Policie viní z korupce ve Znojmě pět lidí, je mezi nimi i tajemník radnice

  10:55aktualizováno  16:43
Protikorupční policie obvinila tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další čtyři lidé ze stavebních firem jsou obviněni z podplácení. Pro dva obviněné navrhne státní zástupce vazbu.

Protikorupční policie vtrhla ve čtvrtek ráno na znojemskou radnici kvůli podezření z manipulace se zadáváním veřejných zakázek (policisté odvezli tajemníka radnice Vladimíra Krejčíře) | foto: Radek Miča, MAFRA

"Bylo zahájeno stíhání proti pěti lidem, proti čtyřem z nich pro trestní čin podplácení, a proti jednomu pro trestní čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a také pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby," upřesnil břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna.

Podle České televize by se vedle tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře mělo jednat o ředitele společnosti Pozemní stavby Znojmo Miroslava Šimečka, ředitele společnosti VHS Plus Znojmo Stanislava Hahna a další dvě osoby ze soukromé sféry. Starosta mezi obviněnými není.

"Z pětice byli již tři obvinění propuštěni, dva zůstávají v policejní cele," uvedl státní zástupce, který chce ještě dnes podat návrh na jejich vzetí do vazby. Soud by o něm měl rozhodnout do 24 hodin - předpokládá se, že se tak stane v sobotu kolem poledne. Podle Foldyny je jeden z mužů, o jejich umístění do vazby požádá, stíhán ze zneužití pravomoci úřední osoby. Tato informace naznačuje, že vazba hrozí tajemníku znojemské radnice Krejčířovi.

Tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř

Podle zdrojů blízkých vyšetřování jsou čtyři stíhaní zástupci stavebních firem, kteří podle obvinění poskytli úplatek za získání veřejné zakázky ve Znojmě tajemníkovi radnice. Podle Foldyny jde o celkovou částku v řádu desetitisíců korun.

Foldyna však částku neupřesnil s tím, že vyšetřování je teprve v počátcích a výše úplatků se proto může změnit.

Protikorupční mlčí

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek zatím nechce zveřejnit žádné nové informace. "Zatím informace neposkytujeme. Opravdu je teď vše na začátku," vzkázal.

Protikorupční policie vtrhla ve čtvrtek ráno na znojemskou radnici kvůli podezření z manipulace se zadáváním veřejných zakázek.Protikorupční policie vtrhla ve čtvrtek ráno na znojemskou radnici kvůli podezření z manipulace se zadáváním veřejných zakázek.

Na znojemském úřadě je klid, policie se na něj po čtvrtečním zátahu, při němž si odnesla řadu písemných a elektronických záznamů a odvedla si tajemníka Krejčíře, už nevrátila.

Krejčíř pravděpodobně strávil noc v policejní cele. Vyšetřování podle státního zástupce pokračuje dalšími výslechy.

"Pracovníci úřadu řádně vykonávají svou činnost. Jen pan tajemník se nedostavil a pan starosta má dovolenou," řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová s tím, že městský úřad se k celé záležitosti nebude dále vyjadřovat.

Starostu zpráva o stíhání překvapila

Znojemského starostu Petra Nezvedu (ODS) zpráva o stíhání pěti lidí překvapila. Jak MF DNES řekl, současná obvinění jsou vážná věc.

"Je to závažná informace a my potřebujeme zanalyzovat, k čemu došlo, a přijmout taková opatření, která tomu do budoucna zamezí. Já jsem na středu na ráno nechal svolat poradu vedoucích odborů, na středu je také svolána mimořádná rada, takže tam tyto věci budu řešit. Patrně se budeme muset podívat zpět na to, za jakých okolností se uskutečnila stará výběrová řízení," řekl Nezveda.

Že si v těchto, pro radnici ne příliš lichotivých, dnech vezme dovolenou, měl prý v plánu. "Byla to plánovaná věc a jak vidíte, jsem na telefonu, jsem v dosahu," dodal.

Šipošová uvedla, že Nezveda v reakci na aktuální zprávy nařídil tajemníkovi dovolenou v délce trvání 21 dnů. Starosta zároveň zadal vypracování právní analýzy, zda může dočasně pozastavit Krejčírovi výkon funkce, případně požádat ředitele jihomoravského krajského úřadu o souhlas s jeho odvoláním.

Zátah ve znojemských stavebních firmách

Protikorupční policie řeší výběrová řízení vypsaná v roce 2009 majetkovým odborem a dále odborem regionálního rozvoje znojemské radnice.

Zátah se proto konal i v některých firmách ve Znojmě. Hovoří se o pěti podnicích, mezi nimiž by měly být také společnosti VHS a Pozemní stavby. Výběrová řízení by se mohla týkat nedávných stavebních úprav centra města.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek sice k případu neuvedl žádné podrobnosti, už ve čtvrtek ovšem řekl, že vyšetřování se netýká volených zástupců radnice - tedy starosty a jeho místostarostů.

Starosta Petr Nezveda v souvislosti s tím uvedl, že policii zajímají především aktivity tajemníka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Při požáru stánku s kávou před nádražím v Brně se zranili dva lidé

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

V pátek večer vyjížděli hasiči k nahlášenému požáru stánku s občerstvením před nádražím v Brně. Před jejich příjezdem...

V Brně se socha Masaryka ztratila, slévači v Horní Kalné odlijí novou

Sochař Ladislav Jezbera s voskovým pozitivem T. G. Masaryka (18. 7. 2019)

Podkrkonošská slévárna v Horní Kalné vyrábí bronzový odlitek T. G. Masaryka pro brněnské výstaviště. Bude věrnou kopií...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT CONSULTANT ITSM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz