Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Člověk musí mít svoje klienty rád, říká nejlepší sociální pracovník

  6:09aktualizováno  6:09
Nejlepším sociálním pracovníkem v zemi je od 4. prosince Robert Knebl ze Znojma. Říká, že člověk v jeho povolání musí mít klienty rád. Ve většině případů totiž svůj problém neumějí přímo pojmenovat a pokud už za odborníkem přijdou, nevyhledávají konkrétní pomoc. Chtějí pouze ukázat směr.

Robert Knebl se stal nejlepším sociálním pracovníkem roku. | foto: Archiv Roberta Knebla

Ocenění Kneblovi udělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb. „Jsem za ocenění velmi vděčný, je to výjimečná záležitost. Přestože jsem nedosáhl na cenu veřejnosti, tak jsem získal z odborného hlediska mnohonásobně větší ocenění,“ těší Knebla.

Nízkoprahových sociálních služeb je v republice asi pět stovek a v každé pracuje v průměru pět lidí.

„To je patnáct stovek lidí. A to nepočítám další sociální služby, jako jsou pečovatelská služba a stacionáře,“ přemítá muž, který ve Znojmě vede nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub Coolna. Nejdůležitější jsou pro něj klienti a také to, že má jeho práce smysl a hodnotu a vidí v ní výsledky.

Vás nominovala kolegyně. Vyzdvihla, že jste autentický, empatický a zároveň umíte udržet hranice a dovést klienty k efektivnímu řešení jejich problému. Jak se vám to četlo?
Je moc příjemné, že mě takto vidí druhý člověk a kolegyně. Na druhou stranu se na úspěchu jednotlivce vždy podílí celý tým, takže poděkování patří i tomu.

Jsou to, co popsala, vlastnosti, které má mít ideální sociální pracovník?
Ano, k tomu by měl mít komunikační a týmové dovednosti, emoční stabilitu, schopnost naslouchat, ale i neustále se rozvíjet a dělat si zpětnou vazbu, co jsem mohl s klientem nebo týmem udělat líp nebo jinak. Dost často si o tom večer popřemýšlím. A souvisí to s tím, jak se snažím projevovat a chovat. Vlastně mě baví, když můžu být příkladem, jak to může fungovat. Pro mě to je i vnitřní závazek vůči sobě, dělat praxi co nejlíp.

Robert Knebl

  • Žije ve Znojmě, kde šéfuje klubu Coolna. Prodlouženou rukou Coolny je maringotka, která slouží jako místo setkávání, kancelář i půjčovna.
  • Před deseti lety se stal Osobností roku nízkoprahových služeb v ČR v rámci ceny ČASovaná bota, kterou uděluje Česká asociace streetwork, a s týmem se umístil mezi nejlepšími třemi v ČR.
  • S projektem Maringotka se pak umístil v TOP 3 u kategorie Skokan roku (2012) a už dříve byl v TOP 3 v kategorii Tým roku.
  • Na začátku prosince vyhrál 1. místo v kategorii Sociální pracovník v Národní ceně Asociace poskytovatelů sociálních služeb.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí zase uděluje ocenění Gratias v kategorii Sociální pracovník roku, a i tady je v semifinále. Rozhodne se v březnu 2020.

Také lektorujete. Poznáte, že člověk není na tuhle práci vhodný, nebo se to dá sebevzděláváním dohnat?
Jestliže je někdo zatvrzelý, stagnující a neochotný vnímat zdravou kritiku, je to limitující. Limituje sám sebe i to, že může být lepším profesionálem. A k tomu nestačí jen znát zákon a přečíst knihy, ale i pochopit souvislosti. Někdy se stane, že je někdo ze začátku namotivovaný a akční, ale časem zjistí, že se jeho představy nenaplnily, protože není schopen se přizpůsobit zákonu nebo metodám práce. Nejlepší je zkrátka člověk, který ví, co dělá, a nejedná nahodile. Chová se profesionálně, je ochoten vidět potřeby klienta a je v oboru, který ho baví. Protože klient to pozná. Možná je to až vyšší meta. Ať klidně chodí „jen“ do práce, ale na klienty nekašle, má je svým způsobem rád a vidí v nich potenciál. Když to nevidím já, jak to může vidět ten klient, který si právě neví rady a motá se v nějaké nepříznivé situaci? Nutný předpoklad je sebevzdělání.

Když poptáváte kolegu, je výběr?
Před deseti lety se mi hlásilo na výběrové řízení dvacet lidí, z toho deset vysokoškoláků. Před pěti lety to bylo deset lidí, pak pět, dnes jeden až tři. Někdy se dva tři měsíce nikdo nepřihlásí. Spousta z nich nemá vzdělání v oboru. Zákon na to myslí, pro středoškoláky je možnost dodělat si rekvalifikační kurz.

Čím je ten pokles zájmu způsoben?
Obor je dlouhodobě podhodnocený. Lidé raději pracují za hranicemi, kde mají dvojnásobek platu. I provozní doba je náročnější, v nízkoprahových službách často odpoledne a večer. A spousta lidí vidí víc hodnotu peněz než rodiny, partnerství či smysluplné práce. Raději mají o dva tisíce víc měsíčně, než by dělali náročnou práci za méně peněz. Která ale dává smysl. Jde o nedoceněný obor, i co se prestiže týče.

Robert Knebl přebírá ocenění Sociální pracovník roku z rukou místostarostky...

