Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Opravy brněnské Joštovy ulice skončily, přibyl i záchod za tři miliony

  8:44
Víc než rok a půl trvající rekonstrukce Joštovy ulice, jednoho z nejrušnějších bulvárů v Brně, oficiálně skončila. Za 346 milionů korun stavební firmy opravily silnice, budovaly sítě a instalovaly nové lavičky. Místo se pyšní také luxusním veřejným záchodem za tři miliony korun.

Opravy Joštovy ulice v centru Brna za 346 milionů korun skončily. | foto: Petra Mášová, MF DNES

"Plně automatické bezbariérové WC stálo 2 986 tisíc korun," informovala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Právě cena toalety, za kterou je možné koupit rodinný dům za Brnem, vzbuzuje pochybnosti.

Veřejné toalety na Joštově ulici v Brně stály bezmála tři miliony korun a mají

Veřejné toalety na Joštově ulici v Brně stály bezmála tři miliony korun a mají odolat i vandalům.

"Aby z toho nebyla přepychová noclehárna pro bezdomovce," poznamenal Janko Martinkovič, majitel restaurace Koishi fish & sushi, která sídlí u křižovatky Joštovy a Údolní. Jinak je Martinkovič s rekonstrukcí spokojený a vzhled ulice chválí.

Architekt Martin Bukolský se ceně za toaletu nediví. Tak to podle něj dopadá, když se staví z veřejných peněz. "Město je bohatší o kontejner obložený mozaikou. Města ve Francii či Španělsku se snaží, aby se ve městě prvky opakovaly a podle nich je lidé identifikovali. V Brně ale podobná koncepčnost chybí, což se potvrdilo i nyní," zhodnotil architekt z ateliéru Bukolsky architekti.

Opravy centra Brna

Husova ulice se rekonstruovala od června 2008 do srpna 2009. Investice činila 243 milionů korun.

Moravské náměstí a ulice Běhounská se opravovaly od září 2009 do října 2010. Náklady byly 158 milionů korun.

Na opravě první části Joštovy ulice se začalo pracovat v lednu 2010, hotovo bylo letos v únoru. Opravy stály 189 milionů korun.

Druhá část Joštovy ulice se za 157 milionů korun rekonstruovala od loňského června do konce letošního srpna.

Dohromady investovalo město za pomoci evropských fondů do opravy centrální části Brna 747 milionů korun.

Zdroj: Magistrát města Brna

I další architekt Petr Hrůša říká, že tři miliony za WC je poměrně vysoká cena. Na druhu stranu ale podle něj bývají toalety na stavbách jednou z nejdražších položek. "U veřejných zakázek navíc do výsledku mluví řada lidí," dodal Hrůša.

Toalety odolají vandalům, v zimě je budou vyhřívat

Podle Ivana Wahly z ateliéru RAW, který je autorem architektonického návrhu rekonstrukce Joštovy včetně WC, se tvůrci snažili, aby toaleta měla kvalitní design. "Nechtěli jsme, aby to byla hloupá piksla. Navrhli jsme dražší materiály, které vydrží a odolají vandalům," řekl Wahla.

V prostorách přístupných veřejnosti se tak nevyskytují žádné předměty, které by mohly být poškoditelné či demontovatelné. Také vnitřní systémy toalety a jejich ovládání jsou umístěny v odděleném nepřístupném prostoru.

Nový záchod brání i primátor Roman Onderka (ČSSD). "Jedná se o provedení nerez, antivandal s automatickým splachováním a dezinfekcí. Na WC je automaticky doplňován také papír a jiné hygienické prostředky. V zimních měsících bude z důvodu zamrznutí vyhříván," vyjmenoval Onderka.

Podle něj byl podobný typ toalety už před několika lety vybudován na Brněnské přehradě, kde dosud bez problémů funguje.

"Cena odpovídá tomuto typu. Je vybaveno novými technologiemi, třeba systémem zabezpečujícím bezobslužný provoz, tlačítky k přivolání pomoci v případě nouze nebo čidly umožňující snadnou samoúdržbu," doplnila mluvčí Lucie Nováková ze stavební společnosti Skanska.

Opravy Joštovy ulice v centru Brna za 346 milionů korun skončily.
Opravy Joštovy ulice v centru Brna za 346 milionů korun skončily.

Mluvčí Brněnských komunikací Navrátilová také zdůrazňuje, že toaletu platí hlavně Evropská unie. "Částka bude z 92,5 procent hrazena z dotace programu ROP Evropské unie," ujišťovala Navrátilová.

"Brno se zbavilo nálepky šedého a rozbitého města"

Brno s pomocí evropských fondů investovalo za poslední tři roky do rekonstrukce ulic v centru města celkem 747 milionů korun. Opravovala se nejprve Husova ulice, následovala Běhounská a Moravské náměstí a nakonec ve dvou etapách Joštova ulice.

Opravy Joštovy ulice v centru Brna za 346 milionů korun skončily.

"V tisíciletých dějinách Brna nenajdete takový příklad opravy historického jádra města. Brno se postupně zbavilo nálepky šedého a rozbitého města," uvedl primátor Onderka.

Jeho výrok mírní historička Milena Flodrová. "Samozřejmě je to trochu nadsazené, vždyť po druhé světové válce byly kardinální rekonstrukce středu města a i po vzdorování Švédům se muselo opravovat," podotkla Flodrová. I podle ní se ale opravy centra povedly.

Čtyřka zase pojede až pod Kraví horu

Začátek nového školního roku a odchod stavebních dělníků z Joštovy ulice znamenají také některé změny v městských jízdních řádech.

Na své trasy se vracejí všechny spoje jezdící přes Komenského náměstí. Tramvaje na lince 4 jsou v provozu opět v celé trase do Masarykovy čtvrti, trolejbusy 38 a 39 znovu obracejí na Komenského náměstí. Jako první sem ale už po půlnoci přijely autobusy na nočních linkách 89 a 95.

Po roce a půl oprav se v Brně otevřela Joštova ulice.
Po roce a půl oprav se v Brně otevřela Joštova ulice.
Po roce a půl oprav se v Brně otevřela Joštova ulice.

Se začátkem září skončily i další výluky. Na Vinohradech se obnovil trolejbusový provoz na linkách 25, 26 a 27. "Posledně jmenovaná linka bude v provozu v pracovních dnech pouze od 5 do 9 hodin a od 14 do 19 hodin," uvedla mluvčí Dopravního podniku Linda Škrancová. "V době mezi ranní a odpolední špičkou proto pojede linka 26 přes Starou osadu," dodala.

Obnovil se provoz Technickou ulicí u linky 53. Na lince 65 jede nyní několik spojů po prodloužené trase z Nadační k Vozovně Medlánky. "Doplňujeme i posilové spoje na linkách 75, 77 a 78, které obsluhují Černovické terasy," sdělil Jan Seitl z brněnského dopravního podniku.

  • Nejčtenější

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Bezmocný muž ležel dva dny ve vaně, přímotop koupelnu vyhřál na 40 stupňů

Dvaaosmdesátiletý muž z Tišnova v okrese Brno-venkov zůstal dva dny uvězněný v prázdné vaně. Sesunul se tam poté, co se...

Berbrův pád je až ubohý, říká o korupční kauze mocného šíbra bývalý rozhodčí

Premium Jako jeden z mála dokázal uspět ve sporu s Romanem Berbrem. Bývalý rozhodčí Antonín Kordula, po kterém bývalý...

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacienti zatajují informace a osočují zdravotníky, líčí ředitel nemocnice

Premium Pacienti zatajují informace o svém zdravotním stavu a mnozí lidé znevažují práci zdravotníků. Mezi personálem se šíří...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Sochař Kristek kvůli sporům odvezl z obce svou sochu a nahradil ji lejnem

Dva roky trvající tahanice surrealistického sochaře a malíře Lubo Kristka s Vranovem nad Dyjí vyústily v bizarní tečku....

Advokát si u voleb odmítl sundat roušku účelově, rozhodl soud o stížnosti

Soud zamítl stížnost brněnského advokáta, který napadl platnost voleb na jižní Moravě. Stěžoval si, že mu volební...

Barevné kachničky z Asie si oblíbily Brno, vědci početnější hejno neznají

Na řece Svratce v Brně se zalíbilo exotickým kachničkám mandarínským, hnízdí zde pravidelně celou dekádu. Jde přitom...

OBRAZEM: Úmorný boj o životy na covidovém oddělení, přesčasy jsou standard

Ve Fakultní nemocnici Brno se nyní zdravotníci starají o dvě stovky pacientů s nemocí covid-19. Nákaza se však nevyhýbá...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...