Renata Vaverková odpovídá čtenářům v on-line rozhovoru.

Renata Vaverková odpovídá čtenářům v on-line rozhovoru. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Před klíšťaty nejprve chraňte prarodiče, teprve pak děti, radí epidemioložka

  • 19
Epidemioložku Renatu Vaverkovou při on-line rozhovoru doslova zasypaly "klíštěcí a komáří" otázky. Vaverková se snažila poradit všem. Jak zní nejdůležitější doporučení? Klíšťat se v přírodě nezbavíte, nechte se proto co nejdříve očkovat. A před vytažením klíštěte ránu vždy vydezinfikujte.

Odbornice potvrdila, že i při vytahování parazita domácím miláčkům je možné se nakazit, a milovníkům zvířat doporučila rukavice.

Čtenářce Pavle ale radost neudělala: "Chci se zeptat na oblíbenou výmluvu mého manžela, že na něj klíšťata 'nejdou'. Že prý jim nechutná. Je to možné?" ptala se. Vaverková dala za pravdu manželovi. "Je to pravda. Jsou lidé, kteří klíšťatům 'chutnají' více," potvrdila.

. Odpovědi Renaty Vaverkové čtěte zde

Čtenářka Eva už klíšťovou encefalitidu prodělala. Zajímalo ji, jestli jí v těle zůstaly protilátky, nebo je ohrožena stále stejně. "Po prodělání onemocnění klíšťovou encefalitidou zůstávají protilátky celoživotně," měla pro ni dobrou zprávu Vaverková.

Zdena z Brna si zase našla klíště na boku před čtrnácti dny. "Naštěstí jsem na něj přišla brzy, takže šlo poměrně snadno vytáhnout. Jenže mi po něm zbyla taková kulička pod kůží. Kusadla mi tam však nezůstala. Je to běžné, nebo je to známka, že klíště bylo něčím infikované?" obávala se.

Renata Vaverková radí být v takovém případě obezřetná. "Jestliže přetrvává jakákoli podobná reakce po odstranění klíštěte déle než týden, je vhodné vyhledat lékařské ošetření. Ve vašem případě bych doporučovala obrátit se přímo na kteroukoli kožní ambulanci."

Renata Vaverková odpovídá čtenářůn v on-line rozhovoru

Několik čtenářů také zajímalo, jak se klíště správně odstraňuje. Rad je totiž spousta, většina lidí ale neví, kterou se řídit.

"V každém případě je nejdůležitější zásadou provést dezinfekci postiženého místa: před začátkem odstraňovaní klíštěte a také po něm. Dezinfekce omezí riziko přenosu některých nákaz a také klíště usmrtí. Klíště se pak mnohem lépe odstraní. Nejlepší je využít prostředek na bázi jódu - v případě známé alergie na jód použijeme prostředek jiný. K odstranění klíštěte bych doporučila použít pinzetu, kterou klíště uchopíme co nejblíže kůži a pomalu kývavým pohybem klíštětem vikláme. Nespěcháme, abychom klíště nezatrhli," popsala zaručený postup Vaverková.

Renata Vaverková odpovídá čtenářůn v on-line rozhovoru

Čtenářku Utíkalovou zajímalo, jestli je možné se nakazit boreliózou od komára. "Teoretické studie uvádějí přítomnost borrelií v útrobách komárů. K přenosu nákazy boreliózou je však potřeba určitý čas, toho však komár při letmém vpichu mnoho nemá," uklidnila ji epidemioložka.

Na rozdíl od encefalitidy záleží, kolik má komár nebo klíště na kůži času. "U boreliózy totiž hraje určitou roli časový faktor, zde dochází k přenosu později. V případě klíšťové encefalitidy toto bohužel pravda není," dodala Vaverková.

Nechte se naočkovat, není to zbytečné
Proti encefalitidě se dá ale očkovat a podle lékařky to není zbytečné. "Očkování proti klíšťové encefalitidě je skutečně jedinou účinnou prevencí onemocnění. Toto potvrzují studie nejen z naší republiky, ale i ze zemí, kde se očkuje mnohem déle, např. z Rakouska a Německa," upozornila.

Očkovat by se měli podle Vaverkové všichni. Čtenáře Tomáše V. zajímalo, zda i osmiměsíční dítě. "Takto malé dítě je proti klíšťatům chráněno už jen tím, že jej obvykle nevystavujeme riziku přisátí klíštěte. Ale je tu ještě další pozitivní faktor - klíšťová encefalitida nepředstavuje pro malé děti riziko - pokud vůbec onemocnění proběhne, pak jen s téměř nepostřehnutelnými příznaky mírné teploty a únavy. Další fáze onemocnění se nedostaví, tudíž nejsou ani následky. Očkování doporučuji až v předpubertálním období kolem 11-13 let," upřesnila Vaverková.

A dodala, že nejvíce ohroženi jsou staří lidé. "Z hlediska možných rizik nákazy doporučuji očkovat rodinu v pořadí: prarodiče, rodiče, dospívající děti.