Robert Knebl přebírá ocenění Sociální pracovník roku z rukou místostarostky Prahy 2 Alexandry Udženiji. (4. prosince 2019)

Kolik klientů v dnešní online době za vámi přijde osobně?
Osobní kontakt je zásadní a z neverbální komunikace leccos vyčtete. Zřídili jsme Facebook i Instagram, ale vždycky se snažíme domluvit, že se potkáme osobně a dořešíme to. Každý rok máme asi 200 uživatelů, ale jen asi deseti dáváme podporu aktivně jen na sítích. Především těm, co u nás byli na exkurzi, jsou ve výchovném ústavu, přestěhovali se.

Umějí svůj problém pojmenovat?
V 95 procentech ne. (směje se) Těch pár lidí, co přijde s konkrétní věcí, nevyhledává institucializovanou pomoc, nechtějí se někde zapisovat. Třeba přijdou skejťáci, že chtějí opravený skatepark a nevědí, jak na to, i to je nepříznivá situace. OK, naučíme je vypsat grant, komunikovat s městem a vyjednávat s firmami. Pracujeme s jedničkáři i průšviháři. Drtivá většina klientů má spoustu věcí, co mohou změnit, jen nevědí jak, co a proč. Mají pocit, že žijí život bez problémů, a přitom nevidí, do čeho se řítí či v čem už žijí a jaké to může mít důsledky.

Jak se dopracujete k podstatě?
Máme dvě formy. Ambulantní – klub, kam můžou přijít a mluvit o všem. Vyrážíme ale i do ulic, vyhledáváme mladé lidi u skateparku, obchoďáků, na nádraží. Alfou a omegou je vytvořit pocit důvěry. Ptám se, co si myslí o Znojmě, co by změnili, co je baví, jdu po silných stránkách jedince – a za chvíli jsme na jedné lodi. A najdeme cíl spolupráce.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Jste první, kdo se ho takto zeptá?
Přesně tak. Popsala jste gró naší práce. Jsme velmi často první, kdo se ptá, nehodnotí. Nesoudí, nevychovává a není direktivní. Navíc jim nabídnu anonymitu. A najednou se bavíme o spoustě věcí, nadhazuju témata. Naši klienti si často neumí sami poradit, potřebují v něčem nakopnout. Mým cílem je, aby převzali stoprocentní zodpovědnost za svůj život a ideálně si poradili bez nás.

Pracujete s mladými lidmi od 11 do 26 let. Neuvažovali jste, že se posunete k menším dětem?
Už jsme to udělali, před deseti lety to bylo od patnácti let. Pak od třinácti a nyní od jedenácti. To, co jsme my řešili v patnácti, řeší oni ve dvanácti. Navíc jsou velmi zdatní ve virtuálním světě a spoustu věcí se dozvědí velmi rychle, někteří z nich bohužel jen po povrchu.

A jak se problémy mění v čase?
Nastoupila kyberšikana a s tím spojený sexting (rozesílání zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem) a kybergrooming (navázání důvěrného vztahu na sítích a pak výzva k reálnému setkání, jehož cílem je sexuální nebo jiné zneužití), napadání profilů. Do budoucna je kyber prostor velkou neznámou a my odborníci se v tom musíme naučit chodit.

Nejsme už ale pozadu za dětmi?
V některých záležitostech ano. Už to bude doménou kolegů, kteří se s technikou v podstatě narodili. Ale neustále se snažíme na nové trendy reagovat. Jednu dobu to bylo třeba pití energetických nápojů, už jedenáctileté děti jich vypily dva až sedm denně, pak nespaly, byly nervózní a agresivní. Jeden začne a najednou je z toho vlna. Dřív se na takového jedince pohlíželo, že potřebuje pomoc, dnes že je frajer a chci to taky. Souvisí to s tím, že chtějí všechno a hned.

  • Nejčtenější

Nálezce pokladu v lese zůstane bez odměny, přiznal použití detektoru

První lednový víkend se Jiřímu Pernicovi splnil sen. Při svých toulkách lesem s detektorem kovu na Blanensku totiž...

O „e-shopu“ na známky za 400 milionů jsem předem nevěděl, zlobí se Babiš

Premiér Andrej Babiš kritizoval Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) za to, že neinformoval vládu o zakázce na...

Učitelka bila žáka. Matka ho přišla do školy hlídat, ze třídy ji vykázali

Pohlavky i bití do zad musel podle zjištění České školní inspekce snášet žák páté třídy základní školy na Slovanském...

Miliony litrů pitné vody pro Brno mizí z potrubí, opraví se jen zlomek

Pitná voda z přehrady Vír je pro Brno a okolí nenahraditelná. Do města putuje téměř metr a půl širokými trubkami, ty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž skočil před policisty do novomlýnské přehrady, našli ho utonulého

Policie na novomlýnských nádržích na Břeclavsku odpoledne pátrala po muži, který před policejní hlídkou skočil do vody....

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Vydával se za školačku a nabízel sex, za vydírání zájemců dostal podmínku

Podmíněný trest dostal osmatřicetiletý Tomáš Janiak, který se na internetových seznamkách vydával za nezletilou dívku a...

Za loupežnou vraždu dostali dva muži z Ruska 17,5 roku, jeden je na útěku

Krajský soud v Brně poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku před pěti lety...

Na brněnské radnici spravují zničenou fresku, rozluštili všechny erby

Už v 18. století tu zasedal Moravský zemský soud, nyní se v sále brněnské Nové radnice scházejí radní. V poslední době...

Ženu na chodbě domu v Brně napadl násilník, zachránilo ji volání o pomoc

Pokusu o znásilnění čelila na začátku roku mladá žena v Brně. V chodbě bytového domu ji srazil na zem neznámý muž,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz