či bagety. 

„Těšíme se na to, přece jen nám ty automaty chybí pro jiné obchody. Například zrovna vybavujeme autokemp třemi automaty, které musíme nově koupit. Mohli bychom místo toho stáhnout přístroje, které slouží jako rouškomaty, ale pokud pořád dělají dobrou službu, ať fungují dál,“ říká Čáslava.

Jeho firma za březen a duben poslala neziskovým organizacím z rouškomatů zhruba 420 tisíc korun. Za květen na konto Charity, Adry, vyškovské organizace Piafa nebo brněnského nadačního fondu Krtek přibylo dalších 150 tisíc korun, v červnu se počítá ještě s padesátitisícovou částkou.

Končí i takzvané rouškoboxy, tedy místa, kam lidé nosili doma ušité roušky a ty se pak odtud distribuovaly potřebným. Mimo provoz už jsou třeba ty ve Valticích či v brněnském Králově Poli, v polovině června by měl ukončit provoz poslední rouškobox v brněnských Řečkovicích.

Rouškomaty začaly fungovat krátce po vyhlášení nouzového stavu