V Židlochovicích na Brněnsku chystají stavbu nové polikliniky.

V Židlochovicích na Brněnsku chystají stavbu nové polikliniky. | foto: město Židlochovice

Mizející praktiky a pediatry vábí na stavební pozemky i novou polikliniku

  • 6
Jihomoravská města bojují s nedostatkem lékařů zajišťujících primární péči. Problém se týká pediatrů nebo praktiků. Vítanou pomocí jsou nová zdravotní střediska i polikliniky. Do budoucna však může být obsazení ordinací komplikované.

Předloni Čebín na Brněnsku odkoupil bývalé hospodářské stavení, jež přebuduje na moderní polyfunkční dům. V něm chce vytvořit i ordinaci pro dětského lékaře, kterého v obci nemají. Prostory už sice jsou v nabídce, ale po úpravách budou pro zájemce připravené nejdřív v příštím roce.

Podobný postup politici zvolili už předloni v případě otevřeného zdravotního střediska, díky němuž se podařilo přilákat praktika a zubařku. „Nejdřív jsme měli zajištěné lékaře, až poté jsme prostory pro ně zařizovali,“ popisuje starosta Čebína Tomáš Kouřil (KDU-ČSL).

Tentokrát se obdobný plán alespoň prozatím nevyplatil, protože zájemkyně chtěla coby pediatrička začít ordinovat už od 1. ledna letošního roku. Neměla však kde, proto obec hledá dětského lékaře dál.

Nabízí přitom příspěvek na vybavení ordinace, bezplatný pronájem a jeden z nových bytů v přetvořené budově. O pediatry je totiž kvůli jejich nedostatku velká poptávka. „Je to tak šílené, že některé obce zamýšlí nabízet rovnou stavební pozemky, aby je k nim dostaly,“ podotýká Kouřil s tím, že tak daleko zajít nehodlá. I přesto věří, že doktora pro děti tu seženou.

Nicméně právě okolí Kuřimi a Tišnova, kde Čebín leží, patří podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mezi jihomoravské regiony nejvíc se potýkající s nedostatkem pediatrů. Ti jsou často v důchodovém věku nebo se mu blíží a nemají nástupce. Pokud si přitom v takových oblastech dětský lékař otevře novou ordinaci, může od instituce získat slušný bonus.

Příspěvek ve stovkách tisíc

„Jedná se o příspěvek v řádu stovek tisíc. Záleží třeba i na poměrném zastoupení klientů VZP v lokalitě. Může jít třeba o jeden milion korun,“ upřesňuje mluvčí největší tuzemské pojišťovny Viktorie Plívová.

Přestože jsou z hlediska pokrytí dětskými lékaři v lepší oblasti, tahají Velké Pavlovice na Břeclavsku za kratší konec. Před několika lety jim za kolegyní-manželkou odešel do sousedního Kobylí pediatr. Od té doby marně vyhlíží náhradu. Volná ordinace, kterou je město ochotné přizpůsobit na míru, je zájemcům zjevně málo.

I proto tady výhledově uvažují o výstavbě souboru budov zahrnujících i prostor pro lékaře nebo opravě zdravotního střediska, které však teď není bezbariérové, a navíc většinově spadá do soukromých rukou. „Jinak máme tři zubaře a dva praktiky, v obou oborech je ale vždy jeden z nich v důchodovém věku. Nějakou dobu tak tyto služby zajistíme,“ oddechuje si starosta města Petr Hasil (nez.).

Zkušení lékaři si vychovají nástupce. V nových ordinacích při nemocnicích

V nedalekých Velkých Bílovicích otevřeli předloni nové zdravotní středisko za padesát milionů. Prvotním impulzem pro jeho výstavbu bylo zajištění adekvátních prostor pro zubaře. Přišli noví, v budově ordinují hned tři. „Prostory máme plně obsazené,“ hlásí starostka Lenka Grofová (nez.) s tím, že se tam přesunuli z jiných míst ve městě praktici, pediatrička, gynekologie a lékárna.

„Přezubařované“ Brno

V případě stomatologů je jedním z hlavních problémů jejich nerovnoměrné rozprostření po celém kraji. „Nadbytek je zřetelný v Brně, kde jich působí bezmála devět stovek, takže je tam ‚přezubařováno‘. Na Brněnsku je oproti tomu nedostatečná nabídka,“ ilustruje mluvčí Stomatologické komory pro Jihomoravský kraj Ladislav Bárta.

Zároveň dodává, že zásadní roli v problematice hraje finálně i fakt, že pacienti chtějí zubaře dobrého, levného, takzvaně na pojišťovnu a ještě blízko. „Takových však v posledních letech rapidně ubývá, protože úhrady za výkony, které obdrží od pojišťoven, zdaleka nepokrývají finanční náklady s ošetřením spojené,“ argumentuje Bárta.

Podle hejtmanství je problém nedostatku lékařů zajišťujících primární péči - tedy praktiků, zubařů a pediatrů - s výjimkou Brna plošný, a týká se tak celé jižní Moravy. „Nové doktory uvítáme kdekoliv, ve všech koutech kraje. Hlavně pediatry,“ zdůrazňuje Martina Žídková z krajského úřadu.

Zmatek v Hustopečích. Ve frontě na zubaře čekaly od rána stovky lidí

Třeba Židlochovicím na Brněnsku hrozilo, že kvůli špatnému stavu polikliniky a bez výhledu na její rekonstrukci začnou lékaři odcházet, což vedení města nechtělo dopustit. Rozhodlo tak, že vybuduje vlastní nové zařízení za čtvrt miliardy. Stavět chce začít za rok a půl.

„Objem budovy jsme museli zvětšit, protože paradoxně sami lékaři projevují speciální zájem k nám přijít,“ podotýká starosta čtyřtisícových Židlochovic Jan Vitula (nez.) s tím, že se spektrum služeb na jednom místě rozšíří o nové specializace. Vzniknout má do dvaceti ordinací, jejich neobsazení se přitom Vitula neobává.

Minimálně v případě praktiků však jejich jihomoravský šéf Ivo Procházka upozorňuje na blížící se časovanou bombu. „Jedna věc je nové zdravotní středisko, ta druhá, že tam nikdo nepůjde. Hodně praktiků se limitně blíží důchodovému věku, spousta už v něm je. Pokud si nevychovají nástupce, města se vesměs dostanou do problémů, protože obtížně nalákají někoho nového,“ varuje Procházka.

1. listopadu 2022