Chlapec musel změnit školu a rodiče ho smí zatím vídat jen dvě hodiny týdně. "David je v ústavním zařízení už 40 dnů a já nemám informace, co se s ním děje, jaká vyšetření absolvuje a proč. Nesmí mu volat příbuzní, všechny naše kontakty jsou monitorovány. Můj syn nic neprovedl, jen se nechce stýkat s otcem," zlobí se Davidova matka Iwona Agata Moskalová.
Kauza trvá už devátý rokKauza se táhne už od roku 2000. A v jejím pozadí je spor rodičů a to, že matka syna odmítá otci Františku Szepessymu povolit i pouhé návštěvy syna. |
"K podobnému postupu se přistupuje jen pokud je ohrožen zájem dítěte a jeho zdravý vývoj. U chlapce se už podle znalců vůči otci vyvinul syndrom zavrženého rodiče. Účelem umístění chlapce do krizového centra bylo, aby se zabránilo negativnímu působení na jeho zdravý psychický vývoj," vysvětlila mluvčí soudu Soňa Vyplašilová.
Matka podobné vysvětlení odmítá. David podle ní v zařízení nechce být. A sám se odmítá s otcem stýkat. Kvůli tomu, co se stalo před devíti lety. Tehdy si totiž Moskalová všimla, že se po pobytu u otce syn chová podivně.
Syna zneužíval. Nedám mu ho
"Davídek mi začal vykládat, že s ním otec provozuje podivné sexuální praktiky, spontánně je napodoboval a popisoval. Měla jsem strach a nevěděla, kam se obrátit o pomoc," popisuje Moskalová.
Podezření pak potvrdily i tři znalkyně ze Střediska sociální pomoci dětem, Manželské a rodinné poradny i Fondu ohrožených dětí. Moskalová pak syna k bývalému druhovi odmítla posílat.
Styk s dítětem mu nejdřív zakázal i soud, další znalci ale podezření ze zneužívání vyvrátili. A soud poté návštěvy otce znovu nařídil. Davidova matka už ale odmítla kontakt povolit, i když jí to soud výslovně nařídil. Davidův otec to tak odmítl nechat. Proto dítě nyní skončilo v centru.
Jak dlouho?Jak dlouho bude David v Dětském centru v Brně, kde se mu věnuje i psycholog, žít, není jasné. Soud limit neurčil. |
Jak dlouho chlapec v ústavu zůstane, nelze odhadnout. "Většinou je to do doby, než jsou rodiče schopni se dohodnout. Zatím nejdéle to bylo půl roku," vysvětluje ředitelka Dětského centra Brno Eva Pilátová.
"Naší prioritou je, abychom pro dítě zajistili klidné prostředí, aby se s ním dalo pracovat. David byl umístěn k nám kvůli tomu, aby byl v neutrálním prostředí, chodí do školy a také k psychologovi, který zjišťuje, jak na tom dítě je. Následovat budou zřejmě i skupinové terapie a sezení s rodiči," podotkla Pilátová.
Matka se dovolává k Nejvyššímu soudu
Davidova matka se ale s dlouhodobým odloučením od syna nechce smířit. Proti umístění syna na Hlinky si už podala i dovolání k Nejvyššímu soudu. Stejně jako ostatní strany i ona věří, že právě její postup je v nejlepším zájmu dítěte.
Iwoně Moskalové se také nelíbí, že rozsah jejího kontaktu se synem závisí na rozhodnutí ředitelky centra. Rozhodla se proto, že případ zveřejní. Spolu se Spolkem Šalamoun na dnešek v Brně uspořádala tiskovou konferenci.
"Nikdo, ani soud, nemůže malého chlapce brát jako rukojmí a použít ho proti matce ve snaze ji přimět, aby syna donutila stýkat se s otcem, s nímž se on stýkat nechce. Jsme svědky opovrhování práv dítěte s hrubého nátlaku na jeho psychiku," reagoval John Bok ze Spolku Šalamoun.